Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR (8)
29 Haziran 2015 Pazartesi 00:42
yasar.karaduman@gmail.com
Padişahların Giydiği Sihirli Gömleklerin Sırrı
Topkapı Sarayı'nda doksan adet tılsımlı gömlek bulunmaktadır, bugünkü konumuz bu güne kadar çok yazılmamış bu sihirli padişah gömlekleridir.
Padişahların giydikleri tılsımlı gömleklerin, onları nazara ve her türlü kötülüğe karşı koruduğuna inanılırdı. .


Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giydikleri tılsımlı gömleklerin üzerindeki harf ve rakamların işaret ettiği anlamlar bir sır olarak günümüze kadar gelmiştir.
Savaşa veya sefere çıkılmadan önce üzerinde Fetih Suresi veya fethi nasip edecek bazı ayetlerin yazılı olan gömlekler giyilirdi.
Bu gömleklerinin sırrı halen çözülemiyor ve üzerindeki harf ve rakamların anlamları halen anlaşılabilmiş değildir.

Bir gömlek üzerinde
3 - 4 yıl uğraşmışlar.
Gömleklerin üzerine işlenen ayetler ve dualar, kare, yıldız gibi geometrik şekillerin veya Süleyman Mührü, Zülfikâr, lale gibi anlamlı motiflerin içine yazılmış.
15 ve 20 ci yüzyıl arasında hazırlanan giysiler arasında Hz. Muhammed’in iki omuzu arasındaki peygamberlik işareti (Nübüvvet Mührü) Hilye-i Şerif (Peygamberimizin sıfatlarını anlatan tablo) ve O'nun için yazılan Kaside-i Bürde'yle ( peygamberimize yazılmış övgü) bezenmiş dört gömlek yer alıyor.

Zülfikar
Gömlekler üzerinde çok sık görülen iki motif var Hz. Ali'nin kılıcı ‘Zülfikâr' ve Süleyman Mührü olan iç içe geçmiş üçgen. Süleyman Mührü'nün saltanatın devamlılığı için kullanıldığı ve Allah, Hz. Muhammed ve Hz. Ali isimlerinin çoğunlukla bir arada anıldığı tespit edilmiştir.
Viyana’da bozguna uğrayan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın gömleğinin hâlâ Viyana'da bir manastırda olduğu tahmin ediliyor.
Hürrem Sultan tarafından bütün çocuklarına bu gömleklerden yapılmıştır.
Gömleklerden günümüze ulaşanlar, üzerlerindeki leke hatta yaka kirleriyle duruyor; çünkü bu gömleklerin yıkanmıyor.

Neye Yarardı
Tılsımlı gömlekler üzerlerine cin sembollerinin, şekillerin ve duaların işlendiği ipekten giyeceklerdi, bedensiz varlıklarla temasa yaradığına inanılan, içlerinde harf veya rakam yazılı küçük kutucuklara bölünmüş karelerle yahut dikdörtgenle dolu idi. Kaynak Murat Bardakçı

Tılsımlı gömlekler
hangi durumlarda giyiliyordu?
Tılsımlı gömlekler başka kültürlerde de vardır. Padişahlar için savaşa giderken koruyucu olarak giyilmiş, bereket, muhabbet dilekleri için, hastalıklara karşı, özellikle felç için Kaside-i Bürde 8Peygambere övgü) ruhsal sıkıntılar için Felâk ve Nas sureleri gömlekler üzerine yazılmıştır.
Gömlekler üzerinde muntazam kare ve dikdörtgenlere ayrılmıştır. Bunlar daha küçük karelere bölünerek içleri harfler ve rakamlarla doldurulmuştur. Ancak bu yazılımla nasıl bir tılsım yaratıldığı çözülememiştir.

Gömleklerin geçmişi ?
Gömleklerin geçmişi Çin’de M.Ö.2852 yılına kadar gittiği bilinmektedir.
Motiflerden Mühr-ü Süleyman, ters olarak iç içe geçmiş iki üçgendir. Bu motifin gömlekler üzerine çizilmesiyle Hz. Süleyman’daki gücün giyen kişiye de geçeceğine inanılırdı.
Zülfikar, Hz. Ali’nin çift ağızlı kılıcıdır. Hz. Ali çok güçlü ve iyi bir savaşçıdır. Gömlekler üzerine bu şeklin çizilmesiyle Hz. Ali’nin savaşçı gücünün giyen kişiye geçeceğine inanılırdı.
Hz. Muhammed’in peygamberlik alameti olarak sırtında yer alan badem şeklindeki mühür, etrafına ailesi küçük kızı Fatıma, damadı Ali, torunları Hasan ve Hüseyin’in isimleriyle birlikte yer alır. Böylece gömleği giyenin Hz. Muhammed’in ve ailesinin şefaatine nail olacağına inanılırdı.
Kadem-i saadet; Hz. Muhammed’in ayak izine verilen isimdir. Bu motifin de girdiği yere bereket getireceğine inanılırdı.
Kaynak GAMZE KURT Ben Haber


Tılsımlı Gömleklere
Hangi Ayetler İşlenmiş?
Tılsımlı kıyafetler üzerinde şu ana kadar 55 sure işlendiği tespit edilmiştir. En çok yazılan ise Fatiha suresidir. Diğer dualara baktığımızda: Yasin hastalıklara karşı ve ölüm döşeğindeki padişahların kıyafetlerine işleniyor. Fetih suresi ise savaşa çıkacak olan Padişahların kıyafetlerinde mutlaka yer almaktaydı. Ayetel Kürsi de belalardan korunduğu için yine savaş kıyafetlerinde sıkça kullanılıyordu. Felak ve Nas sureleri ise daha çok ruhsal hastalıklarda gömleklere işlenmiştir.

Gömleklerdeki Melek İsimleri
Gömleklerde yazı olarak 4 büyük meleğin Mikail, Azrail, Cebrail ve İsrafil ismi yer almaktadır. Ayrıca kıyafetlerde dikkat çeken Besmele’nin ayetlerin dışında özel olarak kullanılması ve yazım şekli ile bir kare oluşturulmasıdır. Aynı şekilde Peygamber isimleri de bu tılsımlı gömleklerin vazgeçilmezi idi. Hz. Muhammed, Hz. Süleyman ve de Halife Hz. Ali gömleklerin neredeyse tamamında geçiyor. Kaynak İstanbul Times-Koray Kamacı


Hz. Yusuf’un Gömleği
Yapılan araştırmalar tılsımlı gömleklerin üzerindeki geometrik şekilleri oluşturan çizgilerin M.Ö. 2852 tarihlerine kadar giden bir geçmişi olduğunu göstermiş. Bir inanışa göre Nemrut Hz. İbrahim'i ateşe attığında, Cebrail Allah'ın buyruğu ile cennetten ince bir gömlek getirerek Hz. İbrahim'e giydirir. Bu gömlek Hz. İbrahim'den çocuklarına kalır. Hz. Yakup bu gömleği bir muska içine koyarak Hz. Yusuf'un boynuna asar. Hz. Yusuf kuyuya düştüğünde Hz. Cebrail gömleği muskadan çıkarıp giydirir böylece Hz. Yusuf kuyudan, zindandan kurtulur, kazalardan belalardan korunur.
Hz. Yusuf'un kör olan babasına gönderdiği, Hz. Yakup'un da yüzüne sürdüğünde gözlerinin açıldığı gömlek de bu gömlektir. Bu nedenle Yusuf suresi de gömleklerin üzerinde yer almıştır. Kaynak Yeni Şafak Gazetesi
Kaynak:
Osmanlı Araştırmaları
Yeni Şafak Gazetesi
Murat Bardakçı
Koray Kamacı-İstanbul Times
Gamze Kurt-Ben Haber


Bu Haber 1035 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI