Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR (11)
21 Temmuz 2015 Salı 09:15
yasar.karaduman@gmail.com
ŞEHZADE Mehmet’in Mezarının
Üstündeki Tahtın Sırrı
Sultan Süleyman Tahtını Oğlunun Mezarının üstüne Koydurdu

Tarihimiz uzun kış gecelerinde bir sürü uydurma şeyler eklenerek masal diye anlatıldı bizlere, ya da tarih kitaplarında yazıldığı kadarını öğrendik.
Oysa tarih içine bilmediğimiz birçok sırrı saklamaktadır.
Aşağıda yine çok bilinmeyen bir hikayeyi anlatacağız sizlere..

İstanbul Şehzadebaşı Camiinin bahçesindeki mezarının üzerinde bir taht bulunan Şehzade Mehmet’in yattığı Türbe, bu yazıyı hazırladığım yıllarda ziyarete kapalıydı. Bu taht hikayesini okuduğumda çok etkilenmiş, görmeye gitmiştim. Bekçi beni gizlice soktu, birkaç fotoğraf çektim., Yıllar sonra türbe bugün ziyarete açılmıştır.
Fatih’te İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin karşısında Şehzade Camii vardır. Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'a kendi adına bir cami yapmasını emrettikten sonra Şehzade Mehmet'in genç yaşta vefat etmesi üzerine camiye onun adını vermiştir. Ayrıca cami bahçesine şehzade için de çok zarif bir türbe inşa edilmiştir.

Şehzade Mehmet
Mezarının Üstünde
Taht Olan Şehzade
Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mehmet birçok özellikleri olan şehzadedir. Kanuninin dört erkek çocuğu olmuştur, Mehmet Hürrem Sultan’dan olan ilk oğludur, diğer oğulları Hürrem’den olma Beyazıt ve Mahidevrandan olan oğlu Mustafa’yı kendine rakip görmüş ve boğdurtmuştur.. En küçük oğlu Cihangir ise, narin yapılı hastalıklı ve kambur bir çocuktu. Abisi Mustafa’nın gözü önünde boğdurulmasından sonra geçirdiği travma sonucu öldü
Şehzade Mehmet, 1521 Tarihinde doğmuş çocukluğunu Topkapı Sarayı'nda annesiyle geçirmiştir. En başarılı olan şehzadelerden bir tanesiydi, 1540 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Manisa’ya Veliaht Şehzade (tahtın varisi) olarak atanmıştır.
Babasından sonra taht için düşünülenler Manisa’ya gönderilirlerdi. Veliaht Şehzade bir hükümdarın ölümünden sonra tahta geçecek olan şehzadedir..
Şehzade Mehmet’i babası çok severdi, hatta tahttan feragat ederek tahtı oğlu Şehzade Mehmet’e bırakacağı iddia edilmiştir.
Osmanlı şehzadeleri babalarının sağlığında sancağın idaresine tayin ediliyorlardı. Böylece, askerî ve idari işlerde deneyim kazanıp yetiştiriliyorlardı.

Şehzade Mehmet
Manisa’da Vali iken
çiçek hastalığı’ndan
23 yaşında ölmüştür.
Ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur.
Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür. Bir görüşe göre eceliyle ölmüştür. Başka bir görüşe göre de Şehzade Mustafa’nın annesi Mahidevran Sultan, oğlu Şehzade Mustafa'nın veliaht sancağından alınıp Mehmet'in atanmasını kaldıramamış ve Barbaros Hayrettin Paşa'ya haber vererek Mehmet'in haremine hastalıklı bir kız sokmasını istemiştir.
Bu emir üzerine Barbaros Hayrettin Paşa, Şehzade Mehmet'in haremine çok güzel ama çiçek hastası bir kız sokmuştur. Kızla birlikte olan Mehmet'in bu hastalığın bulaşması sonucu öldüğü söylenir.

Kanuni Sultan Süleyman oğlunun ölümünden son derece büyük üzüntü duymuş. “Şehzadeler güzidesi oğlum Mehmet’im diye aylarca gözyaşı dökmüştür. Acısı hafiflediğinde Mimar Sinan’a Şehzade Mehmet için görkemli bir türbe, yapılmasını istemiştir. Türbe İstanbul’daki en güzel türbedir, sekizgen planlıdır, üzeri yivli bir kubbe ile örtülmüştür. Toplam otuz pencere ile türbe aydınlatılmıştır, kitabesi şöyledir:
“Bu âlemden, Şehzade de geçmiştir. Cenâb-ı Hak ebedi âlemde ona rahmet etsin. Sene 950 (1543).”
2005 yılında Şehzade Mehmet Camisi ve Türbesini dolaşmış, adı geçen yerlerin fotoğraflarını çekmiş ve araştırmalarım bazı İstanbul gazete ve dergilerinde yayınlanmıştı, türbeler o gün kapalıydı, ancak özel bir izinle bakabilmiştim.

Sandukanın Üzerindeki Taht
Kanuni Sultan Süleyman kendi yerine hazırladığı çok sevdiği oğlunun ani ölümü üzerine çok etkilenmiş kırk gün türbesinde mezarının başında ağlayarak Kuran okumuştur.
Şehzade Mehmet’in sandukası üzerinde dört ayaklı, fildişi kakmalı bir taht bulunmaktadır.
Bu taht Kanuni Sultan Süleyman tarafından konulmuş olup kendi tahtıdır ve taht ile Kanuni Sultan Süleyman’ın Şehzade Mehmet’in padişah olmasını istediği simgelemektedir..
Dıştan Renkli taşlarla bezenmiş türbesinde Şehzade Mehmet ortada, sağında üzüntüsünden ölen hasta ve kambur kardeşi Şehzade Cihangir ve solunda Şehzade Metmet’in kızı Hümaşah Sultan yatmaktadır.

Kaynaklar:
Fahri Unan, Kanuni Devri Şehzade Mücadeleleri
İslam Ansiklopedisi, Bayezid maddesi sf:230
Şerafettin Turan, Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Taht Kavgaları
Osmanlı Araştırmaları VakfıŞehzade Mehmed, çocukluğunda Eski Saray'da kalmıştır. Eski Saray bugün İstanbul Üniversite'si binmasıdır Sanata düşkün zayıf bünyeli bir şehzadedir. Babası Kanuni eğitimine önem vererek özel eğitim almasını sağlamıştır, en sevdiği oğludur..
Babası Kanuni, tahttan feragat edip tahtı en sevdiği şehzadesine bırakmak istiyordu. Kırk gün kesintisiz olarak oğlunun mezarına gidip dualar okuduğu bile söylenir.
Şehzade Mehmed'in eşi hakkında iki farklı görüş mevcuttur. Bunlardan biri haremden bir cariye ile evlendiği ya da babasının kız kardeşi Şah Sultan'ın kızı Esmehan Baharnaz Sultan ile ölmeden birkaç sene önce annesi Hürrem Sultan tarafından evlendirildiği düşünülür. Hümaşah Sultan adında bir kızı vardır.


Bu Haber 1590 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI