Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR (6)/Evlat Katili Anne Kösem Sultan
15 Haziran 2015 Pazartesi 10:17
yasar.karaduman@gmail.com
Osmanlı’da oğullarını katleden padişahlar olduğu gibi oğlunu katleden Valide Sultan da vardır. Bugün tarihin sakladığı çok az bilinen bu ilginç olaya bakacağız.
Osmanlının 600 yıl süren tarihinde hırslı sultan eşleri ve sultan anneleri olmuştur. Bunlardan biri de Hürrem Sultandan daha tehlikeli Mahpeyker Kösem Sultandır.


Kim Kimdir?
Biraz karışık olan bu konuda anlatılan padişahlar ve anaları hakkında kısa bir açıklama:

Dördüncü Murat ve
Deli İbrahim’in annesi
Kösem Sultan
MâhPeyker Kösem Sultan 1590 yılında doğmuş 2 Eylül 1651 yılında ölmüştür. Osmanlı padişahı Birinci Ahmet'in eşi olup, padişah Dördüncü Murat ve Birinci Deli İbrahim'in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarından biridir..
Birinci Ahmet
Üçüncü Mehmet ve Handan Valide Sultan’ın oğludur, Sultanahmet Camisini yaptıran padişahtır. Kanuninin oğlu, İkinci Selimin oğlu, Üçüncü Murat’ın oğullarından Üçüncü Mehmet’in oğludur.
Dördüncü Murat
Birinci Ahmet ve Kösem Sultan’ın oğlu, Deli İbrahim’in kardeşidir
Birinci İbrahim (Deli İbrahim)
Birinci Ahmet ve Kösem Sultan’ın oğlu, 1648'de İstanbul'’da annesi Kösem Sultan tarafından boğdurulmuştur
Dördüncü Mehmet
Avcı Mehmet, Kösem Sultanın oğlu Deli İbrahim ve Turhan Sultan’ın oğlu;
Edirne’de 6 Ocak 1693'te öldü.
Hatice Turhan Sultan
Sultan Deli İbrahim’in karısı asıl adı Nadya oğlu 4cü Mehmet, 1648'de 7 yaşındayken tahta geçince Valide Sultan oldu.


Osmanlıda Güçlü Kadınlar
Osmanlı Devleti'nde kadınlar saltanatı Hürrem Sultan ile başlamıştır. İki padişahın Dördüncü Murat ve Deli İbrahim’in annesi olan Kösem Sultan, kadın sultanlar arasında en tehlikelisidir. Osmanlıda kadınlar saltanatı Kösem Sultan'ın öldürülmesiyle sona ermiştir.

Kösem Sultan
Oğlunu Boğduran anne..
Oğlu Sultan İbrahim, 7 Ağustos 1648 de akli dengesi yerinde değil diye tahttan indirilip yerine yerine İbrahim’in 11 yaşındaki oğlu Dördüncü Mehmet geçirilmişti. Sultan İbrahim’de karanlık ve dar bir yere kapatılmıştı, ancak padişah burada on gün kalabildi. Feryatları bütün saray halkını etkiliyordu rakiplerinin Sultan İbrahim’i tekrar tahta çıkarmak istemeleri üzerine Kösem Sultan oğlunu 18 Ağustos 1648 de boğdurdu, ve Osmanlı tarihinde oğlunu boğduran ilk ve tek valide sultan olarak tarihe geçti.

Kösem Sultan
Osmanlı padişahı Birinci Ahmet’in eşi olup, padişah Dördüncü Murad ve Birinci İbrahim'in annesidir.. Kösem Sultan’ın Bosnalı ya da Yunan olduğu söylenir. Kimilerine göre bir papazın kızı olan Kösem Sultan’ın hayatı, padişah Birinci Ahmet’in haremi olmasından sonra değişti, herkesin gözü üzerinde idi ve 13 yaşındaydı. Bütün Padişah hanımlarının ortak noktası olan Müslüman olma ve iyi bir Türkçe ’ye sahipti.

1623 yılında oğlu Dördüncü Murat onbir yaşında tahta çıkarılınca hem valide sultan hem de saltanat vekili olarak 1632 yılına kadar 9 yıl boyunca devleti idare etmiştir.
Dördüncü Murat 1640 yılında ölünce yerine Kösem Sultanın diğer oğlu İbrahim geçmiş 1648 yılına kadar devlet işlerinde yine etkili olmuştur.
Akli dengesi bozuk olan ve tarihe Deli İbrahim olarak geçen Sultan İbrahim 1648 yılında tahttan indirilip yerine torunu Dördüncü Mehmet geçince devlet işlerine tekrar egemen olmak istemişse de gelini Dördüncü Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından boğdurularak öldürülmüştür(1651).

Kösem Sultan eşi
Padişah Birinci Ahmet’in ölümüyle
Kösem 27 yaşında dul kalmıştı.

Asıl adı Anastasya olan Mahpeyker Kösem Sultan, Birinci Ahmet’in dikkatini çekmeyi başarmış, sarayın en güçlü kadını olmuştur. Evliliğinden Murat, Süleyman, İbrahim ve Kasım adında şehzadeler ile Ayşe ve Fatma isminde sultanlar dünyaya gelmiştir. Oğlunun henüz on bir yaşında tahta geçmesinden sonra Kösem Sultan devleti perde arkasından yönetmiştir.. Kösem Sultan’ın saltanatı, Dördüncü Murat’ın idareyi tam olarak ele almasına kadar sürmüştür.
Kösem Sultan diğer oğulları Kasım ve Süleyman’ın, 4 cü Murat tarafından katledilmesine engel olmamıştır. Dördüncü Murat Osmanlı hanedanının sonu gelmesin diye son kardeşi İbrahim’i katletmemiştir, İbrahim 4 cü Murat’tan sonra tahta geçmiş ve Kösem-Sultan saltanat nâibesi olarak sekiz buçuk yıl daha entrikalarına devam etmiş ancak, Sultan İbrahim anasının marifetlerine son verince, artık İbrahim’in tahttan indirilmesi ve yerine oğlu Dördüncü Mehmet’in geçirilmesinin şart olduğunu düşünmüş ve oğlunu tahttan indirip kapısı pencereleri örülmüş bir odaya kapatan Kösem, on gün sonra onu bu odada cellât başı Kara Ali'ye oğlunu boğdurmuştur!!!

Sultan Dördüncü Mehmet
Böylece öz evlâdının katili olan Mâhpeyker Kösem Sultan, daha sonra torunu Dördüncü Mehmed/Avcı Sultan Mehmed'in 8 Ağustos 1648 de tahta çıkmasında rol oynamıştır!..
Yedi yaşının içinde tahtta çıkan Dördüncü Mehmet'in çocuk yaşında olması dolayısıyla Kösem Sultan yine saltanat nâibe’si olup devlet işlerine karışmaya devam etmiştir.
Bitmeyen bu entrikalara ve saltanata doymayan Kösem Sultan öz evlâdı Sultan İbrahim'i boğdurduğu gibi, bu kez de torunu Dördüncü Mehmet'i zehirleterek Turhan Hatice Sultan'ın "Valide Sultan"lığına son vermek ve Deli İbrahimi’n diğer eşi Saliha Sultan'dan doğan dokuz yaşındaki Şehzâde İkinci Süleyman'ı tahta çıkarmak için planlar yaparken zamanında haber alınarak Hatice Turhan Sultan'ın adamları tarafından perde ipiyle boğulmuştur. Kösem Sultan'ın cenazesi, kocasının Sultan Ahmet Camii'ndeki t türbesine gömülmüştür.
Kaynak:

Kaynaklar:
Kemal Meram, Padişah Anaları.
İlber Ortaylı, İmparatorluğun En Uzun Yüz Yılı.
Nazım Tektaş, Sadrazamlar, Osmanlı’da İkinci Adam Saltanatı.

Gelecek Hafta:
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR’da
Boğdurularak Çuvallar İçince
Denize Atılan 200 cariye


Bu Haber 1454 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI