Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / SARIKAMIŞ FACİASI / SARIKAMIŞ(3) ATEŞE DÖNEN DÜNYA
11 Ocak 2016 Pazartesi 09:10
SARIKAMIŞ(3)
ATEŞE DÖNEN DÜNYA
Türk tarihinin en acı felaketi

Sevgili okuyucular tarih, sevmeyenler için sıkıcıdır.
Üç haftadır burada belki hiç bilmediğiniz şeyleri yazıyoruz, bunlar tarih kitaplarında bir iki kelime ile geçiştirilir, fakat hepsi başlı başına bir destandır.
“Sarıkamış Faciası”
Tarihin bu az bilinen savaşında bir gecede donan binlerce askerlerin arasında 167 Ünyeli var, Fatsa’dan 110, Akkuştan 60, Ordu’dan çok daha fazla.
Bunlar bu güne kadar bilinmiyordu Ünye’de ilk defa biz yazıyoruz. Ordu’da Fatsa’da hatta Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde halen bilinmiyor.
Biz tarihe merakımız nedeniyle en yeni gelişmeleri, araştırmaları takip ediyoruz, üç yıldır bu bilgilerin açıklanmasını bekliyordum.
Sizin bu bir çırpıda okuyup geçtiğiniz bu bilgiler titiz ve uzun çalışmalar sonunda ortaya çıkıyor. Üzerinden yüz yıl geçmiş Sarıkamış denilen şavaşta ölen Ünyelilerin isimlerini bulup ilk defa yayınlıyoruz, yine üzerinden yüz yıl geçmiş Japonya’da boğularak şehit olmuş Ünyeli Ertuğrul Şehitlerinin kim olduklarını da biz bulduk, yayınladık.
İki sayıdır yazdıklarımız ve güvenilir yazarlardan aktardığımız kadarı ile Sarıkamış Faciası nedir, ne olmuştur sonuçları nedir, tarihin bu sır perdesini aralayarak belki hiç duymadığınız konuları okudunuz, belki bu şehitlerin içinde dedeniz de var, nerede öldüklerini nasıl öldüklerini bilmiyorsunuz.

Sarıkamış’ta Ordu
Kışa Yenilmişti
Sarıkamış’ta koca bir ordu karlı dağları geçememiş, tabiat ve kış onları yenmiştir. Fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıkılınca, 150. 000 kişilik ordunun 60. 000’i donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklarla mahvolmuştur. Bu harekâtta Rusların kaybı ise 32. 000 dir.
Bu rakamlar biraz sorunludur. Doğrusu, donanlar, ölenler kayıplarla birlikte rakam 90.000 dir. Bazı tarihçiler bunların içinde asker kaçaklarının da olduğunu yazarlar..
Sarıkamış Harekâtı, düşman kuvvetlerinin arkasına inmeyi hedefleyen, bir plândı. Ordunun kış şartlarına hazır olmaması sebebiyle yardım ve yiyecek takviyesinin yapılamayışı faciaya sebep olmuştur.

SARIKAMIŞTA ASKERİN
YEMEK LİSTESİ
Sarıkamış’ta 9cu Piyade Tümen İstihbarat Binbaşı Mehmet Balyemez’in hatıralarından alınan bilgilere göre 4 günlük yemek listesi şöyledir.
Sabah üzüm hoşafı, öğle yok, akşam yağlı buğday çorbası, ekmek tam, ertesi günü, sabah yok, öğle yok, akşam üzüm hoşafı, ekmek tam, ertesi günü sabah üzüm hoşafı, öğle yok, akşam yok, ekmek yarım, ertesi günü, sabah yarım ekmek, öğle yok, akşam şekersiz üzüm hoşafı"

Sarıkamış’ta yitirilen askerler:
Dokuzuncu Kolordu: Toplam 36.784, kalan yok zayiat 36.784 kişi tamamı donmuş veya kayıp, esir ve kaçak. Onuncu Kolordu: Toplam 48.943 kalanlar: 2.200 kayıp donmuş esir ve kaçak: 46.743.. Onbirinci Kolordu: Tamamı: 27.019, geri kalan: 5.200 kayıp, kaçak ve donanlar: 21.819. İkinci Süvari Tümeni: Toplam mevcudu: 5428, sağ kalanlar: 1.500, zayiat: 3928
Harekata katılan toplam asker sayısı: 118.174, yitirilen asker sayısı ise 109.274.. Kaynak: Tarihin Sarıkamış Duruşması, Dr. Ramazan Balcı,
Sarıkamış harekâtı aslında buralarda anlatılamayacak kadar uzun ve acı hikâyedir. Biz unutulan bu faciayı hatırlamak istedik, anmak istedik. Bu savaşta hayatlarını kaybeden 167 kadar Ünyeli bulup çıkardık. İsimlerini geçen hafta açıkladık geri kalanını bu hafta açıklıyoruz. Böylece Sarıkamış burada bitiyor.
Şehitler için Sarıkamış’ta birçok mezar ve anıt yapılmıştır. Her yıl buralarda anma törenleri düzenlenir. Bütün bu çalışmalar öncülük eden ve dikkatleri Sarıkamış’a çekmeye çalışan Prof. Dr. Bingür Sönmez hocaya bize bu bilgileri sağladığı için teşekkür ederiz. Bingür Hoca’nın yazdığı “Ateşe Dönen Dünya” isimli eserinde facia daha detayları ile anlatılmıştır.

Sarıkamış Esirleri
Sarıkamış Faciası büyük insan kayıplarına, tüm Anadolu da anaların yüreklerinin yanmasına neden olmuş, binlerce insan Ruslar tarafından esir alınarak Hazar denizindeki Nargin adasına ve trenlerle Sibirya’ya götürülmüşler bunlardan geri dönen çok az olmuştur.
Sarıkamış Savaşı’nın en talihsiz askerleri, esir düşen askerler olmuştur. Esirler Gümrü, Batum, Aleksandropol, Tiflis, Rostof, Nargin Adası, Estroniski, Noryevski, İstavrapol, Maykop, gibi Sibirya şehirlerinde kurulan kamplarda tutuldular.
Esir kampı olarak kullanılan, 10 bine yakın Türk askerinin şehit edildiği tahmin edilen Hazar Denizi'ndeki Nargin Adası'nın görüntüleri, Rus Gizli Servis Teşlikatı'nın (KGB) arşivlerinden çıktı.
(BİTTİ)
ÜNYELİ ŞEHİTLERİN İSİMLERİ: https://www.facebook.com/yasar.karaduman
Kaynaklar:
Doç. Dr. Tuncay Öğün, Sarıkamış Harekâtı ve Sonuçları,
Dr. Ramazan Balcı, Tarihin Sarıkamış Duruşması,
Şevket Süreyya Aydemir, Suyu Arayan Adam
Şerif İldem, “Sarıkamış Çevirme ve Meydan Savaşı”
Ayşe Hür, Gitme Ey Yolcu, Beraber Ağlaşalım.
HaberTürk
Yeni Şafak.


Bu Haber 1059 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI