Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

DEMET YURT / Esrarengiz Mezar (5) Şekerci Metin :“Oradaki asker, onu gördüm bembeyaz mezarın başında
7 2017 Pazartesi 09:32
Geçen sayıdan devam
İçinde kimin olduğu bilinmeyen Cumhuriyet Meydanındaki mezar la ilgili yazılarımız devam ediyor.
Bu konuda ilk araştırma on yıl önce yapılmıştı, bu çalışmada mezarda kimin olduğu bulunamamış hatta bir mezar olduğu bile kanıtlanamamıştır. Masallar, rüyalar, hikâyeler birbirine karışmış gerçek kaybolmuştur.
Ünye Kaymakamlığının hemen yanında bulunan siyah mermerle yapılan mezarda çoğunluk, savaş döneminde ölen bir askerin olduğuna inanıyor ve yoldan gelip geçerken başında dua okuyorlar.
Mezar arka tarafta evi bulunan birinin şikayeti üzerine 1973 yılında Ankara Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulundan gelen bir heyet tarafından açılmış ve orada bir mezarın olmadığına dair tutanak tutularak kapatılmıştır, gelen heyet yaptıkları incelemede orada bir mezar olmadığı kanaatine varmışlardır.
Mezarın açıldığına şahit olan üç kişi vardır bunlardan Şirin Ünye Gazetesi sahibi Ömer Altuntaş geçen yıl vefat etmiştir, diğer iki kişi halen hayattadır.
Mezar hakkında vatandaşlarla yaptığımız röportaja devam ediyoruz. Önce hocamız
İrfan Işık:
Bu mezarlığın çukurları , mezar taşları hep yerinde duruyordu. Okul müdürümüz o zaman baş öğretmendi Vehbi Bey. Oralarda dedeleriniz yatıyor, çiğnemeyin. O zamanlar çocuktuk tabi dinlemiyorduk. Mezar çukurlarının içinde saklambaç oynardık. Mezar çukurları bir öğrenciyi saklayacak kadar çökmüştü. O mezarlığın sonradan soruşturmama göre en az 100 sene önceden kullanımdan kaldırıldığı söyleniyordu. Defin yapılmıyordu. Hemen arkasında Saray Camisinin 5 gözlü bir tuvaleti vardı. Onun yanı başında da Sait Çoldur’un evi vardı. Parkın kenarından akan derenin kapalı menfezi o mezarlığın hemen yanından geçiyordu. Hükümet binası oraya yapılırken orayı düzlediler.
O mezarları Hüsrev Bey kaldırdım diyor. Peki bu mezar ortaya nerden çıktı?
Mezar Hasan Tahsin Bey’inn yazısından sonra ortaya çıktı.
Buradan tüm mezarlar kaldırıldığı zaman kalan tek mezar oydu. Mezarın yapısı aşağı yukarı duruyordu. Hasan Tahsin’de yazınca orayı sanırım Belediye yaptı. Oradan öncesini bilmiyoruz. Bazıları diyor ki orada hiç mezar kalmadı.
Eski öğretmen evi olarak kullanılan Anafarta okulunun kenarına sırayla okul bahçesinin bir bölümünü de içine alan bir duvar örmüşlerdi. O duvarın hemen yanında o mezar vardı. Daha o zamanda burası evlıyadır diyorlardı, işçiler buraya geldi de buraya kazma vurdular elleri havada kaldı gibi şeyler anlatıyorlardı.
Böyle hurafeler çıktı. Bir gün erkenden ben ava giderken oradan geçiyorum adamın birisi geldi okudu üfledi , duası biter bitmez sordum. Ne var burada diye evliya var dedi bu evliya en az on işçinin ölümüne neden oldu, mezarımı kaldırıyorsunuz diye onları öldürdü dedi.
Mezar Hasan Tahsin’in yazısı ile evliya oldu, sonra Tiryaki Hasan Paşa oldu o mezar. Yaşar Karaduman’ın araştırması ile de hepsi silindi.
Peki Hocam siz o zaman yazıyordunuz Hasan Tahsin Hoca ile de konuşuyordunuz. Ya Hoca Bu evliya işi nereden çıktı diye sormadınız mı?
Sordum bana araştırdım dedi. Bende inandım araştırdım demesine.
Mezarın demirden yükselten duvarı görünüyordu. Zaten ek o kalmıştı onun içinde bir sürü hurafe çıktı.
Eski Ünye Belediye Başkanı Hüsrev Bey sağlığında Hükümet Konağı yapılırken biz oradaki bütün mezarları kaldırdık orada bir tek mezar kalmadı demişti?
Siz önceden de biliyorsunuz o zaman evliya olduğunu?
Evliya diye zaten dokınulmadı. Hasan Beyden sonra da mezar yapıldı.
Mezar ben Orta Okuldayken vardı. Daha hülümet konağının yapılmasına 7-8 sene vardı. Bende küçüktüm o zaman mezar çukurları içerisinde oyun oynardık ama içerisinde ne kemik vardı ne de başka bir şey.
O mezarda kimin olduğuna dair hiç bilgi yok mu?
Yok. Onu söyleyen Hasan Tahsin’di. Tiryakilerden bir doktor, birde onun kız kardeşi vardı birde deli bir adam vardı. Bu üç akraba kardeş bunlar Tiryaki Oğullarındandı. O doktorla Hasan Tahsin yaşıttı. Onunla konuşmuş olabilir. O doktor bu benim dedem demiştir, oda Tiryaki Hasan Paşa’ya çevirdi.

Tiryaki Hasan Paşa Mezarı Rivayetleri
Çiçekçi:
Osmanlı döneminde savaştan kalma bir mezar olduğunu söylüyorlar. Geçmişten duyduğumuz şeyler işte kaldırılmak istenip te kaldırılamaması gibi kulaktan duyma söylentiler var. Bazı kişiler gelip sabahları mezara kuran okurlar. Osmanlı savaşa giderken biri burada ölüyor mezarını buraya yapıyorlar. Zaten önceden buralar hep mezarlıkmış.
Yorgancı;
Ben 32 seneden beri buradayım. Mezarın başında Tiryaki Hasan Paşa diye yazardı. Daha sora Ahmet Arpacıoğlu döneminde orası yapıldı. Fakat kimse orada yatanın Tiryaki Hasan Paşa olduğu hakkında kesin bir kanıya varamadı. Herkes değişik bir yorum attı ortaya. Belediye Başkanı ona bir isim koyamadı. Ben bildim bileli orada Tiryaki Hasan Paşa yazardı türbesi vardı. Sonradan türbe var dediler yok dediler. Zaman zaman da mezarın olmadığını söylüyorlar.
Gökhan Beşikçioğlu Satış Danışmanı;
B u mezarla ilgili çeşitli söylentiler var. Burada daha önce Anafarta İlköğretim okulu vardı onun yan tarafındaydı bu mezar. Hatta bizim çocuklıktan kalan birkaç bilgimizde var. işte kepçeyle buraya gelip kazı yapılmak isteniyor. Mezarı buradan kaldırılmak istendiği fakat kepçenin ters çevrildiğini görenler varmış. Böyle varsayımlar da var. Bu eski bir kaptanmış herhalde. Burada bir ara yazı bir yazı vardı Tiryaki Hasan Paşa sdye. Bununla ilgili bir söylenti var. Bir kısmı Tiryaki Hasan Paşa diyor bir kısmı farklı birşey söylüyor. Eski bir kadı olduğu söyleniyor.
Şekerci Metin Uzbay
Bu kabristanlık orada 75 seneden beri duruyor. Biz okula giderken aynı olduğu yerde okulun köşesinde çevrik filan değildi. Taş vardı etrafında. biz çocuktuk bize oraya basmayın orada mezar var derlerdi. Fakat bunu çok kişi sordu baktı birşey bulamadılar.
Ben o mübareği 2 defa gördüm. Orada kabristanlık yok boş diyorlardı. Orası yapıldıktan sonra gördüm. Asker oradaki bekliyor orayı. Bembeyaz giyinmiş orta boylu mezarın başında bekliyordu. Burası yapılmıştı ya baktım üzeri dağılmıştı. Kendisi dağıtmış. İstemiyor demek ki böyle bişey. Sabaha karşı gördüm ben bunu. Çoğu kişi yok diyor ama oradaki asker.
BİTTİ..

Bu Haber 759 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI