Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YAŞAR KARADUMAN/TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR* 7 Aşure ayında meydana gelen Allah'ın On Mucizesi
16 Ekim 2017 Pazartesi 08:52
Arapça bir kelime olan AŞURE “on” anlamına gelen “aşara” sözcüğünden türemiş bir kelimedir, Muharrem Hicri takvime göre yılın birinci ayıdır.
Muharrem’in sözlük karşılığı haram olan, yasaklanan anlamına gelmektedir. Allah bu ve peşinden gelen birkaç ayda savaşmayı yasaklamıştır.
Muharrem ayına aşure ayı da denilmiştir. Bu ayın onuncu günü Aşure adında bir çorba yapılır ve dağıtılır.
Bu gün birçok önemli olayın meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet verilir. Bu yıl Aşure günü 30 Eylül Cumartesi gününe rastlamaktadır.
“Allah, gökleri, yeri, dağları, denizleri, yıldızları, melekleri, Hz. Ademi Aşure Günü yaratmıştır. Hz. İbrahim bugün dünyaya gelmiş, oğlunun yerine kesmek için, koç bugün gönderilmiştir.
Bîr hadiste şöyle denir:: "Her kim Aşura Günü’nde ailesine, akraba, yetimler, kimsesizler ve komşularına ikramda bulunursa, Allah onların rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

Aşura Günü’nde Neler Oldu.
Şimdi, aşure günü meydana geldiği çeşitli dini kaynaklarda yer alan 10 hadiseye kronolojik sıraya göre bakalım:
Peygamberin torunu Hz. Ali’nin oğlu Hüseyin ve beraberindeki 72 kişi Hicri 61'de Muharrem'in onuncu gününde (10 Ekim, 680) bugün Irak sınırları içinde bulunan Kerbelâ'da Hz Ailen sonra İslamın başına geçen Muaviye’nin oğlu Yezid'in ordusunca susuz ve aç bırakılarak katledilmiştir.
Hz. Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesi bugün kabul edilmiştir.
Hz. Nuh'un gemisinin tufandan bugün kurtulmuştur,
Hz. İbrahim bugün doğmuştur
Hz İbrahime kesmesi için oğlunun yerine koç bugün gönderilmiştir.
Ateşe bugün atılan Hz. İbrahim'in ateşte yanmamıştır
Hz. Yakup oğlu Yusuf'a bugün kavuşmuştur
Hz. Eyyub’un hastalıkları bugün iyileşmiştir,
Hz. Musa’nın Kızıldeniz'i bugün yararak kavmini firavun'dan bugün kurtarmıştır,
Hz. Yunus balığın karnından bugün çıkmıştır
Hz. İsa bugün doğmuş ve ölümden kurtarılıp göğe bugün yükseltilmiştir.

O nedenle Muharrem ayı ve onuncu günü olan Aşure Günü bütün Müslümanlar için önemli bir gün sayılmaktadır. Ogün bütün bu olaylara atfen Aşure isimli bir çorba yapılır. Aslında Aşure çorbasının çıkışı Nuh Tufanı’nın sona ermesi olayıdır.

Hicri Takvim ve Hicri Yılbaşı
Bizim de 1924 ‘e kadar kullandığımız Hicri Takvimin ilk ayı olan
Muharrem ayı, İslam ülkelerinin kullandığı Hicri takvimin ilk ayıdır. Hicrî Takvim’in başlangıcı, yani sıfır yılı Hz. Muhammed’ in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlar, o zaman diğer takvim olan Miladi takvimde yıl 622 dir.
Biz Hicri takvimi 1924 yılında bıraktık ve bütün dünyanın kullandığı Miladi Takvime geçtik.
Miladi Takvim’in başlangıcı, ise yani sıfır yılı Hz İsa’nın doğduğu yıldır.
Bugün 2 Ekim Pazartesi 2017, Hicri takvimde 12 Muharrem 1439, dur.

Muharrem ayı ve Aşure Günü, Hristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayılır. Yahudiler, "Bugünü Allah'ın Musa'ya Firavun'u Kızıldeniz’de boğdurduğu gün kabul ederler ve oruç tutarlar. Hz Muhammet’ de o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. Muharrem Orucu denilen oruç işte bu nedenle tutulur.
Bu gün Ermeniler için de önemlidir, onlar da yaptıkları bu tatlı çorbaya (Aşure’ye) "Anuş" derler ve Hz. İsa'nın doğumunu müjdelemek için yaparlar. Rumlarda ise aşure'nin adı "Koliva" dır ve yine Hz İsa’nın doğum günü olarak hazırlanır.
Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, bir ibadet değildir

Nuh Tufanı ve Aşure
Allahın Aşure ayı olan Muharrem ayına sakladığı sırlardan biri de Nuh Tufanı’dır.
Nuh tufanı Kuran, Tevrat ve İncil’de de geçmektedir. Tevrat ve İncil olayları ayrıntılı verir, Kuran ise ders alınması gereken kısa hikâye olarak anlatır.
Nuh Tufanı Kuran’da şöyle bildirilmektedir:
“Onu yalanladılar, biz de onu ve gemide onunla birlikte olanları kurtardık, ayetlerimizi yalan sayanları da suda-boğduk. Çünkü onlar kör bir kavimdi. (Araf Suresi, 64)
İncil'de ise Nuh Tufanı şöyle geçmektedir: Nuh peygamberin kavmi ona uymayıp sapkınlıklarına devam etmiştir. Bunun üzerine Allah tufan ile inkâr edenleri boğmuş, Nuh peygamber ve inananları kurtarmıştır. ( Matta İncili)
Hz. Nuh ve kavmi bugünkü Irak topraklarında bulunan Kûfe bölgesinde yaşıyorlardı, sapıklıkta çok ileri gitmişlerdi. Onları Allah’a inanmaları için çağırdı, fakat, kavmi inatla sapıklıkta direndi. Nuh Allaha yalvardı
“Ey Rabbim, mağlup düştüm; benim intikamımı al, kâfirlerden hiç kimseyi yeryüzünde bırakma. (Nûh Suresi 71/26, 27)
Daha sonra Allah Hz Nuh’a bir gemi yapmasını emretti, Nuh gemiyi yaptı. Üç oğlu ile ve inananları (tamamı seksen kişi idi) gemiye bindi, her hayvandan da bir çift alındı.
Yağan yağmur kısa zamanda her tarafı kapladı, gemide bulunanlardan başka bütün insanlar ve canlılar helâk oldular. Tufan dindikten sonra gemi Cûdi dağına oturdu. Gemi karaya oturduktan sonra gemidekiler son kalan yiyeceklerden bir çorba yaparlar bugün yapılan aşure çorbası veya tatlısı bu hikayeye dayanır.

Aşure’nin hikâyesi
Âşûre’nin çıkış noktası gemidekiler o günkü yemeği geminin ambarında arta kalan erzaktan karıştırıp bir çorba pişirmişler. İşte aşûre pişirme âdeti buradan doğmuştur.
Aşure gününde Aşure Çorbası pişirmek Kuran’ın emri ve bir ibadet değildir, o gün oruç da tutulur, oruç sünnettir..
Peygamberimiz Muharrem ayının 9 ve 10 cu günleri yani aşure günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiş ve bu orucun Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç olduğunu söylemiştir.
Alevilerde ise bu oruç on iki gündür, amaç, İmam Hüseyin'in ve Kerbela Şehitleri'nin çektikleri acıyı ve zorlukları beyninde, kalbinde ve gönlünde duymaktır.

Kerbelâ ve Aşure Günü
Muharrem ayındaki olaylardan biri de Kerbelâ olayıdır.
Kerbela Irak’ta Kerbela Eyaleti’nin başkentidir. Kerbela Olayı 1400 sene önce 680 tarihinde cereyan etmiştir. 10 Ekim 680 tarihinde ,Hicri Takvim ile 10 Muharrem 61 yılında, Kerbelâ şehrinde, Hz. Muhammed'in torunu, Hz Ali’nin oğlu Hüseyin ve küçük bir birlik, Emevi Halifesi Yezid'e bağlı ordu arasında cereyan eden bir savaşta aç ve susuz bırakılarak şehit edilmiştir..
Hüseyin'in şehit edilmesi, Alevilerce her sene Muharrem ayında yâd edilir, yası tutulur, ayrıca 12 gün boyunca etin tüketilmediği bir oruç tutularak, öldürmenin her türlüsünün şiddet olduğu anlatılmak istenir.. Aşure ise bu orucun sonunda pişirilir.

Kaynaklar:
Halil Altuntaş-Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi
Osmanlı Araştırmaları
Kültür ve Turizm Bakanlığı,
Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi


Bu Haber 589 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI