Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kurultay izlenimleri – 1
28 Temmuz 2009 Salı 18:43
Ahmet Derya Varilci – Ahmet Kabayel / Ünye Tarih Araştırma Grubu

25 – 26 Temmuz 2009 Tarihinde dördüncüsü yapılan Ünye Tarih, Kültür ve Turizm Kurultay’ı nasıl gerçekleşti, neler getirdi ve hataları neydi?


 Üzerinde tartışılması, eleştirilmesi gereken hususlar yanında, bizim için esas olan Kurultay sonrası açıklanan sonuç bildirgesinin pratikte Ünye’de nasıl bir hal alacağı, üzerlerine ne derece ciddiyetle gidileceğine ilişkindir.


Elbette her faaliyet gibi, Kurultay da eleştirilecektir. Doğruyu bulmanın yolu eleştiriden geçer. Eleştiri vasfını taşıyan her ifade hassasiyetle ele alınmalı ve mutlaka ders çıkarılmalıdır.


Kurultay’a ait bazı izlenimlerimizi aktarırken, aynı zamanda özeleştirimizi de yapmış oluyoruz.


 


Gördüğümüz eksiklikler aksaklıklar:


 


Ünye Tarih Araştırma Grubu olarak, ÜNDER ve ÜNSEV’in girişimi ve bizim katkılarımızla gerçekleşen Kurultay’ın en büyük eksikliği, nispeten kent merkezi dışında olan Fakülte Konferans Salonunda gerçekleştirilmiş olmasıydı. Şayet merkezi bir yerde yapılabilseydi halkın çok daha geniş bir katılımı sağlanabilirdi.


En azından Cumhuriyet Meydanı’na bir Kurultay Stant’ı açılarak, Belediye önünde bekleyen otobüsle konferans mekânı arasında daha sağlıklı bir ulaşım köprüsü kurulabilirdi ve daha geniş bir katılım sağlanabilirdi. Daha önce gerçekleştirilen kurultaylardan daha geniş bir katılım olmasına rağmen, bizce yeterli değildi.   


Bu tür etkinlikler için Ünye’nin önemli bir eksiği bulunduğunu bu vesileyle tespit etmiş olduk.


İkinci konu, Kurultay’ın tarih, kültür ve turizm temalı olmasına rağmen, Ünye için elzem bazı konuların zorunlu olarak kapsama alınmasıydı. Fındık Kararnamesi’nin ülke gündemine girmesiyle, Ünye’de ekonomik yapıyı masaya yatırmak kaçınılmazdı.


Tarihten ekonomiye Ünye’nin birçok sorununun tartışıldığı Kurultay’da, 23 konuşmacı, 4 oturum başkanı ve protokol konuşmalarıyla birlikte hayli yüklü bir tartışma platformu ortaya çıktı. Bazı konuşmacıların kendilerine verilen 20 dakikalık süreye gerekli özeni göstermemesi nedeniyle programda sarkmalar oldu. Aynı gün yapılan başka etkinliklerle de çakışınca durum biraz daha kritikleşti.


İstenen ve özlenen seviyede “soru – cevap” kısmı salon atmosferinde gerçekleştirilemedi, bireysel diyaloglara indirgendi.


 


Kurultay’la gelenler


 


En önemli kazanım elbette Ünye’ye ilişkin sorunların masaya yatırılmış olması, tarihten gelen Ünye motifinin akademik düzeyde ele alınması, Ünye’nin kültürel değerlerinin işlenmesiydi.


Ünye’ye ait Osmanlı Arşiv belgelerinin, konunun uzmanı Ünyeli akademisyenlerce sergilenmesi ve ilgililerin nazarına sunulması gerçekleştirilmiştir.


Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Kurultay’a ev sahipliği yapması, konuya gösterdiğimiz hassasiyeti bir kez daha gözler önüne serdi. Fakülte yapılanması aşılarak, temennilerin bir “Canik Üniversitesi” biçimine dönüşmesi, bu noktadan sonra atılacak adımlar tarafından belirlenecektir. Şu an elzem olan Fakülte’nin bina ve yurt sorununun acilen çözüm beklediği belirtilmiştir.


Ünye’nin tarih dokusunu ve kültürel mirasını yansıtacak olan “Müze Ev”i, bizi kırmayarak Kurultay’a katılan Sayın Prof. Dr. Zeynep Ahunbay bizzat yerinde inceledi. Bir grup mimar arkadaşla üç ayrı toplantı yaparak restorasyon konusunda tespitlerde bulundu.


Fındık kararnamesi konusunda özellikle Borsa Başkanı Sayın Osman Atik’in açtığı tartışma, Ünye’nin bu hayati sorununa bir başka açıdan ışık tutmaktaydı. Akademisyen katılımcıların konuya getirdiği açıklık,  fındık ürününe kalıcı çözümler getirme boyutundaydı. Ünye’nin tek ürünü olan fındığın farklılaşması, tüketim alanının genişletilmesi ve pazar sorunun çözümlenmesi gerektiği vurgulandı.


Ünye’de çevre ve tarihsel miras bilincinin geliştirilmesi, kent planlanması ve kütüphane sorununun çözümlenmesi tartışılan konular arasındadır.


 


Haber ve Eleştiri


 


Eksik ve gediklerini kendimizce dillendirmeye çalıştığımız Kurultay’ın yerel basında yer alış biçimi ve eleştirileri, her türlü siyasi çıkar hesabından uzaklaştıkça Ünye’nin yolunu aydınlatmaya devam edecektir.


Adında Ünye olan, Ünye için özveriyle yaratılmaya çalışılan her çabanın yanındayız, arkasındayız.


Kurultay’ı düzenleyen dernek yöneticisi arkadaşlara, Danışma Kurulundaki akademisyenlere ve diğer görevlilere, emeği geçen herkese teşekkürler.


Sayın İdris Naim Şahin, Sayın Eyüp Fatsa ve Sayın Mustafa Hamarat ile bu yolda iki gün boyunca Kurultay’ın tüm sunumlarını izleyen Ünye Kaymakamı Dr. Osman Günaydın’a ve Kurultay için her türlü maddi ve manevi desteğe hazır olduklarını bildiren Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu’na, Fatsa Belediye Başkanı Sn. Hüseyin Anlayan’a ve diğer belediye başkanlarına, Kültür ve Turizm Müdürü Sn. Erkan Gülderen’e, mülki ve idari amirlere, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, gelen konukların hepsine teşekkürü borç biliriz.


Finalde unutulmaz bir müzik şöleni veren neyzen Dr. Turgut Tokaç, Kemal Yurt ve Ertuğrul Tokaç Kültür ve Sanat Derneği müzisyenlerine sonsuz teşekkürler.


 


 


***                               ***                               ***


 


Ahmet Derya Varilci  


Bir “Eleştiri” Üzerine


Gazetemizin “Siyah –Beyaz” köşesinde yazan, Sn. İrfan Tosun’un 27 Temmuz 2009 tarihli yazısında şahsım adına yaptığı açıklamaya ilişkindir:


“Ünye kurultayı, murultayı” alt başlığında yer alan “şok olma” ibaresiyle belirtilen husus, yanlı ve yanlış aktarılmıştır.


1-     Ünyespor ile ilgili öneri ve verilen cevap doğrudur, ancak, arada atlanılan yahut “şok”un etkisiyle unutulan bir ayrıntı vardır. Verilen yanıttan tatmin olmamış bir edayla “önerimi geri alıyorum, zaten ben bu kurultayı eleştiriyorum” deyip, eleştiri faslına geçtiğini Sn. İrfan Tosun unutmuş(!) olmalıdır.


2-     “Eleştirilerini şimdi burada değil, salonda ‘soru – cevap’ kısmında yap” denilerek,  “içerideki konuşmacıyı dinlediğimiz” hatırlatılmıştır. Bu esnada yanımda Tertip Komitesi Başkanı İrfan Dağdelen ve Düzenleme Kurulu Üyesi Ahmet Kabayel de vardır.


 


Konuyu Ünyespor’a bağlayarak, “Dakka bir, gol bir” mantığıyla alelacele kaleme aldığı yazıda Sn. Tosun “bu tür faaliyetlerin içine ne zaman girdiğimi” sormuştur. Kastedilen hangi faaliyettir?


Kurultay faaliyeti mi?


Murultay mı?


 


Adında Ünye varsa Ünyespor dâhil her girişim bizim için önemlidir.


Yıllardır “habercilik” yaptığını savunan Sn. İrfan Tosun’a böyle durumlar karşısında metanetini kolayca kaybetmemesi, şoka girmemesi gerektiğini hatırlatırız.


 


Küçük bir not: Türkçede “Şok olmak” diye bir terim yoktur. “Köşe”den yazan bir yazarımıza bunu hatırlatmak bize düşmez ama, bu yanlışlığa yüreğim el vermedi. “Şoke” olunur yahut “şok”a girilir.


 Bu Haber 2845 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI