Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YAŞAR KARADUMAN/Ünye’den Kore’ye Kore Savaşı Nedir, Türkler neden katılmıştır? Ünye’den giden
1 Ekim 2016 Cumartesi 19:08
Türkiye’den uzaklarda geçen bu savaşı az kişi hatırlar.
Kore Savaşı unutulmuş, ama Koreliler Türk Milleti’ni unutmamıştır.


KORE-SABAH ÜLKESİ

Kore “sabah ülkesi” anlamına gelmektedir. Kore Savaşı 1950 yılında Rusya ve Çin askerlerinin kuzeyden Kore’yi işgal etmeleri ile başlamıştı, Kore’yi savunma görevi üstlenen Birleşmiş Milletler Gücü’ne Türkiye 5 bin 500 kişilik bir Tugay ile katıldı.
1945 yılında Kore, kuzeyi Sovyetler Birliği, güneyi de ABD’nin işgali altında olmak üzere fiilen ikiye bölünmüştü. Kuzey Kore aniden Güney Kore’yi işgale başladı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’ye savaş kararı aldı.
Kore Savaşı’na 16 ülke askeri birlik ile 6 ülke ise tıbbi yardım araçlarıyla katılmışlardır.
Türkiye, ise bir tugay ile katılmıştır.. -
İlk Türk kafilesi 25 Eylül 1950 tarihinde İskenderun Limanı’ndan hareket etmiş, Tuğgeneral Tahsin Yazıcı’nın komutasındaki 5 bin 083 kişilik Türk Tugayı Kore’nin güneyindeki Pusan Limanı’nda BM Kuvvetleri’ne katılarak savaşın sona erdiği 1953 tarihine kadar; savaşın her safhasında görev almıştır.


1945 yılında Kore, kuzeyi Sovyetler Birliği, güneyi de ABD’nin işgali altında olmak üzere fiilen ikiye bölünmüştü. Kuzey Kore aniden Güney Kore’yi işgale başladı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’ye savaş kararı aldı.
Kore Savaşı’na 16 ülke askeri birlik ile 6 ülke ise tıbbi yardım araçlarıyla katıldı.
Türkiye, ise bir tugay asker ile katılmıştır.. -
İlk Türk kafilesi 25 Eylül 1950 tarihinde İskenderun Limanı’ndan hareket etmiş, Tuğgeneral Tahsin Yazıcı’nın komutasındaki 5 bin 083 kişilik Türk Tugayı Kore’nin savaşın sona erdiği 1953 tarihine kadar; savaşın her safhasında görev almıştır.

KORE SAVAŞININ ÇIKIŞI
Kore anlaşmazlığı 25 Haziran 1950 sabahı Kuzey Kore'nin Güney Korenin sınırı geçtiklerini ileri sürerek sıcak savaşa dönüştü. Bu durum karşısında
Birleşmiş Milletler üyelerini Güney Kore Cumhuriyeti'ne yapılan saldırı için yardımda bulunmaya çağırdı.
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu on altı devlet Birleşmiş Milletlerin çağrısına cevap verdi ve bu devletlerin gönderdiği yardımlardan Birleşmiş Milletler Kuvvetleri teşkil edildi.

TÜRKİYE'NİN KORE SAVAŞI'NA KATILIŞI
25 Temmuz 1950'de alınan karar doğrultusunda; Genelkurmay Başkanlığı Kore'ye gönderilmek üzere; bir komutanlık karargâhıyla üç piyade taburundan ve gerekli yardımcı birliklerden meydana gelen bir tugay ile 241 nci Piyade Alayını görevlendirdi. Yurdun çeşitli yörelerinde bulunan birliklerden oluşturulan tugayın komutanlığına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı kurmay başkanlığına Yarbay Selahattin TOKAY 241 nci Piyade Alay Komutanlığına Albay Celal DORA atandı.


Tuğgeneral Tahsin YAZICI ve Albay Celal DORA
Kore'ye gitmek üzere oluşturulan bu birlikler Ankara Etimesgut'ta toplandı. Ankara'dan Kore Savaşı'na gitmek üzere İskenderun'a hareket eden Mehmetçiği uğurlama töreninde son derece duygusal anlar yaşandı. Törende kimler yoktu ki annesinin kucağında henüz bir yaşını doldurmamış bebekten değneğine dayanarak torunlarını savaşa gönderen seksenlik ninelere kadar her yaştan insan Kore yolcularının anaları babaları hayat arkadaşları nişanlıları evlatları...


Ünyeliler Nasıl gittiler?
Ünye’den gidenler çeşitli birliklerde zaten askerdiler, birçoğu birliklerinden seçilerek birçoğu da gönüllü gitti.
Ünye’den Kore’ye son giden,1967 yılında arkadaşımız Mehmet Kavaklıoğlu oldu. Savaş çoktan bitmiş, orada merasim ve temsil için küçük bir grup asker kalmıştı. Kavaklıoğlu, askerlik bitince Kore’den Amerika’ya gitti. Amerika’nın Sesi Radyosu’nda uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli oldu şimdi yarı Ünye’de yarı Amerika’da yaşamaktadır. Bir ara Kore anılarını bize yazarsa seviniriz.

İlk yaralı gazi kimdi, nasıl geldi?
İlk yaralı Hüseyin Çayırezmez’di.. Ayağından ve omzundan yaralanmıştı. Ona Ünye’de muhteşem bir karşılama töreni yapıldı.. Davul ve zurnalarla Ünye’nin girişinde kalabalık bir konvoyla karşılandı, şehir parkına gelinerek orada bu kahramanlığından dolayı Ünye halkının teşekkürleri sunuldu. Belediye ve Ünyeliler onu para yardımı ev ve arsa ile ödüllendirdi. Hayatı boyunca ayağındaki yaradan dolayı topal dolaştı. Ünyeliler ona GAZİ dediler.. Bu ünvanla hayatının sonuna kadar yaşadı. Bazıları bu serveti koruyamadığını hayatının sonlarına doğru ekonomik sıkıntı içinde yaşadığını söylerler. Benim çocukluğumda GAZİ Niksar caddesinde arada küçük kulübesinde çaycılık yapıyordu..
Ölen Ünyeli yok
Resmi kayıtlarda ölen bir Ünyeli yok. Fakat Ankara’daki Kore Şehitleri mezarlığında Torunoğlu diye biri var. Araştırdık kim olduğunu bulamadık


Sonuç
Bugün Kore’de Pusan şehitliğinde 750 şehidimiz yatmaktadır.
Kore konusunu burada bağlarken dünya basınında o yıllarda şunları yazdı:
“Türkler kahramanın da kahramanıdırlar.” (General Mc Arthur)
“Türklerin Kunuri’de gösterdikleri kahramanlık, şanlı tarihlerine layıktı, bütün dünya onlara hayran kaldı” (Figaro)

Ünye’den Gidenler
Kore Savaşı’na birer sene ara ile üç kafile gönderildi.. Gidenler arasında yirmibir Ünyeli vardı.. Bu yirmi bir Ünyelinin isimleri şöyledir.
Muammer Soysal, Mustafa Aslan, Hüseyin Aydın, İsmail Baltacı, Fevzi Kılıç, Yalçın Taşçıoğlu, Turgut Tatoğlu, İbrahim Bulat, Alaattin Baylav, Hüseyin Çayırezmez, Hüseyin Aksu, Emin Kavuncu, Hüseyin Özdamar, İsmail Sezer, Mahmut Kündür, Recai Sırmabıyık, Münir Özalp, Nuri Ocak, Ahmet Uzun, Dursun Ali Tombul, Mehmet Elmacıoğlu.
Ünye Muharip Gaziler Derneği Başkanı kendisi de bir Kore Gazisi olan Yalçın Taşçıoğlun’dan aldığımız bilgilere göre, bunlardan bugün altı kişi hayatta kalmıştır.
Kore Savaşında şehit olan Ünyeli yoktur.
Ağır yaralı ve yaralı vardır. Ağır yaralılardan Hüseyin Çayırezmez ilk giden kafileden olup Türklerin üstün başarı gösterip çin askerlkerinin çemberini yararak birleşmiş milletler ordusunu imha olmaktan kurtardığı Kunuri savaşında ayağından ve sırtından yaralanmıştır.
Hüseyin Çayırezmez dönüşünde Ünye’de bir kahraman gibi törenle karşılanmış, kendisinse ödül olarak bir ev, arsa ve nakit para verilmiştir..
Hayatta kalan sekiz gazinin adları şöyledir
Yalçın Taşçıoğlu, Hüseyin Aydın, Mustafa Arslan, Nuri Ocak, Mahmut Kündür, İbrahim Bulat.

Kahraman Tugay
Türk Tugay’ı, savaşın kaderini değiştirmiş. Kunuri ve Kumyangjang-ni Muharebeleri ile yenilmez diye nitelenen Çin ordularını yener Birleşmiş Milletler Kuvvetlerini büyük bir hezimetten kurtarmıştır.
Kore savaşlarında Türk Tugayı’nda 741 asker şehit olmuş 2 bin 147’si yaralanmıştır. 234 askerimiz esir düşmüş. 175 askerimiz ise kayıp olmuştur. Kore Savaşı Türk ve Güney Kore halkı arasında sarsılmaz bir kardeşlik bağı oluşturmuştur..

Bu Haber 1207 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI