Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yaşar Karaduman/Dünyada Çocuk Olmak
1 Haziran 2015 Pazartesi 10:21
yasar.karaduman@gmail.com
Burada her hafta tarih ağırlıklı konularla sizlerle birlikte olduk.
Bugün değişiklik yaparak benimde yeni öğrendiğim çok ilginç bir konumuz var.
Dünya Çocuk Günü
Dünya’da Çocuk Olmak
Türkiye’de Çocuk Olmak ve
Dünya Çocuk Günü

Önce bir Dünya Çocuk Günü olduğunu ve bir Çocuk Hakları Bildirgesi olduğunu öğrendim. Bizde dahil 54 ülke Dünya Çocuk Günü nü kabul etmiş ve bir çok ülke, çocukların sorunlarına çözüm ve çocuklara mutluluk getirmek için bir Dünya Çocuk Günü belirlemişler
1 Haziran Dünya Çocuk Günü imiş.
Birde Dünya Çocuk Hakları var.
Tamamı 45 maddedir, bilginiz olsun diye birkaç maddesini yazıyorum.
Madde 1: Her birey on sekiz yaşına kadar çocuk kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir.
Madde 2: Çocuk Hakları, bütün çocuklar içindir. Doğum yerleri, konuştukları dil ne olursa olsun fark etmez. Büyüklerin inançları ya da görüşleri nedeniyle hiçbir çocuğa ayrım yapılamaz.
Madde 6: Yaşamak, her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır..

Dünya da Çocuk
Dünyada 8-18 yaş arası iki milyar 850 milyon çocuk varmış
Sağlıklı beslenemeyen çocuk sayısı 1.100.000
Temiz su içemeyen çocuk: 920.000
Çalışan çocuk sayısı ( 5-14 yaş ) 8.000.000
Sokakta yaşayan çocuk: 4.000.000
Yoksul Çocuklar
2 milyar 850 bin çocuğun yaşadığı dünyada
600 milyon yoksul
Aç çocuk yaklaşık 40 milyon
Açlık nedeniyle ölen çocuk (yılda) yaklaşık 30 bin

Türkiye’de Çocuk
Çocuk Vakfı’nın hazırladığı Türkiye Çocuk Bilgileri Raporu şöyle:
Bebek doğum sayısı: 1.378 bin her yıl, bebek ölüm oranı: 17 bin yıl
Okula devam etmeyen çocuk: Kız: 55 bin Erkek: 70 bin
Kaçırılan çocuk: 682 yıl, sokakta yaşayan çocuk: 25 bin (Tahmini) cezaevlerinde hırsızlık suçundan 2000 çocuk var.1 milyon dolayında çocuk işçi var, 1.5 milyon çocuk okula gitmiyor, 27 bin 500 çocuk kayıp.

Dünyada Çocukları
Dünya’nın en mutlu çocukları NORVEÇ tedir.
Dünyada en iyi çocuk yetiştirmek Alman ekolüdür.

Almanya’da Çocuk
Alman çocuk yetiştirme sistemi oldukça disiplinlidir.
Zamanında yatmak, oyun, uyku ders ve yemek saatlerine uymak, az televizyon bakmak disiplin,mükemmellik Alman çocuk yetiştirme ekolünün temel ilkeleridir
Eğitim
Anaokulu üç ve altı yaş arasındaki tüm çocuklar için sağlanmaktadır, sonrasında ise on iki yıl sürecek zorunlu eğitim hayatı başlayacaktır.
İlköğretim genel dört yıldır
Orta öğretimde ise eğitimcilerin tavsiyeleriyle karar verilebilecek öğrencilerin yeteneklerine göre ayrıldıkları dört tip okul bulunmaktadır:
Okullar güzeldir, ilkokulda bile kapalı spor salonu vardır. Spor imkanları çoktur.

İsviçre’de Çocuk
Çocukların özgür, kendine güvenli, hayatı bilen bireyler olarak yetişmesi için hiç müdahalede bulunmazlar. Ceza sistemini etkin bir şekilde kullanıyor. Hafta sonu cezalısın dendi mi iş bitiyor.

Eğitim
İsviçre'de her kantonun farklı bir eğitim sistemi bulunmaktadır. Bazı kantonlarda ilkokul 4 yıl, bazılarında 5 yıl, bazılarında ise 6 yıldır.
9 yıllık zorunlu ilköğretim süresi 6 yaşında başlar, mecburi egitim 9 yıldır.
İlkokullarda öğrenciler genel olarak 6 yıl temel eğitimden geçerler ve bu zaman içinde kantonlara göre farklı dil eğitimi alırlar.
Çocuk işçi yoktur, sokakta yatan çocuk yoktur, fakir çocuk yoktur

Fransız Çocukları
Fransız çocukları en güzel giyinen çocuklardır.
Modanın merkezi olduğundan dolayı üstlerinde gördüğünüz elbiseler ilginç olmaktadır.
EGİTİM:
Kademe 1. Süre: 5 yıl 6–11 yaş, Kademe 2. (Collège) Süre: 4 yıl 11–15 yaş
Genel Liseler ve Teknoloji Liseleri: Bu okullar, öğrencileri yüksek öğrenime hazırlayan ve karma eğitim veren okullardır.

Türk Modeli
Çocuğun kuyruğu gibi dolaşmak, aman düşmesin, diye başında beklemek, bir kaşık daha yemek yedirebilmek için uğraşmak çocuğun çantasını taşımak, Türk ekolünün özetidir.
Türk ekolünde çocuğun her şeyini anne babası yapar, hatta ayakkabısını bile anne veya baba giydirir, çocuğun "doydum" demesine bakılmaz, doydum diyen çocuğa mutlaka 3-4 kaşık daha yedirilir.
Eğitim 4+4+4 tür.

NORVEÇ
Dünyanın en mutlu çocukları ve en garip eğitim sistemi Norveç’tedir.
Okula başlama yaşı 6 ve zorunlu eğitim 10 yıldır. En yüksek not 6, en düşük not 1’dir.
Norveç özellikle anne babaların ve çocukların en huzurlu ve mutlu olduğu ülkedir. Bu ülkede çocuk her şeyden daha değerlidir.
Okullar, ders kitapları, ilkokul çantası, defterler, kütüphaneler, sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanır.
Özellikle çocuğa fiske bile atmak Norveç’te yasaktır.
Sınav ve karne yok, oyun sınırsız!
Norveç eğitim sisteminde 8’inci sınıfa kadar karne yoktur, sınav yoktur, ev ödevi yoktur, çocuk evde dinlenecek oynayacaktır.
.Spor müsabakaları sonucunda birinci ikinci yoktur, tüm çocuklara birincilik madalyası verilir.
Norveçli çocuklar, her türlü elektronik alet veya eşyaya fazlasıyla sahiptirler,
hava koşullarının elverişli olma durumuna göre bazen bütün günü okul binası dışında geçirirler.
Başka tipik bir Norveç kültürü özelliği de bizdeki gibi “beslenme çantası” geleneğidir. Okullarda bizdeki gibi kantin vardır, fakat çocuk evden çıkarken beslenme çantası alır.
Norveç’te zorunlu eğitim 10 yıldır, 6 yaşlarını dolduracakları yıl ilkokula başlar, İlkokul 7 yıldır. 12-15 yaş arasında Ortaokula başlarlar burada sınav ve karne ile tanışırlar
Başka Ülkeler ve açlık
Çocuklar başka ülkelerde bu kadar mutlu değiller. Özellikle Suriye ve Filistin gibi savaş olan ülkelerde ve Afrika ülkelerinde açlıktan çocuklar ölmektedir.
BM Milletler Gıda ve tarım örgütünün verilerine göre, dünyada 852 milyon insan açlık sınırında yaşıyor.
Her yıl 6 milyon çocuk açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle ölüyor
Açlık sorununun en çok görüldüğü kıta ise Afrika olarak göze çarpıyor....

Türkiye Orta bir Ülke
Çocuk konusunda dünyada yerimiz çok iyi değil. Ama her gün iyiye doğru bir gidiş var. Eğitim sistemimizde noksanlarımız var. Okullarımızın hepsi tam donanımlı değil.

Bu Haber 1730 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI