Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Kıblemizi Kaybettik”
29 Haziran 2009 Pazartesi 09:34
Yaşar KARADUMAN/ÜNYE TARİH ARAŞTIRMA GRUBU

Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Mekke’de bulunan Kabe’nin yönüne “Kıble” denir..


Kıble Müslümanlar için çok önemlidir.  Kıbleye yönelik işlerimizde, bereket hayır ümit ederiz, mezarda bile yüzümüz kıbleye dönük yatarız. İslam dini Kabe’yi Tanrıya ibadet merkezi olarak tanıtmış Müslümanlar arasında birlik ve düzen için dünyanın neresinde olursa olsunlar yüzlerini Kabe’ye yani kıbleye çevirmeleri emredilmiştir. Kıble kelime anlamıyla yön ve yönelinen taraf anlamına gelir.


Kıbleyi bilmeyen bir kimse kendi araştırmaları sonucu tahmin ettiği yöne doğru döner. Bazı köy odalarında misafir odaları vardır, bu odalarda seccade kıble tarafına serilidir ve duvarda şöyle bir yazı vardır;


Ey misafir kıl namazı kıble şu yöndedir,
İşte leğen işte ibrik peşgir ise iptedir


Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’ deki Mescid-i Aksa’dır. Bakara Suresi’ndeki yön değiştirme emri hicretin onyedinci ayında gelmiş ve kıble değiştirilerek Kabe’ye çevrilmiştir. Peygamberimiz Mekke’de iken de Mescid-i Aksa’ya yönelerek namaz kılın, şeklinde bir emir olmamsına rağmen  Mescid-i Aksa’ya yönelik namaz kılıyordu, Kabe’yi de kendisi ve Mescid-i Aksa arasına alıyordu, böylece her ikisine de yönelmiş oluyordu.


 Kudüs’ün peygamberler şehri olduğunu düşünür peygamberlere hürmeten Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa’ya yönelik namaz kılardı, Medine’ye hicret edince,  Kabe arkada kaldı, Kabe’yi arkasına almak istemiyor, üzüntü duyuyor, Kabe’ye yönelik namaz kılmak istiyordu. Bunu üzerine kıble değişimini bildiren ayet geldi (Bakara 144) ve kıble Kabe’ye çevrildi.


Ünye’deki Camilerin Kıbleleri, Neden Hatalı


 


Şehir merkezinde kıbleleri hatalı camilerimiz, Saray Camisi, Orta Cami ve eski Büyük Camidir. Bunun yanında mahalle ve köylerdeki eskiden yapılmış birçok caminin kıblelerinde belirli miktarlarda açı bozuklukları vardır. Bunlardan önemli olanları ve otuz kırk senedir söylenegelen Saray Cami, Orta cami ve Büyük Camidir. Bu camilerimizdeki bozukluklar hemen hemen yaşı ellinin üzerinde olan her Ünyeli tarafından bilinir ve her platformda öne çıkarılır. Bunlardan Büyük Cami yıkılıp yeniden yapıldığı için, mimar, mühendis ve coğrafyacı kullanılarak modern hesaplama ve ölçüm aletleri ile hatasız bir kıbleye kavuşmuştur.
Bu camilerimizin yapıldığı yıllardaki bilgi noksanlığı yapım esansında mimar, mühendis ve coğrafyacı kullanılmaması camiyi inşa eden usta veya kalfanın kıble hesaplama yöntemlerindeki noksanlık ve genelde kısıtlı bilgi nedeniyle camilerin kıblelerinde otuzbeş dereceye kadar yanlışlıklar yapılmıştır. Bu yanlışlıklar sonraki yıllarda modern ölçüm ve hesaplama aletlerinin bulunması ile ortaya çıkmıştır. Yalnız Ünye’de değil komşu il ve ilçelerde, tüm yurt genelinde kıblelerinde büyük küçük hata olan bir sürü cami vardır. Bunlarda küçük farklara dokunulmamakta büyük olanlar da bir takım düzeltmeler yapılmaktadır


Orta Camideki  sorun hakkında ve en doğru bilgiyi almak  belediye eski başkanlarından İsmail Cerrahoğlu’ndan aldım.


İsmail Cerrahoğlu bu camimizdeki, cemaat arasında devamlı sorun olan ve huzursuzluk yaratan bu çarpıklığa el atarak çözdüğünü ve caminin kıblesinde otuz derece kaçıklık tesbit ettiklerini söyleyerek şöyle devam etti:


-Karaduman, sen eskiden de böyle şeylerle uğraşan bir arkadaşımızdın seni yine böyle gençlik yıllarındaki gibi   görünce çok mutlu oldum, Belediye Başkanlığım esnasında cemaatin ısrarları karşısında buna bir çözüm bulmaya çalıştık, cemaat ile ve bu konuda bilgileri olanlarla defalarca toplantı yaptık, uzun zaman bir çözüm bulamadık bu camide, otuz derecelik bir hata vardı, yani güneyden doğuya dokuz derece olması gereken kıble açısı  otuz derece görünüyordu. Sonra ne yapacağımıza karar verdik Caminin duvarını yıkıp tekrar öremeyeceğimize göre başka bir çare bulmalıydık.


Camideki bu çarpıklığı bilen cemaat kendince hatayı düzeltmek için namazda biraz yan duruyor, ve namazda bir düzensizlik ortaya çıkıyordu.


Safların düz olmasını sağlamak için ve  yan duran cemaati düzeltmek için tabana serilen çizgili halıyı saf çizgisi otuz derece çarpık serdik.


O günden beri yirmi yılı aşkın bir zamandır tabana serilen halının saf çizgileri yamuk durur. Uzun yıllardır herkes tarafından bilinen ve üzerinde devamlı yalan yanlış konuşulan camilerimizdeki kıble hataları konusu bundan ibarettir.


Sanıldığı gibi bu yanlışlık yalnız Ünye’deki Camilerde değildir Türkiye’nin birçok yerinde kıblelerinde hata olan camiler mevcuttur.


Cerrahoğlu yaptığı çalışmalarla Ünye’de cami kıbleleri konusunda bir otorite olmuştur, Ünye ve çevresinde yeni yapılacak bir caminin kıblesini doğru ve tam tespit edilebilmesi için Cerrahoğlu’ndan yardım almaktadırlar. Cerrahoğlu kıble bulma, ölçme ve hesaplama yöntemleri ile ilgili bize üzerinde açıklama yaptığı bir de cami kıble açışı bulma maketi  yapmıştır.


 


Uzman Görüşleri


Kıblesinde hata olan camilerde yapılan ibadetle ilgili iki farklı görüş vardır:
1.Kıblesinde hata olan camilerde yapılan ibadet ve kılınan namazların bir sakıncası yoktur. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kırk dereceye varan sapmalar vardır


2.Kıbleyi doğru bulmadan namaz kabul olmaz. Bunun için Bakara suresi144 cü ayette emir vardır.


 


İki Kıbleli Mescit


Namaz kılmanın ilk emredildiği zaman Kıble Kudus’deki Mescid-i Aksa idi. Daha sonra Tanrı kıbleyi bir emirle Kabe yönüne çevirdi. Medinenin Kuba köyünde bulunan bir mescid de namaz kılan ilk Müslümanlar bir sabah namazında rükuda iken kıblenin değiştirildiği haberi gelince oldukları yerde yönlerini Kabe’ye doğru çevirmişlerdir. Bu nedenle bu mescidin adı “Mescid-i Kıbleteyn” iki kıblelei mescid olarak kalmıştı


 


 


KONUYLA İLGİLİ MİLLİYET GAZETESİ'NDE


ÇIKMIŞ BİR ARAŞTIRMA
Kıble şaşarsa!
İHSAN YILMAZ


Milliyet (11.03.2001)


Çarpık yapılaşma etkisini camilerin "kıble"sinde de gösterdi. Bazı camilerin kıblesinin yanlış yönde olduğu belirlendi. Namaz kılanların aklına ilk gelen soru, "Acaba kıldığımız namazlar kabul oldu mu,  oldu. Uzmanlar, kıblesi yanlış camilerde ilgili görüşlerini açıkladı.
Milimetre aranmaz
Kıblesi yanlış olan camilerde kılınan namazların bir sakıncası yok. Türkiye nin her tarafında kıblelerde 40 dereceye varan sapmalar var. Fıkıhta, genel anlamda umumi yönelim kıble istikametine olduğu takdirde, namazın şartı olan "kıbleye yönelme" gerçekleşmiş oluyor.. Prof.Dr. Saim Yeprem ( MÜ İlahiyat Fak.)


Kıblesiz olmaz
Kıbleye dönmeden namaz kılınmaz. Kıbleye dönmeden kılınan namaz, namaz değildir. Caiz olmaz, kabul olmaz. Mutlaka kıbleyi araştırmamız, kıbleyi bulmamız lazım.  Mahmut Karakaş ( İmam)Biz dönmeliyiz
Kuranıkerim de "Namaz kılarken yüzünüzü Kabe ye çevirin" diye ayet var. Namaz kılanlar Kur an ayetine göre, belli bir yere dönmek durumundadır. Bugüne kadar yanlış kılınmışsa bundan sonra düzeltmek gerekir.  Prof. Dr. Salih Akdemir


Namaz kabul olur
Namazı kabul edip etmeme yüce tanrının bileceği bir şey. 30 derece saptı diye insanların ibadetleri boşa gitmez. Bugüne kadar kılınanlara da bir şey olmaz. Onları yüce tanrı tabul eder. İnsanların ibadetleri yüce tanrıyla özel ilişkidir. Yani ibadette muhatap yüce tanrıdır. Kabul edecek de odur. Bilerek yapılmış bir hata değildir. Doç. Dr. A. Nedim Serinsi( AÜ İlahiyat Fak. )


 


 Bu Haber 2682 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI