Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Ünye nere, Zürih nere? Zürih-Lozan-Cenevre
8 Haziran 2009 Pazartesi 16:29
YAŞAR KARADUMAN / İki bölümden oluşan bu yazı dizisi İsviçre, Zürih ve Lozan anılarından derlenmiştir. Önce Zürih’i dolaşıp, gelecek hafta da Lozan’a gideceğiz. Umarım sıkılmazsınız.

Zürih…

Hannuver’den beni Zürih’e, bir yıllığına göndermişti firmam.. Üç yıl kaldım..Sonra iki yıl Basel  iki yıl da Kanton Turgau’nun Kostanz gölü kenarındaki  Kreuzlingen kasabasında kalacaktım. Bir gece geldiğim Kreuzlingen’de sabahleyin kalktığımda şok olmuştum, aynen Ünye’ye benziyordu.

Hannover garından bindiğim Hamburg-Münih ekspresi ile Münih’e oradan Zürih’e geldim. Bir yıllığına gönderildiğim İsviçre’den yedi yıl sonra Hannover’e geri dönecektim. Yıllar sonra da Fransa’ya gidecek, böylece Türkiye’nin kaderinde rol oynamış olan anlaşmaların yapıldığı Lozan ve Sevr’i görmüş olacaktım.

Zürih garına indiğimde buranın Avrupa’nın en güzel şehri olduğunu anlamıştım. Kuzey Almanya’nın aristokrat şehri Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’in soğuk ve kasvetli havasından sonra güneyin bu tarih ve sanat şehrine gönderilmemden çok mutlu olmuştum.

Çocukları orada bırakmıştım, hafta sonları eve dönecektim.

Zürih Gölü'nün Limmat Nehri ile birleştiği noktada kurulmuş ve adını Zürih gölünden alan 370.000 nüfuslu FIFA merkezinin de bulunduğu şehir beni büyülemişti.

Akla, saatleri, çikolata, bankaları, altın ve elmas borsası ve zenginliği ile gelen şehirde birbirinden ilginç köprüleri yüksek hayat standardını,  romantik Eski Kent'i, kültür-sanat, ve mimarisi ile kusursuz intizamı görünce aklıma hep Ünye gelirdi ve sorardım kendime “bizim kasabamızda bir gün bu düzeyi tutturabilecek mi? Zürih Belediye Başkanlığına aday olan biri, seçmenlere ne vaatte bulunurdu acaba?” 

Yapılacak hiçbir şey kalmamıştı.. Bizimki gibi ne yağma edilmiş kıyıları,  ne dolgu yapılmış denizi ve harap olmuş Çakırtepesi vardı.

Bizim tek tek yitirdiğimiz Ünye konaklarına karşın, bu şehirde ki 200-300 yıllık binalar sanki dün yapılmışçasına bakımlı idiler.  Kafka, Brecht, Lenin, Wilhelm Conrad, Röntgen, Albert Einstein gibi ünlü isimlerin yaşadığı evler  müzeye çevrilmiş,  birer hazine gibi korunmakta idi.. Biz halen bir evi müze yapmak için uğraşıyoruz Ünye’de

Zürih, ortasından geçip Zürih Gölü'ne karışan Limmat Nehri'nin üzerindeki tarihi köprüler, nehirdeki kuğular ve opera binasının yanına dizilmiş yüzlerce bisiklet,  hayvanat bahçesinden gelen çocuk sesleri ile ağaçların, çiçeklerin, çeşmelerin, şehridir.

Ulaşım ve toplu taşıma sistemi saatleri gibi dakiktir.

Trafik?

O da nedir?  

Yaşam düzeyi bakımından dünyanın en güzel kenti seçilmiş bu kentte trafik ne demek?

Bireylerin güvenliği çevre eğitim sağlık ulaşım, kamu hizmetleri gibi unsurları dikkate alan uzmanlara göre bu standarttaki şehirler;  Zürih Cenevre Bern, Vancouver Viyana Düsseldorf Frankfurt ve Sidney’dir, İstanbul 107 incidir.

Şehre Hayat Veren Göl

Zürih'ten kalkan küçük vapurlar göl kenarındaki köy ve kasabalara uğrayarak bütün gölü dolaşırlar. ..

Avrupa’da her şehirde olduğu gibi şehrin kalbi tren istasyonudur. İstasyondan göle doğru indiğinizde ünlü bankalar caddesi uzanır. Sanatı seven, hoşgörülü, saygılı, insanda güven yaratan bir şehirdir Zürih. Binin üzerinde tarihi sokak çeşmesi ve heykel vardır, Agustiner caddesindeki eski evler korunmuş ve sokakta antikacı dükkanları dekoru tamamlar. Biz yıllardır Ünye’de böyle bir sokak yapamadık.

Zürih, göl kıyısında plajları, elliden fazla müzenin olduğu ve herkesin başkent zannettiği, yirmi altı kantondan oluşan İsviçre’nin “Zürih Kantonu'”nun başkentidir,  İsviçre’nin başkent ise Bern’dir. Kent merkezinde yer alan Kunsthaus -Sanat Müzesi, Van Gogh, Picasso, March Chagal,  Bacon gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği zengin bir koleksiyona sahiptir.
Burada eski ne varsa değerli bir hazine gibi korunmuş ve bugünkü kuşaklara aktarılmıştır.

Şehirde gezilecek yerlerin arasında; Tarih müzesi,  Museum Fur Gestaltung (tasarım müzesi)- Kilise - Opera - - Altstadt (eski şehir) - Tiyatro) - Botanischer Garten (botanik park) - Rathaus (belediye binası) - Barlar sokağı, Kunsthaus Zurich (Zürih sanat müzesi) - Oyuncak müzesi de vardır..

Türkiye’de herhangi bir şehrin belediye başkanlığına seçilen kişi kesin bu şehri incelemelidir.

Cenevre- Geneve-Ginevra    

Cenevre, dünyaya ün salmış bir Avrupa şehridir. Birgün Ünyeden de böyle bahsedecek miyiz acaba? Fransa sınırında olan şehre girdiğinizde iki şy dikkat çekiyor. Birincisi yeşilliğin bol, ikincisi ise biz Türklerin bünyesinin kaldıramayacağı kadar düzenli oluşu. Cenevreyi ileride yazacağız.

Gelecek hafta: Lozan ve Lozan Anlaşması

(Ben gönlümü Lozan’da bıraktım)

Bu Haber 4369 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI