Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YAŞAR KARADUMAN / TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR: *6 TARİH BAZEN AŞKLARI DA YAZAR
25 2017 Pazartesi 09:02
Duvaksız Gelin Fikriye Hanımın hüzünlü aşkı Fikriye hanım bu aşkı hayatıyla ödemiştir Bu hikaye Mustafa Kemal Atatürk ile Fikriye hanımın gönül ilişkidir. “Köşkün Duvaksız Gelini” dedikleri Fikriye’nin bu gönül ilişkisi oldukça acıdır.
Tarih, yalnız savaşları, savaş meydanlarında, ölenleri ve öldürülenleri anlatmaz, bunların arasına çok ilginç aşk hikayeleri de vardır. Savaşları, barışları, yazan tarih bazen hüzünlü aşk hikayelerini de yazmayı ihmal etmemiştir.
Bu hafta yine çok sevdiğimiz bir insanın hiç bilmediğiniz bir aşk hikayesi var. “Köşkün Duvaksız Gelini” dedikleri Fikriye’nin bu aşkı oldukça acıdır. Fikriye Hanım bu aşkı hayatıyla ödemiştir.
.
Fikriye Hanım kimdir,
Fikriye Hanım, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ikinci eşi Ragıp Bey’in kardeşinin kızıdır. Fransızca, Yunanca bildiği, ud ve piyano çaldığı, bilinir. Hastalıklara karşı zayıf, narin yapısı dolayısı ile eğitimini de yarıda bırakmıştır. Fikriye Hanım İstanbul’dan Ankara’ya Atatürk tarafından çağrılmıştır, köşkte bir müddet Atatürk’e hizmet ettikten sonra hastalığı için Münih’e tedavi için gönderilir.
Mustafa Kemal, Fikriye Hanım Münih’te tedavide iken Latife Hanım’la evlenir.
Fikriye, Mustafa Kemal’in Latife Hanım’la evlendiğini öğrenince çılgına döner,
çünkü kendisi Atatürk’le evlenmeyi tasarlamaktadır, onunla köşkte yaşamış hatta Atatürk ona nikah bile yapmıştır, tedavisi bittiği zaman bir evliliği hayal etmektedir. Fakat işler düşündüğü gibi gitmez, hiç beklenmedik bir anda Mustafa Kemal Latife Hanımla evlenir.
Fikriye Hanım bunun üzerine apar topar Türkiye’ye gelir.. Ankara’ya gelince hemen köşke gider ancak Latife Hanım Atatürk’e haber vermeden onu köşkten kovar. Fikriye Hanım paytonla köşkten uzaklaşırken yanında taşıdığı tabancayla intihar eder, ve yaralı olarak hastaneye kaldırılır orada ölür.
Ölüm tarihi 31 Mayıs 1924 olarak kayıtlara geçmiştir. Yazar Hıfzı Topuz “Gazi ve Fikriye” romanında ise Fikriye Hanımın sekiz gün kadar hastanede kaldığını, enfeksiyon sonucu öldüğü yazar..

Atatürk’ün Akrabası İdi
Genç yaşında sevdiği erkek uğruna hayatına son veren Fikriye Hanım 1897’de bugünkü Yunanistan sınırları içinde kalan Yenişehir’de dünya gelmiştir.. Mustafa Kemal’in akrabasıdır, onun çağırması üzerine Ankara’ya gelmiş ve Atatürk’ün yanından ayrılmayan bir isim olmuştur.. Ona ev işlerinde yardımcı Ancak Fikriye Hanım ile Mustafa Kemal’in evli olmadıkları hâlde beraber kalmaları yadırganır. Mustafa Kemal’le imam nikahı ile evlenirler.
Biz zamanlar Atatürk ile birlikte yaşadığı ve kendi elleri ile döşediği köşkten Latife Hanım tarafından kovulan Fikriye Hanım, geceyi Ankara’da bir otelde geçirir. Ertesi günü yola çıkacaktır. Ankara'dan ayrılmadan önce Mustafa Kemal'e getirdiği hediyeyi vermek üzere tekrar Çankaya Köşkü'ne gider ve maruz kaldığı hakaret sonucu kendini vurur. Hemen Ankara Numune hastanesine kaldırılır ameliyata alınır. Fakat Fikriye dokuz gün sonra sevdiği adamın uğrunda can verir.

Veda ve Son
Fikriye Hanım için acı son Münih'te başlamıştır.. He geçen dakika ölüme yaklaştığını bilemez. Yeniden Ankara'ya dönme ve Mustafa Kemal’le evlenme düşü kurmaktadır. Ancak o Münih'te tedavi görürken Mustafa Kemal Latife Hanım'la evlenmiştir. Fikriye Hanım köşke çıkar, Latife Hanım Atatürk'le beraber önce Fikriye Hanımı önce köşkte üç gün misafir eder..
Ancak üçüncü günün sonunda Latife Hanım "Bu kadın ne zaman gidecek" diye söylenmeye başlamıştır. Fikriye Hanım bunu duyunca çok üzülür, ertesi sabah köşk'ten ayrılıp bir otele yerleşir.
İstanbul'a dönmeden önce veda etmek için Atatürk'e uğrar. Yaver Bey’den Mustafa Kemal’e haber vermesini ister. Fikriye Hanım'ın geldiğini duyan Latife Hanım: “Kovun gitsin niye gelmiş, ne işi var? diye bağırmaya başlar. Yaver Bey Fikriye Hanım’a: “ Paşa’nın kendisini şimdi kabul edemeyeceğini, söyler.
Fikriye Hanım böyle bir cevapla karşılaşacağını hiç tahmin etmemiştir. Düşecekmiş gibi olur ve “Ya, öyle mi?’ dedikten sonra arkasına bakmadan faytona biner.
Araştırmacı yazar Fatih Bayhan, “Fikriye” adlı kitabında: şöyle yazar: “Fikriye Hanım bundan sonra kapıda beklettiği faytona binecek ve Köşk’ten ayrılacaktır,
Fayton, Köşk’ten uzaklaşmadan bir silah sesi duyulur. Fikriye Hanım’ın başı faytonun arkasındaki koltukta, yana düşer, ilk yetişen Muzaffer Bey olur. Fikriye Hanım sol elini göğsüne bastırmış, parmakları arasından kan sızıyordur, sağ elinde tabanca vardır, nizamiyeden gelen askerlerinde yardımı ile faytondan indirirler.”
Mustafa Kemal’in emri ile Memleket Hastanesi’ne kaldırılır ve ameliyat edilir. Ancak 9 gün yaşam savaşı veren Fikriye Hanım yüksek ateşten hayatını kaybeder.

Atatürk’ün gizli aşkı
“Fikriye Hanım, akrabası olduğu için, bazen Zübeyde Hanım’ın yanında kalıyordu. Şişli’deki evin işlerini de uzun bir süre, Fikriye hanım yapmıştı.. Mustafa Kemal Paşa, Anadolu’ya geçince, evi çekip çevirecek birine ihtiyacı olduğu için onu Ankara’ya çağırmıştı. Orta boylu, kara gözlü, karakaşlı, aydınlık yüzlü bir kadındı.
Fikriye'nin ölümünden yıllar sonra Mustafa Kemal: “Bu dünyada beni iki kadın çok sevdi, biri iktidarım, gücüm için, diğeri ise tutkuyla sevdi. Tutkuyla, aşkla, vefa ile hiçbir şey istemeden karşılıksız seven Fikriye'ydi.” der. Fikriye Hanım Çankaya'nın duvaksız gelini, idi. (Kaynak: Salih Bozok, (İki Aşk Arasında Atatürk.)

Atatürk’ün Fikriye Hanımdan
Bir Oğlu mu var?.
Bazıarih yazarları Atatürk’ün Fikriye Hanım’dan bir oğlu olduğunu yazarlar. Araştırmacı - yazar Mehmet Sadık Öke "Teyzem Latife" isimli kitabında Atatürk'ün manevi oğlu Abdürrahim Tuncak'ın Fikriye Hanım ile Atatürk'ün öz oğlu olduğu iddia eder. Bire bir Atatürk’e benzeyen Abdürrahim Tuncak 1990 yılında 99 yaşında hiç konuşmadan sırları ile birlikte ölmüştür.


Kaynak:
İzafet.Net “Atatürk’e Aşık Bir Kadın - Fikriye Hanım “
Hızı Topuz “Gazi ve Latife”
Salih Bozok “İki Aşk Arasında Atatürk”
Aksiyon Dergisi
M. Sadık Öke “Teyzem Latife”
Fatih Bayhan “Fikriye”
Hüseyin MovitBu Haber 475 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI