Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YAŞAR KARADUMAN / TARİH BOYUNCA ÜNYE’DE YAŞAMIŞ ULUSLAR VE KAVİMLER (21)15.000 yıllık Ünye
13 Mart 2017 Pazartesi 08:33
Bir yerin şehir olabilmesi için bir tarihi olması gerekir. Bir tarihiniz, bir hikayeniz, bir destanınız yoksa siz yok sayılırsınız. Şehri anlamlı kılan geçmişidir, tarihteki yaşanmışlığıdır.
Özet ve Son.
Ünye ve civarında ilk insanlı hayat günümüzden 20.000 yıl önce başlamıştı. Bu ilk insanlar mağaralarda yaşıyorlardı, konuşamıyor fakat seslerle işaretlerle bir takım şeyler anlatabiliyorlardı. Tarihin bilinmeyen bir yerinde, insanlar konuşmayı öğrendi, bu öğrenme süreci binlerce yıl sürdü.
İnsanın ne zaman ve nerede ortaya çıktığı yüzyıllarca çözülemedi. 20 ci yüzyıl’da yapılan kazılar biraz sağlam bilgilere ulaşılmasını sağladı.
Bize benzeyen ilk insanlar bundan 500 bin yıl önce Afrika kıtasında ortaya çıktı ve son 200 bin yılda buradan tüm dünyaya yayıldı.

Ünye’de İlk İnsanlar
Atmışlı yıllarda üst üste Ünye’ye gelen kendisi de bir Ünyeli olan İlk Çağlar Tarihi Uzmanı Prof. Dr. İsmail Kılıç Kökten Cevizdere havzası, Yiğitler Köyü, Tekkiraz Sırma köyünde yaptığı çalışmalarda insanların 20.000 yıl önce buralarda yaşadıklarını bulmuştu, dünya bu yıllarda daha ilkel taş devrine geçmemişti.
Ünye hakkındaki bilgilerimiz beş binli yıllarda başlıyor, bu yıllarda buradan geçen Onbinlerin Dönüşü adlı kitabı yazan Anabasis bize önemli bilgiler verir. MÖ 3000 yıllarında ise bölgemizde yaşayan Hititlerin yazıyı keşfetmeleri ile bildiklerimiz daha çoğalır.
Ünye ve bölgesine ilk gelenler Kaşka adlı Ortaasya Türkleridir. Sırası ile Hititler, Kimmerler, Lidyalılar, Frigyalılar, Pontus, Helenler, Büyük İskender, Persler, Roma ve Bizanlılar, Danişmetliler, Selçuklular, Türk Beylikleri ve Osmanlılar gelip yerleşmiş ve yaşamışlardır. Bunların dışında yirmiden fazla alt kavim de yine Ünye’de yaşamışlardır. Bunlar Tibarenler, Halibler, Masonikler, Keltler, İskitler, Koholler ,Driller, gibi ismini ilk defa duyduğumuz ufak topluluklardır. Bu kavimlerden Ünye’de çok az eser günümüze ulaşmıştır.

Ünye’nin Yazılı Tarihi
Ünye’nin bu güne kadar yazılmış bir tarihi yoktu. Yaptığımız bu çalışma, daha iyisi yapılana kadar bir boşluğu dolduracaktır.
Ünyeli olup yurt içinde ve yurt dışında Tarih, Edebiyat, Arkeoloji, Müzik ve Sanat Tarihi okuyan çocuklarımız, veya yüksek lisans, doktora ve bir takım tezler hazırlamak zorunda olan öğrencilerimiz konu olarak Ünye’nin tarihini, evlerini, folklorik yapısını, hikaye ve efsanelerini tez hazırlamak için konu olarak alıyorlar, sanıyorlar ki Ünye’de herkes bunları biliyor.
Ünye’ye geldiklerinde şaşkınlığa uğruyorlardı, istedikleri konuda kimse hiç bir şey bilmiyordu. Bizim bazı çalışmalar yaptığımızı bilen dostlarımız bu çocukları bize yönlendiriyorlardı..
Fakat biz her konuda henüz çalışma yapmamıştık, veya yapılmış olanlar da düzenlenmemiş ham olarak duruyordu, her şeyi yayınlayamıyorduk, çünkü internet ortamında bu çalışmalarımızı çalıyorlar, orasını burasını değiştirip kendi isimleri altında yayınlıyorlardı.
Sanal dünya hırsızlarla dolu idi.
Yayınlanan çalışmalarımızın da çoğu bölük pörçük bir yerlerde duruyordu.
Gelen çocukların hemen üzerinde çalışabilecekleri bir kitap haline getirilmiş bir şey yoktu. Emekli paramız, tüm bunları bulmaya, araştırmaya, yazmaya, kitap halinde yayınlamaya yetmiyordu, bizim yayınlanan çalışmalarımıza çok para vermiyorlardı.
Bu yüzden gelen öğrencilere çoğu kez yardımcı olamıyorduk, çok önemli olanları bir yerlerden buluyor, yazılmamışsa onlar için bir gecede yazıp ellerine verip gönderiyorduk, hepsi yaptıkları ödevlerden çok yüksek puanlar alıyorlardı. Böyle mezun olan bir sürü öğrenci, yüksek lisans ve doktora öğrencisi yardımcı doçent ve doçentler vardır.

“Ünye’de
Yaşamış Kavim
Ve Uluslar”
Burada on haftadır yayınladığımız “Ünye’de Yaşamış Kavim ve Uluslar” adlı Ünye’nin tarihini anlatan bu dizi tarih öğrencilerine rehber olsun diye hazırlanmıştır. Öğrencilerin Ünye hakkında aradıkları tarihi bilgiler bu araştırmalarımız arasında fazlası ile vardır.
Umarım bir kurum ve kuruluş bu bilgileri bizden alır ve kitap haline getirerek öğrencilerin istifadesine sunar.
Geçen hafta yazdığımız : “Ünye, Kurtuluş Savaşı Yılları” ndan sonra çalışmamız burada sona erdi.
Elbetteki her şeyi tam bulup yazamadık. Tam ve donanımlı eksikzi bir çalışma yapmak için paraya daha doğrusu bir sponsora ve kitaplarımızı bastıracak, emekleri ödeyecek bir kurum ve kuruluşa ihtiyacımız var.
Emekli aylığımız hepsine yetmiyor.

Tarihi Olamayan Şehirler
Yok Sayılırlar
Bu araştırmacılar desteklenmez, yaptıkları, alınıp bastırılmazsa, şehrin geçmişi kaybolur, geleceği de kaybolur, kültürü, tarihi, folkloru, hikayeleri, masalları kaybolur, bir gün gelir şehrin kendisi de kaybolur. Bunlar şehri yaşatan geleceğe aktaran çalışmalardır.
Bir yerin şehir olabilmesi için bir tarihi olması gerekir.
Tarihi yazılmamış şehirler yok şehirledir.
Bir tarihiniz, bir hikayeniz, bir destanınız, bir efsaneniz yoksa siz yok sayılırsınız. Şehri anlamlı kılan geçmişidir, tarihteki yaşanmışlığıdır.
Anlatacağınız bir şeyleriniz olması lazım, efsaneniz, masalınız, tarihiniz, olması lazım, biz bunları bulup toplamasak, yazmasak siz ne anlatacaksınız.
Tarihi olmayan şehirler kimliksiz şehirlerdir
Hiçbir bir hikayesi, masalı, efsanesi tarihi olmayan bir şehirde yaşamayın diye uğraşıyoruz..
Kimimiz, şivesini yazdı, kimimiz evlerini yazdı, kimimiz mezar taşlarını yazdı, sokakları, kiliseleri, burada yaşamış ulusları, kavimleri, gelenleri geçenleri yazdı ve ortaya herkesin yaşadığı şehir hakkında bilgi edineceği bir belge çıktı.
SON
Kaynaklar:
Tarih Boyunca Ünye 2005-Osman Doğan
Trabzon Yıllığı (Salnameleri)
Ünye Şeriye Sicilleri Defteri –ÜNDER
1834 Ünye Nüfus Defteri-ÜNDER
Uzman TV


Bu Haber 475 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI