Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Padişahların Giydikleri Dualı Gömleklerin Sırrı
27 Haziran 2016 Pazartesi 09:49
Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giydikleri tılsımlı gömleklerin üzerindeki harf ve rakamların işaret ettiği anlamlar halen çözülemedi.

Sarayda padişahların kıyafetlerinin altına giydikleri tılsımlı gömleklerin, kişileri nazara, her türlü kötülüğe karşı koruduğuna, hastalara şifa verdiğine inanılırdı.
Savaşa veya sefere çıkılmadan önce üzerinde Fetih Suresi veya fethi müyesser kılacak farklı bazı ayetlerin yazılı olduğu tılsımlı gömlek giyilirdi.

Gömleklerin sırrı
Bu gömleklerinin sırrı çözülemiyor, üzerlerindeki harf ve rakamların anlamları anlaşılabilmiş değil.
Gömleklerin kumaşları o zamanki adı Tonguzlu olan Denizli'den geliyor. Denizli'nin kaliteli pamuğundan dokunan bezler, iç giyimi olarak tasarlanan tılsımlı gömlekler için bire birmiş.
Dualı giysiler arasında Peygamberimizin nübüvvet mührü (Hz. Muhammedin iki omuzu arasındaki peygamberlik işareti.) Hilye-i Şerif (Peygamberimizin sıfatlarını anlatan tablo) ve Kaside-i Bürde'yle ( peygamberimize yazılmış övgü) ile bezenmiş dört gömlek yer alıyor
Gömlekler üzerinde yazılar genellikle geometrik şekiller içine düz satırlar halinde yazılmış..
Kur'an sûrelerinden başka gömleklerde Esmaü'l-Hüsna (Allah'ın 99 adı), dört meleğin adı (Mikail, Cebrail, Azrail, İsrafil), Hz. Muhammed'in hadisleri, Hz. Ali'nin eşkali, şiirler, dualar, istek ve yakarışlar yer alıyor.

Hangi Gömlek Neye Çare
Evliya Celebi hastalıklar ve ruhsal sıkıntılar için (Felâk ve Nas) surelerinin gömlekler üzerine yazıldığını ve bu gömleklerin başkası giyse bile bir faydasının olamayacağını belirtir.
Topkapı Sarayı'nda tılsımlı 90 civarında padişah kıyafeti bulunuyor, kıyafetler genellikle üç önemli sebep için hazırlanmış.
Hastalıklara karşı ve ruhsal durumu koruma ve nazara karşı farklı dua ve şekillerle bezenmiş kıyafetler tasarlanmış.
Tılsımlı kıyafetler üzerinde şu ana kadar 55 sure tespit edilmiştir, en çok yazılan ise Fatiha suresi.
Yasin suresihastalıklara karşı yapılıyor ve genellikle de ölüm döşeğindeki padişahların kıyafetlerine işleniyordu.
Fetih suresi savaşa çıkacak olan padişahların kıyafetlerinde mutlaka yer alıyor.
Ayetel Kürsi de belalardan koruduğu için sıkça kullanılıyor. Felak ve Nas sureleri ise daha çok ruhsal hastalıklarda gömleklere işlenmiş.

Gömleklerdeki Melek İsimleri
Gömleklerde dört meleğin ismi bulunuyor. Mikail, Azrail, Cebrail, İsrafil.
Kıyafetlerde dikkat çeken Besmele'nin ayetlerin dışında özel olarak kullanılması ve yazım şekli ile bir kare oluşturulması.
En çok kullanılan şekil ise yine Hz. Muhammed'in Nübüvvet Mührü. Viyana kuşatmasında bozguna uğrayan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın gömleğinin hâlâ Viyana'da bir manastırda olduğu tahmin ediliyor.

Sırları Çözülemiyor
Bu gömleklerinin sırrı hâlâ çözülemiyor. Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giyindikleri gömleklerin üzerindeki harf ve rakamların işaret ettiği anlam şimdilik bir sır.Üstelik çözülemeyen yalnızca şifreler değil, kumaşların nasıl dokunduğu da anlaşılabilmiş değil.

Tılsımlı gömlekler sadece padişahlar ve şehzadeler için yapılmamış. Saray çevresine yakın paşalardan özellikle makam hırsı olanlar da kendileri için gömlek hazırlatmışlar.

Sarılıktan, akrep sokmasından korunmaya yönelik hazırlanan gömlekler arasında kadınları eşlerine şirin gösteren gömlekler de var. İç gömleklerden günümüze ulaşanlar, üzerlerindeki leke hatta yaka kirleriyle duruyor; çünkü bu gömleklerin yıkanması mümkün değil.
Bir de hiç kullanılmadan kaldırılan gömlekler var koleksiyonda.


Kaynak:
http://www.on5yirmi5.com/genc/haber.32488/padisahlarin-tilsimli-gomlekleri.htm
http://www.meleklermekani.com/bunlari-biliyor-musunuz/189432-muhtesem
-padisahlarin-muhtesem-gomleklerinin-sirri.html
Tarihin şifreleri çözülmeyi bekliyor... Yavuz Bahadıroğlu


Bu Haber 792 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI