Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye İtfaiyesi’nin 140. kuruluş yıl dönümü – 3
14 Mayıs 2009 Perşembe 18:36
ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU Ahmet Kabayel / Ahmet Derya Varilci

Alarm verildiğinde kronometremizi sıfırladık. Ünye İtfaiyesi çalışanları, bulundukları lokalden hızla giyim kuşamın olduğu kısma yönlendi. İlk etapta, 2007 model Ford kamyonun ön kapıları açıldı. Şoför ve yanındaki yerlerini alırken, arka kısma iki itfaiye eri yerleşti. Araç, sirenlerini çalarak, çıkış kapısına doğru hızla hareket ederken kronometremizi durdurduk. Tatbikat için verilen alarmdan üç buçuk dakikada sonra Ünye İtfaiyesi yola çıkmıştı bile…    


29 Nisan 1870 tarihinde, Dahiliye nezaretine bildirilen bir istekle, tulumba ve diğer itfaiye gereçleri için harekete geçilmiş ve bu karar üzerine Ünye’de itfaiye teşkilatı kurulmuştur. Körüklü bir emme basma tulumbayla başlayan Ünye İtfaiyesi’nin serüveni, son model söndürme cihazlarına, köpüklü yangın söndürücülerine, merdivenli arozöz ve vidanjörlere bırakmıştır.


 


MODERN ÜNYE İTFAİYESİ


Ünye İtfaiye Teşkilatı, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte bağımsız bir birim olarak örgütlenerek, belediye bünyesinde modern bir yapıya ulaşmıştır.


1870’li yıllarda alınan körüklü tulumba, 1957’ye kadar kullanılmıştır. En son Yalıkahve’de elektrik santrali olarak kullanılan kilisede muhafaza edildiği bilinen yangın tulumbasının, buradan nereye götürüldüğü ve ne yapıldığı bilinmemektedir.  


1957’de belediye tarafından alınan bir kamyon arozözle birlikte, yangın tulumbası gereksiz hale gelmiştir. O tarihten bu yana eski tulumbanın akıbeti bilinmemektedir.


Kamyondan bozma Ünye’nin ilk itfaiye taşıtı, önüne konulan motorla, tankındaki suyu hortumla püskürtmektedir. 60’lı ve 70’li yıllarda, eski araçlar yetersiz kalmış, eskiyen ekipman geri hizmete yönlendirilerek, daha yeni araçlar alınmıştır.


İtfaiye Amiri Fahri Yüksel ve büro görevlisi Ender Gündüz’den aldığımız bilgi uyarınca, Ünye İtfaiyesi’nde bugün 5 kamyon bulunduğunu öğrendik. Esas görevi yangınlara müdahale etmek olan bu araçlardan biri vidanjör ve diğeri arozözdür. Her biri sekiz ton söndürücü kapasiteli bu araçların en yenisi 2007 model Ford kamyondur. Yandan iki metrelik çıkması bulunan, köpüklü ve kuru kimyevi söndürücüsü olan araçta, elektrik üretmeye yarayan bir de jeneratör vardır. Bir başka araçta 18 metreye (4. kata) kadar tırmanabilecek yükseklikte merdiven mevcuttur. İki adet kamyon ise tanker olarak su taşıma işlemi gerçekleştirmektedir. Bir kamyon ise, yolları sulama amaçlı kullanılmaktadır.


Ünye İtfaiyesi’nde bugün 23 personel bulunmaktadır. Altısı bakım (temizlik) kadrosunda çalışan ekipten iki tanesi de idari kadrodadır. Modern teçhizatla donatılan ekibin yanmayan elbiseleri, yüksektekileri kurtarmak için hava balonları, köpüklü yangın söndürücüleri, oksijen tüpleri, maskeleri ve kimyevi söndürücüleri vardır. İtfaiye görevlileri, modern edevatları kullanabilmek için eğitilmişlerdir. Yarı askeri disiplin içinde ve nöbet tutma usulüne göre grev yapan itfaiye çalışanları, kendi aralarında onbaşı, çavuş, grup amiri gibi rütbelere ayrılırlar.


 


İTFAİYENİN GÖREV ALANLARI


Günümüzde itfaiye, tıpkı diğer acil yardım kuruluşları gibi çalışmaktadır. Telefonda:110 İtfaiye, 112 ambulans, 155 “polis imdat” içindir. Trafik kazalarında kurtarma işlemlerinde görev daha çok itfaiyeye düşer. Birçok vakada acil yardım ekipleri eşgüdümlü çalışırlar.


                   


Yangınlar dışında sel ve deprem gibi doğal felaketler, mitingler, festivaller ve futbol karşılaşmaları, trafik kazaları itfaiyelerin görev yaptıkları ya da hazır bulundukları alanlardır.


 


ÜNYE İTFAİYESİ’NDE YÖNETİM


Ünye İtfaiyesi, Cumhuriyet Dönemiyle birlikte belediyeye bağlı bir birim olarak çalışmaktadır. Ayrı bir amirliği bulunan itfaiyenin ilk yetkilisi Avni Çelik’tir. Avni Çavuş olarak tanınan rahmetli Avni Çelik, bir dönem itfaiye ile zabıta reisliğini birlikte yürütmüş yahut dönüşümlü olarak birinden diğerine geçiş yapmıştır. Avni Çelik, itfaiye sorumlusu (müdür) olarak görev yapabilmesi için, itfaiye kursuna gönderilmiştir. Avni Çelik gibi o dönem itfaiye reisliğinde adı geçenlerden biri Süleyman Çiloğlu’dur. Arslan Bilgin ve Reşat Sezgin, daha sonraki dönemin itfaiye reisleridir.


Yakın dönem itfaiye müdürleri ise, Turan İhtiyaroğlu ve Yusuf Yıldırım’dır.


2004’ten bu yana Ünye İtfaiyesi’nin başında itfaiye amiri Fahri Yüksel bulunmaktadır. Teşkilatın güncel durumu hakkında bize bilgi verirken, yaşadığı iki önemli olayı şöyle belirtmektedir:


Son dönem yaşanan en önemli yangın Fatsa TMO depoları yangınıdır. Ünye itfaiyesi ve çevre itfaiyelerden gelen yardımla söndürülmüştür.


Diğer önemli olay, Ünye Yüzüncü Yıl virajında devrilen akaryakıt tankerinin kurtarılması ve yolun temizlenmesine ilişkindir.


Ülkemizde ve dünyada çok büyük itfaiye kuruluşları ve her birine ait onlarca öykü mevcuttur. Hatta bazı itfaiyelerin filmi / dizi filmleri çekilmiştir.


Ünye İtfaiyesi’nin yapısı bu kapsamda olmasa da, Ünye’ye ait yanıp giden eski değerler, kaybolan güzellikler karşısında kamu direncini ifade etmektedir.


Sadece mal güvenliğimizin değil, can güvenliğimizin de teminatıdır.


 Bu Haber 4125 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI