Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR (15)Esrarlı Halı
17 2015 Pazartesi 09:38
yasar.karaduman@gmail.com
Üzerine Atatürk’ün Ölüm tarihi gizlice işlenmiş
Halıya Atatürk’ün ölüm tarihi şifreli olarak işlenmişti Ve Atatürk halıya işlenmiş o tarihte 2 dakika yanılmayla öldü..

Bu hikaye çok bilinmez..
Atatürk’ün ölüm tarihini dokunmuş halı Atatürk’e bir Hint Mihracesi tarafından ölümünden dokuz yıl önce hediye edilmişti. Halının üzerinde Atatürk’ün ölüm yılı, ayı, günü ve saati 2 dakikalık bir yanılma ile işlenmişti.
Bu sır Atatürk’ün ölümünden yıllar sonra fark edildi. Halı bugün İstanbul Tepebaşındaki Pera Palas Otelinin 101 nolu Atatürk’ün müze olan odasındadır.

Pera Palas Oteli Nedir
Pera Palas Oteli 1892 yılında Paris’ten İstanbul’a gelen Orient Expresi yolcularının konaklaması için yapılmıştı, bugün sadece bir otel değil adeta bir müze gibidir..
Avrupalı ünlülerin Türkiye’ye geldiği Orient Expresi treninin müşterilerine, İstanbul’da bir otel yapıldı, bittikten sonra otele “Pera Palas” adı verildi ve 1892’nin eylül ayında hizmete girdi..
Otel ilk yapıldığında, zamanın en değerli eşyalarıyla döşenmişti,. Şimdi antika değeri taşıyan bu eşyaların hepsi aynen durmaktadır.
Pera Palas’ın farkı, birçok ünlü kişiyi de ağırlamış olmasıdır.
Burada kalan ünlülerden biri Agathe Christi’dir. Dünyaca ünlü polisiye romanları yazarı Agatha Christie'nin, “Doğu Ekspres'inde Cinayet” romanını buradaki 411 nolu odada yazdığı söylenir. . Oda halen onun adını taşır ve müze olarak ziyarete açıktır.
Pera Palas’ta kalan çok ünlü kişiler arasında siyasetçiler, sanatçılar, yazarlar kadar, krallar, kraliçeler de vardı, bunlar
Kral VIII. Edward, Kraliçe II. Elizabeth, Franz Joseph bu konuklardan bazılarıydı. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Fahri Korutürk, Adnan Menderes, Tito, İran Şahı Rıza Pehlevi de Pera Palas’ta kaldılar. Amerikalı film yıldızları Zsa Zsa Gabor, Greta Garbo, Sarah Bernhardt, Alfred Hitchcock, Pierre Loti, Jacqueline Kennedy de, otelin konukları arasındaydı…

Pera Palas Oteli ve
Agatha Christie
Pera Palas Otelinin adını tüm dünyaya duyuran Agatha Christi’dir. Christi ünlü “Orient Expresinde Cinayet” adlı romanını bu otelde 411 numaralı odada yazmıştı..
1926 ile 1932 yılları arasında Pera Palas Otelinde birçok defa kalan yazarın burada yazdığı bir romanı kayıptır. Bunun için Agatha Christienin ruhu çağrılır. Ruh kayıp belgelerin bulunduğu yerin anahtarının İstanbul’da Pera Palas Otelinin 411 numaralı odasında bulunduğunu söyler, odanın yer döşemelerini sökerler, paslı bir anahtar çıkar, bu anahtarın ne işe yaradığını ruha sorarlar ve ruh “söyleyemem” der.
Bu yazıyı hazırlamak için gittiğimde bu bilgilerden sonra o odada fazla kalmak istemedim, otelin genç ve güzel sanat tarihçisi bayan benim ilgi duyduğumu anlayınca o kadar esrarengiz şey anlattı ki Agahta Christie o gece rüyama girdi.

Pera Palas’ın en ünlü konuğu Atatürk
Atatürk’ün Müze Odası
Pera Palas’ın gelmiş geçmiş en değerli misafiri Mustafa Kemal di.
Savaş ve barış dönemlerinde defalarca burada kaldı, evi gibi kullandığı ve önemli kararlar aldığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. cü yılı olan 1981’de, müze haline getirildi.
Bu oda uzun zamandır restorasyon için kapalı idi. Yeniden ziyarete açıldığını duyunca görmek istedim. Bu odada en çok görmek istediğim şey hikayesini çok kereler duyduğum “Esrarengiz Halı” idi.

Esrarengiz Halı
Burada Atatürk’ün bazı eşyaları bulunur, en önemli eşya, üzerinde Atatürk’ün ölüm günü ayı ve yılı gizli olarak işlenmiş olan bir halıdır. Halıdaki bu sır ancak Atatürk öldükten sonra ortaya çıkmıştır.
Bu halı oldukça şaşkınlık verici ve inanılmaz bir hediyedir. Oda zaten oldukça etkileyici ve ilgi çekici eşyalarla doludur. Bir de size odayı gösteren kişi, bu halıyı ve esrarını açıkladığı zaman hayretinizi gizlemeniz imkansız hale gelir.
1929 yılında Atatürk’ü ziyaret eden bir Hint Mihracesi, Atatürk'e ipek bir duvar halısı hediye etmiştir. Bu halı üzerinde bir saat motifi vardır ve saat 09.07' yi göstermektedir. Ölümünden 9 yıl önce kendisine hediye edilen bu halı üzerinde Atatürk' ün ölüm ayı, yılı ve ölüm saatini gösterir bir motifin bulunması, o günlerde bütün dünyanın ilgisini çekmişti. İki dakikalık bir yanılma ile herşey halının üzerine sembollerle işlenmişti

Atatürk’ün Odası Ve Halıdaki Sır
Atatürk’ün bugün müze olarak kullanılan odasında bulunan halının esrarı halen tam olarak çözülememiştir
İstanbul’un işgali sırasında Atatürk, annesinin Beşiktaş’taki evi işgal edilince Pera Palas’ın birinci katındaki 101 numaralı odaya taşınır.
1930 yılında bir Hindistan Mihracesi Türkiye’ye gelir Atatürk’le görüşmek ve bu halıyı hediye etmek ister, isteği kabul edilir. Halı Atatürk’ün Pera Palas’taki odasına konur. 1938 yılına kadar sıradan bir ipek seccade olan ve odada duran mihracenin armağanı, Atatürk’ün vefatından araştırmacılar seccadenin üzerinde ilginç motifler olduğunu fark ederler.
Mihrace’nin kim olduğu ve Atatürk’ü hangi amaçla ziyarete geldiği bilinmez… Mihrace’nin hediye ettiği halıda ilginç bir nokta daha vardır… Dikkatle bakıldığında halının üzerinde daha başka şeyler görülür, işaretleri inceler ve yorumlarlar:
On lambalı bir şamdan, ayın onunu işaret ediyordu, üst tarafta kasımpatı çiçekleri Kasım ayını anlatıyordu, halının etrafında otuz sekiz adet fil motifi vardı bu 38 yılını anlatıyordu, en ilginci ise, Romen rakamlı bir saat dokuzu yedi geçeyi gösteriyordu, burada iki dakikalık bir yanılma vardı.
Atatürk bu halının hediye edildiği tarihten dokuz yıl sonra halıda işaret edilen yıl ay gün ve saatte vefat etti.
Halıyı kim neden dokutmuştu ne mesaj verilmek istenmişti halen çözülebilmiş değildir,
Halı hakkında bugüne kadar başka bir bilgiye rastlanmadı, kim dokudu neden dokudu, dokuyanın halının üzerine işlediği desenler bilinçli mi yapılmıştı yoksa bir tesadüf mü idi hiçbir zaman bilinemedi ve Atatürk’ün hayatındaki diğer bilinmezler gibi tarihe mal oldu.

Pera Palas ile ilgili
küçük bir hikaye
1915 yılında, kılık kıyafetiyle fakir görünümlü bir adam otele gelip bir oda ister. Görevliler, otelin müşterilerini de rahatsız etmemesi için bu dilenci kılıklı adam oda vermez, oteli terk etmesini isterler. Bunun üzerine dilenci kılıklı adam şöyle der: " Ya bana bir oda verirsiniz, ya da bu oteli satın alır hepinizi kovarım" Bu adam Rum Petros Bodosaki idi ve oteli satın aldı.
Otel, 1923 senesinde de devlet hazinesine geçti. Pera Palas'ın mülkiyeti halen devlet hazinesine aittir.. Kaynak: Mirza Turgut


Kaynak:
Atatürk Devrimleri com.,
Pera Palas Oteli


Bu Haber 1239 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI