Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YAŞAR KARADUMAN / TARİH BOYUNCA ÜNYE’DE YAŞAMIŞ ULUSLAR VE KAVİMLER (1)
24 Ekim 2016 Pazartesi 08:40
Ünye’de İlk Yerleşim Taş Devrinde Başlamıştır. Ünye’de ilk yerleşim taş devrine rastlayan zamanda Cevizdere yöresini kaplayan Tozkoparan, Koytakkaya ve Tilki mağaralarında başlamıştır. Bu mağaralarda ele geçen bulgular MÖ. 15000 yıllarında insanların buraya geldiğini göstermiştir.
Ünye’nin tarih geçişi..
Konuya geçmeden önce Ünye’nin tarih dönemlerinden geçişine bir bakalım.
Ünye ve çevresi en eski yerleşim yerlerinden biri olup tarih öncesi dönemi ile ilgili en kapsamlı araştırma, kendisi de Ünyeli olan Ankara Dil - Tarih Coğrf. Fak. Arkeoloji Profesörlerinden rahmetli İsmail Kılıç Kökten tarafından yapılmıştır.
İsmail Kılıç Kökten Hocanın Ünye’nin Yüceler köyündeki mağaralarda ve Cevizdere vadisinde yaptığı kazılar sonucu, bu yörede yontma ve cilalı taş devirlerine ait aletler ve silahlar ile toprak kapların yanı sıra, insan ve evcil hayvanlara ait iskelet bulunmuştur. Yapılan kazılar sonucu Milattan 15 bin yıl önce Ünye’de toprağa yerleşik hayatın başladığı anlaşılmıştır.
Ünye ve çevresinde yerleşen ilk topluluk Kaşkalar’dır. MÖ 2000'lerden itibaren tarih sahnesine çıkan Kaşkalar bugünkü Sinop ile Perşembe arasındaki bölgede yerleşmişlerdi. Kaşkalardan sonra, Hititler, İskitler, Kimmerler ve Khalipler , Frigler, Lidyalılar, Helenler, İskender İmparatorluğu, Pontus, Roma İmparatorluğu ve Bizanslılar bölgemizde yaşamışlardır.

Ünye’de yaşamış uluslardan
günümüze ulaşan izler
Bu bin yıllar içersinde Ünye’de yaşamış halklar ve kavimlerden çok fazla bir şey günümüze ulaşmamıştır. İnsanların ömürleri çok kısaydı. Bazen otuz yaş bile onlar için çok uzundu..
Çok değişik avlanma şekilleri, ölü gömme şekilleri vardı.
Bir kısmı ölülerini yaktı, küllerini gömdü. Bir kısmı, uzaklara götürerek ağaç dalları üzerinde bıraktı. Bir kısmı mumya yaptı.. Bir kısmı taş mezarlar yaparak toprağa gömdü..

Taş Devri
Taş Devri İnsanlığın yaklaşık M.Ö. 10.000 yıl öncesine kadar süren arkeolojik çağdır. Bu çağda insanla hayvan kemiklerinden aletler yapmaya, besinleri pişirmeye başlanmıştır.
İsmail Kılıç Kökten Hocanın Cevizdere, Tozkoparan mağaralarında ve Yiğitler köyünde yaptığı kazılar sonucu Ünye’de toprağa yerleşik hayatın başladığını tesbit ettiği zamanm taş devrine rastlar.
Tarihçiler, yazının bulunmasından sonraki devirlere “Tarihi Çağlar”, yazının bilinmediği zamanlara da “Tarih Öncesi Çağlar” adını vermektedirler. İlkyazı Mezopotamya’da ve Mısır’da M.Ö. 3 binin başlarında kullanılmaya başlanmıştır.
Ünye’de yaşamış kavimlere, geçmeden önce sırası ile tarih çağlarından başlayarak gelelim.
Ateşi bularak madenleri eriten insanların, araçlar yapmaya başladıkları döneme “Maden Devri” denir, maden devri Tunç devri ve Bakır Devri olarak ayrılır.
Taş Devri, insanlığın ilk ortaya çıkışından, M.Ö. yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar süren arkeolojik çağdır. Bu çağda insanlar, çakmaktaşı, hayvan kemiklerinden aletler yapmaya, besinleri pişirmeye başlanmıştır. Bu kazılarda hayvan kemiklerinden baltalar, deriyi kazımak için bıçaklar ve süs eşyaları bulunmuştur.
Taş devri de üçe ayrılır: Kaba taş devri, en uzun ve en ilkel dönemdir, bu dönemde insanlar mağaralarda yaşıyorlardı.
Yontma taş devrinde daha düzgün aletler yaptılar ve ateşte kızartılmış buğday ya da mısır yediler.
Cilalı taş devrinde tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya, topraktan kaplar yapmaya başladılar.
Taş devirlerinde insanlar konuşmayı yeni öğreniyorlardı, ancak tabiatta duyduğu sesleri taklit edebiliyordu..

Bu kazılarda ele geçen bulgularda yerleşimcilerin denizden yararlandıklarını da ortaya koymuştur. Deniz hayvanlarını yemişler kemiklerinden süs araçları yapmışlar, ölülerini yırtıcı hayvanların leş kokusuna gelmelerini önlemek için gömmüşler, daha sonraları daha derin kazarak leş yiyicilerin cesetlere ulaşmalarını engellemeyi öğrenmişlerdir.
Kral ve kraliçelerini ulaşılması zor yerlere yaptıkları kaya mezarlarına gömmüşlerdir, bu mezarlardan iki tanesi Cevizdere Tozkopran’da halen durmaktadır.
Doğa şartları ile baş etmekte zorlanan ilk çağ insanları, yabani sebze, meyve ile avlandıkları hayvanları yiyerek beslenmişlerdir. Hayvanların kemiklerinden silah balta mızrak, dişlerinden kolye yapmışlar, küçük gruplar halinde mağaralarda barınmışlardır. Ateşi bu çağda bulmuşlar ve besinleri pişirmeyi, öğrenmişlerdir..Bu dönemdeki çukurlar şeklindeki mezarlar, ilk insanların ölülerini gömdükleri hakkında bilgi veren izlerdir.
Taş devri çağı insanları, vahşi hayvanlardan korunmak ve avlanmak için aletler yapmaya başlamışlardır, ayrıca bu devirde artık insanlar ölülerini de gömmeye başlamışları, cesetleri küp içine koyarak, küpleri genelde ağzı doğuya, dipleri ise batıya bakar şekilde hafif yatık biçimde gömmüşlerdir..
Gelecek Hafta:
Ünye’de ilk yerleşen kavim Kaşkalar

Dip notlar:
Beyhan Palancı, Anadoluda Ölüm Ritüelleri
“Yeşil Ünye Rehberi 1968 ” Orhan Bora
Osman Doğan, “Tarihte Boyunca Ünye”
Adem Işık, Antik Kaynaklarda Karadeniz Bölgesi


Bu Haber 785 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI