Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / TARİHİN SAKLADIĞI SIR 24 NİSAN ERMENİ DOSYASI
4 Mayıs 2015 Pazartesi 08:22
Ermeni sorunu bir oyundur.. Birinci Dünya Savaşında Ermenileri kışkırtarak Osmanlıya isyan ettiren ülkelerin yüz yıl sonra Osmanlıya olan kuyruk acısının öcünü Türklerden alma oyunudur..

Sevimsiz bir gündür 24 Nisan..
Her yıl 24 Nisan’da bir oyun sahneye konur ve oynanır. Acaba ABD Başkanı “Soykırım” diyecek mi demeyecek mi?.
Ancak bu sene biri daha çıktı Ermeni işine burnunu soktu. Hrıstiyanların en büyük ruhani lideri Vatikan’daki Papa, Ermenilerin tuzağına düşmüş, diğer ulus ve dinlerden insanların acısını ve ölülerini yok sayarak, Türkleri Ermenilere sözde soykırım (Fransızca Jenosit ) uyguladığını söylemiştir. Peşinden Avrupa Parlamentosu da buna benzer bir karar almıştır
Bütün bunlar bir oyundur.
O ülkeler ki, İngiltere, Hollanda, Almanya, Belçika, Afrika ve Hindistan’da, Fransızlar Afrika ve Tunus’ta, Almanlar Yahudilere, Portekiz ve İspanya, Brezilya, Şili ve Meksika’da yerli halk olan Azteklere, Amerika, öldürdükleri Kızılderili ve soy kırıma uğrattıkları insanların hesabını vermelidirler. Papa da bu ülkeleri dile getirmediği ve koruduğu için Tanrının önünde sorumludur.

Ermeni Sorunu Nedir?
Ermeniler Birinci Dünya Savaşında Türklerin kendilerine sözde soykırım uyguladıklarını iddia ederler.
Birinci Dünya Savaşının en kanlı günlerinde dokuz cephede ve Çanakkale’de dünya ile boğuşan Osmanlı İmparatorluğunun, sınırları içinde yaşayan Ermeniler yabancı devletlerin kışkırtması sonucu bütün orduların ve genç insanların cephelerde olduğu bir anda içerde isyan ettiler, çeteler vasıtasıyla binlerce savunmasız Türkü öldürdüler, köyleri yaktılar, yıktılar kadın ve çocukları öldürdüler ve yabancı devletlerle bir olup topraklarımıza saldırdılar,. Doğu Anadolu’da Rus Ordularıyla birlikte Doğu’nun Ruslar tarafından işgal edilmesine yardımcı oldular, Van ve civarında katliam yaptılar.

Bunun üzerine Osmanlı Devleti güvenliğini korumak amacıyla Ermeni vatandaşların bir kısmını geçici olarak bu tehlikeli bölgeden başka yere nakletmek zorunda kaldı, buna tehcir denildi.

24 Nisan 1915
Osmanlı Hükümeti isyanın sonrasında, 24 Nisan 1915 tarihinde gizli bir emirle, Ermenilerin eşkıya ve çetelerin ele başlarının tutuklanmasını istemiş ve birçok isyan eden Ermeni eşkıya örgütünün katilleri tutuklanmıştır
İşte, Ermenilerin sözde soykırım dedikleri yalan 24 Nisan 1915 Ermeni çetelerinin tutuklandığı tarihtir.
Özellikle Rusya’nın kışkırtma ve yardımlarıyla Ermeni isyancılar Osmanlı ordusunu iki ateş arasında bırakmıştı.
Tüm bu isyanların sonucunda Osmanlı Hükümeti 27 Mayıs 1915 tarihinde Tehcir Kanunu adıyla bilinen zorunlu göç yasasını çıkardı.
Bu yasa ile Osmanlı topraklarında yaşayan toplam 1 milyon 200 bin Ermeni’den 450 bini bulundukları yerlerden alınıp daha güvenli bir yere nakledilecekti.
Diğerlerine dokunulmadı. Bu zorunlu göç sırasında ve savaş durumunun beraberinde getirdiği olumsuzluklar nedeniyle hastalık, açlık, göç sırasındaki çete saldırıları gibi sebeplerle pek çoğu hayatını kaybetmiştir.

Kandırılıp İsyan Ettiler
1915 yılında, Osmanlının savaşlarda bitkin düşmesini fırsat bilerek yüzyıllardır içi içe yaşadıkları komşularına saldıran, başsız bacaksız eşkiya
Ermeni grupları toplanarak zarar veremeyecekleri bölgelere götürülmüşlerdir.
Ruslar ve Fransızlar Ermenileri kullanmışlar onlara Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine “Büyük Ermenistan” adlı bir devlet sözü verilmiştir.. Ermeniler bu devleti gerçekleştirmek için Osmanlılara karşı isyan etmiş ve 523.000 Osmanlı vatandaşını katletmiştir.
Ermeni ölü sayısı tam olarak belli değildir. Bazıları ise 1.5 ve 2 milyon Ermeni öldüğünü iddia etmektedir. Amerikalı yazar Justin McCarthy, Bernard Lewis ve İngiliz yazar, Andrew Mango gibi ünlü tarihçiler Tehcirde en fazla 300.000 Ermeni ölmüştür” sözleri gerçeği daha tarafsız yansıtmaktadır.

Yer değiştirme, Tehcir kararı bütün Ermenilere uygulanmamıştır. Katolik ve Protestan mezhebinde bulunan Ermenilerin yanı sıra, Osmanlı ordusunda hizmet gören Ermeniler devlete sadık kaldıkları sürece göçe tabi tutulmamışlardır. Öte yandan, hasta, özürlü, sakat ve yaşlılar ile yetim çocuklar ve dul kadınlar da sevke tabi tutulmamıştır.
Sevke tabi tutulanlar karışıklık çıkaran, düşman ile işbirliği yapan, yerli Türk halkı öldüren ve Devlete isyan eden eşkıya Ermeniler ve onların yandaşlarıdır. Hiçbir devlet isyan edilmesine müsaade etmez kaldı ki bunlar Osmanlı bütün dünya ile savaşta olduğu bir dönemde fırsat bilip isyan etmek devleti arkadan vurmuşlardır. Bizimle huzur içinde yaşayan insanlar her zaman başımızın tacı olmuştur.

Her Şey Yolunda Gitmedi
Ne var ki her şey düşünüldüğü gibi yolunda gitmemiş ve savaş hali içinde hoş olmayan olaylar olmuş, Ermenilerin birçoğunun yollarda telef olması önlenememiştir. Bağımsızlık talebi ile başlayan Ermeni hareketi, ne yazık ki Ermeni örgütlerinin yanlış politika ve eylemleri nedeniyle ve Dünya Savaşı’nın şartları içinde büyük bir insanlık faciasıyla sonuçlanmıştır.
Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlının toprakları paylaşılırken Ermenilere söz verilen topraklar verilmemiştir.

Şimdi Ne İstiyorlar?
Ermeniler sözde soykırım olarak niteledikleri bu olayı tanımamızı istemektedirler.
Tanırsak ne olur?
Tanıyamayız..
Yüz yıl önce savaş şartlarında yaşanmış olaylarla bu günkü nesil olarak bizlerin bir ilgimiz yoktur, ikincisi böyle bir olay yoktur, Ermenilerin yaygarasıdır.
Farz edelim ki tanıdık, asıl felaket ondan sonra başlayacak istekleri bitmeyecektir. Önce toprak isteyecekler, sonra tazminat isteyecekler, Ermeni mallarını isteyecekler isteklerinin ardı arkası kesilmeyecektir..
Şu anda Ermenistan ile aramızda bir diyalog yoktur, sınır kapıları kapalıdır. Sözde soykırım fikrinden vazgeçmedikleri ve işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmedikleri müddetçe de açılmayacaktır.
Bunlar, bizimle içinde huzur içinde yaşayan Ermeni vatandaşlarımızı da tedirgin etmektedirler.

KAYNAK:
Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu,, Ermeni Tehcirine Dair Gerçekler (1915)
Dr. Hüsamettin, Ermeni İddiaları ve Gerçekler, Ankara.
Yard. Doç Dr. Ahmet Altıntaş’tan alıntı yapılmıştır.


Bu Haber 1973 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI