Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YAŞAR KARADUMAN / TARİH BOYUNCA ÜNYE’DE YAŞAMIŞ ULUSLAR VE KAVİMLER (10) Roma İmp. ve BİZANS (1)
26 Aralık 2016 Pazartesi 10:06
Ünye’de Taş Devrinden başlayarak Tarih Boyunca Ünye’de yerleşmiş ve burayı yurt edinmiş kavim ve uluslardan bugün Roma İmparatorluğu yani Bizans’a geldik, yıl Milattan önce 0060 Sıfır yılında Hz. İsa doğacak ve onun doğumu kabul edilip bugün kullandığımız takvimin başlangıcı sayılacaktır.
Roma İmparatorluğu Anadolu’da Karadeniz’de ve dolayısı ile Ünye’de iki bin yıl gibi uzun zaman bir zaman kalmıştır. Maalesef Ünye’de bu ulustan kalan hiçbir şey yoktur. Romalılar aynı zamanda Ünye Kalesini de en uzun kullanan ulustur, kalede yapılacak bir araştırma sonrasında bu döneme ait çok şeyler bulunacaktır.
Tarihin bize ulaştırdığı bilgilere göre, tarihte bir de Ünyeli Roma İmparatoru vardır. Bizans İmparatorlarından Aleksi Kommenos Ünyelidir. Ünyeli bir aileden olan Kommenos İmparator olmadan önceki günlerini Ünye’de bir sarayda geçirmişti. (Kaynak Osman Doğan-Tarih Boyunca Ünye)

Karadeniz Roma’ya Bağlanıyor
M.Ö. 63 yılında General Pompei’nin Pontus İmparatorluğunu yenmesi sonucunda Karadeniz bölgesi tüm Anadolu gibi Roma İmparatorluğuna bağlandı M.Ö. 70 yılında Anadolu’ya giren Romalılar Pontus Krallığının Egemenliğine son verdiler. Pontus ve Mihridat hanedanının ortadan kalkmasından sonra ise, önce Roma sonra Bizans İmparatorluğu bölgeye hakim oldu. Karadeniz bölgesi “Polemon” hanedanının yönetimine verilerek burada Roma’ya bağlı“Karadeniz Polemonia (Bolaman) Krallığı” kuruldu.

Roma İmparatorluğu
İnsanlık tarihinin, bilinen en uzun süreli devleti Roma, MÖ 753'de kuruldu ve MS 395'de, batı ve doğu olarak ikiye ayrıldı. Batı Roma İmparatorluğu, MS 476'da, Doğu Roma İmparatorluğu ise, MS 1453'de, Fatih Sultan Mehmet tarafından yıkıldı.
Yaklaşık 2000 yıl tarih sahnesinde kalan Roma; hukuk, din, ahlak ve kültürü ile günümüz Batı Medeniyeti’ni etkilemiştir..
MÖ 7ci yüzyılda, İtalya’da ortaya çıkan Roma İmparatorluğu farklı inançlara sahip çok sayıda yerli kavimler, Anadolu’dan gelen Etrüskler ve Güney İtalya’daki eski Yunan sömürgesi halklarından oluşuyordu.
Tehodosius Büyük Roma'nın bilinen son imparatoruydu ve kendisi bizzat bu imparatorluğu ikiye böldü. Batı tarafını bir oğlu Honorius'a doğu tarafını ise diğer oğlu Arcadius'a verdi. Batı Roma zamanla zayıflayıp parçalanırken, Doğu Roma Bizans olarak gelişmeye devam etti.

Doğu Roma
İmparatorluğu-
Bizans (395-1453)[
Batı Roma İmparatorluğu'nun 5 ci yüzyılda yıkılmasına karşılık Doğu Roma İmparatorluğu ayakta kalmayı ve imparator Jüstinyen yönetiminde İtalya ve Anadolu’yu kuzey Afrika'yı ve İspanya'nın güneyini almayı başardı. Afrika bir yüzyıl kadar Doğu Roma'nın elinde kaldı. 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun Konstantinopolis'i fethetmesiyle Doğu Roma İmparatorluğu yıkıldı. Kaynak: Vikipedia

Ünye’de Roma İzleri
Ünye’de Romalılardan fazla bir iz yoktur. Hıristiyanların kaçak olarak ibadetlerini yerine getirdikleri ilk pagan Roma dönemine ait Ünye’nin tepelerinde kayalara oyulmuş mağaralarda kiliseler ve duvarlarda İsa, Meryem ve aziz figürleri vardır..
Bu mağaralar Kızılkaya denilen yerdeki “Saklı Kilise Mağarası”dır. Hıristiyanlığın ilk yıllarında İsa’ya inananlar sıkı takibe uğradıkları ve öldürüldükleri için ibadetlerini ulaşılması zor yerlere yaptıkları mağara kiliselerde gizlice yerine getirmişlerdir. Mihmandarımız, zirvede çocukluğunda rahip ve papaz mezarlarının olduğunu söyleyerek, şimdi kaybolmuş mezarların yerini göstermiştir. Burada yaptığımız araştırmada kayalara oyulmuş mağaraları ve İsa-Meryem ve aziz resimlerini bulduk, fakat resimler tahrip edilmişti. Bunun dışında Saraçlı Mahallesinde bulunan ve müze evin bahçesine konulan taş lahitlerin de Romalılar dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

Yeni Bir Din Doğuyor
Roma İmparatorluğu döneminde İmparatorluk topraklarında hiç yaşanmamış bir ilk gerçekleşiyordu, Hristiyanlık denilen tek tanrılı yeni bir din doğuyordu.
Çok tanrılı bir dine inanan Romalılar tabiat kuvvetlerinin birer tanrı olduğuna inanıyorlardı. Fenike, Karadeniz’de Romalılardan önce yaşamış her kavimin ayrı bir dini vardı. Romalılardan önce Pontus’lular İran’dan gelen Zerdüş dinine, Ortaasyadan gelen Türk kavimleri Şamanizm, Yunanlar çok tanrılı bir dine inanıyorlardı. Yıllar içinde yeni doğan Hıristiyanlık dini bu topraklarda benimsenecekti. Müslümanlığın doğmasına daha altı yüz yıl vardı. Buralara Müslümanlıktan önce gelen Türk kavimleri doğal olarak Hrıstiyanlaşmıştı, tekrar Müslümanlığa dönmediler konuşulan dil Eski Yunanca idi, yüzyıllar içinde kendi dil ve kültürlerini de unuttular.
Hristiyanlık Filistin’de doğdu
Filistin, Hristiyanlığın doğduğu dönemde Roma İmparatorluğu toprağıydı.. Hz. İsa Filistin de doğmuştur. Kendisinden sonra havarileri Filistin başta olmak üzere dört bir tarafa dağılarak onun mesajını yaymaya başladılar. Ancak, MS 313 yılına kadar Hristiyanlık Roma İmparatorluğunda yasaklı bir dindi.
Bunu izleyen yıllar yıl boyunca Hristiyanlar Roma’da zulüm gördüler. Çünkü bu yeni din Roma’nın inanç sistemine karşıydı. 313 yılında İmparator Konstantin, imparatorluktaki diğer serbest dinler gibi Hristiyanlığı da serbest bıraktı. Kaynak Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
Yirmi bin yıl önce başladığımız Ünye’nin Tarihteki yolculuğu içinde Ünyede yaşamış göçmüş geçmiş ve burayı yurt edinmiş kavimleri tek tek görüyoruz, yıl yavaş yavaş 20.000 den (0) sıfır yılına doğru inmektedir. Bu satırlardaki olayların geçtiği tarih yaklaşık Milattan Önce (MÖ 0020) yıllarıdır. Gelecek sayıda Hz. İsa doğacak ve doğduğu yıl (0) sıfır sayılacak ve bugünkü kullndımız takvimin başlangıcı sayılacak ve bundan sonraki yıllara Milattan Sonraki(MS) yıllar denecektir. Milat “Doğum” demektir.
Biz şimdi Milattan Sonra yani Hz İsa’nın doğumundan sonra 2014 yılındayız.

Gelecek konumuz:
Hz. İsa’nın Doğumundan sonraki
Bizans.

Kaynaklar
Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
Muzaffer Erendil “Yunanlıların Kökeni, Ankara 1986,
Antropolog Timuçin Binder
Vikipedia
Dr. Mürselin Güney (Ünye Tarihi)
Osman Doğan, Tarihte Ünye


Bu Haber 788 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI