Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Mart 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Bu filmi biz çok izledik
ecevit.osman@gmail.com

Sözde Ermeni soykırımının,  ABD Temsilciler Meclisi, Dış İlişkiler Komitesindeki trajikomik oylamasını ibretle izledik ve kimilerinin aksine ben bu oylamayı çok önemsiyorum. 1877-1878 (93 harbi)’den beri Ermeniler her olayı bahane ederek, Büyük Ermenistan projesi üzerinde durmaktadırlar. Daha önceleri 1915 olayları olarak gündeme damgasını vuran tehcir olayı, daha sonra 1915-1918 ve şimdi 1915-1923  olarak lanse edilmektedir. Utanmasalar işi Adem ile Havva’ya kadar götürecekler. Bütün bunlardan sonra kısaca oylama ve sonrası üzerinde duralım: Açıkça bir husus üzerinde durmak isterim ki, Türkiye 2009 ‘da imzalanan protokollerden sonra bir kış uykusuna yatmıştır. Protokollerin imzalanmasından sonra birkaç kere yazı yazarak, Ermenilerin boş durmadıklarını, Türk dışişlerinin devamlı olarak bu konu üzerinde durması gerektiği üzerinde yazılar yazmıştım. Takip ettiğim kadarı ile diğer bazı yazarlar da uyarılarını yaptılar, fakat her zaman olduğu gibi yumurta kapıya gelmeden harekete etmeyen, geç kalan siyasi kadroların çalışmamaları sonucu ve son bir atak da fayda vermeyince, 23-22 olarak mağlup duruma düştük. Gazete haberlerine göre, sözde Obama Dış İlişkiler Komite başkanına telefon ederek, konunun Temsilciler Meclisine getirmemesini istemiştir. Bundan  nasıl bir teselli çıkarılır bilemiyorum. Ama, biz bu şekildeki başarısız dış siyasetimize devam ettiğimiz sürece, Ermeniler her ilkbaharda yapacakları ataklarla bir geri, iki ileri ile başarıya ulaşacaklardır. Belki de, yüzlerce defa ifade ettim, konu Hıristiyanlık olunca, Türkiye sahaya hep 1-0 mağlup olarak çıkmaktadır. Bu bakımdan pozisyonumuzu buna göre almak mecburiyetindeyiz.

Davos’ta “One minute” ile başlayan ve sonra da daha kötüleşen Türkiye-İsrail ilişkileri sebebi ile, Komitedeki 7 Yahudi asıllı üye Türkiye’nin aleyhine oy kullanarak, 252 sayılı kararın maalesef Türkiye’nin aleyhine olmasını temin etmişlerdir. Ayrıca, ABD ‘indeki Yahudi lobileri de, “Ne haliniz varsa görün” tavrı içine girmişlerdir. Bu arada önemli bir husus ise, Komitenin Müslüman temsilcisi, Minesota’lı Keith Ellison ise, Türkiye’nin aleyhine oy kullanmıştır. Filistin için çok önemli bir politik savaş veren bir Türkiye’ye ve bir de Temsilciler Meclisindeki üyenin yaptığı işe bakınız. Özellikle bu durum şahsiyeti olmayan, Müslüman kimlikte olmasına rağmen, Hıristiyan gibi düşünüşün, çıkarcı örneğini vermiştir. Bütün bu anlayış Orta Doğudaki bütün Arap Müslümanlarda vardır. Birinci Dünya Savaşında olduğu gibi, kendilerini 6 yüzyıl koruyan, Türkleri bırakıp, İngilizlerle beraber olup, bizi arkadan vuran aynı anlayıştır.

Her zaman yazıyorum, ama yazmağa devam edeceğim. Dış siyaset örümceğin sabırla ördüğü bir ağ gibidir. Uzun soluk ve sabır ister. Ancak, o zaman sonuç almak mümkündür. Bu gün sanal Dünyada doğrular yanlış, yanlışlar doğru olarak lanse edilebilir. Ermeni sorunun, tarihi, siyasi, milletler arası çıkar ilişkileri, dini, ekonomik, insani tarafları olan bir karmaşık yumaktır. Bununla ilgili olarak, ABD ve Rusya, Ermeni’ler başta olmak üzere Kafkasya’da; üstünlüğü ele geçirme ve nüfûz  savaşı içindedirler. Bu da ilişkilerde hesaba katılmalıdır. Bu açıdan bakıldığı zaman meseleye, sadece Ermeni sorunu olarak da bakamayız. Gözden kaçmaması gereken husus; Kuzey Irak’taki Kürtlerle birlikte, Güneydoğu bölgemizdeki Kürtlerin kurmak istedikleri, Büyük Kürdistan  ile Ermenilerin Büyük Ermenistan, Ararat, Revan-Van ütopyalarının nasıl da ortada olduğu görülmektedir. Burada oynanan oyun, M. Kemal Atatürk’ün Lozan’da bozarak yırtıp attığı serv’in tekrar yürürlüğe konulması fikridir. Muhalefeti, iktidarı ve düşünen insanları ile aklımızı başımıza almamız gerekir.

En kötü düşmanlık kardeşlik kisvesi altındaki düşmanlıktır. Türkiye’nin ortaya koyacağı politika çok basittir: “Buyurun beyler, Türkiye’den her şeyi alabilirsiniz. Ancak, bizim alırken verdiğimiz bedeli ödemeniz gerekir. Zira, geride milyonlarca gönüllü olarak şehit olacak Türk’ün de olduğunu unutmayınız”.

Ülkemize yakışan bir dış siyasetin egemen olması dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 2520 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Filmi izlemeye devam ediyoruz. Tarih : 16 Mart 2010 / Pazar Üye Adı :
Sayın hocam; yukarıdan aşağıya yazdıklarınıza,"Ülkemize yakışan bir dış siyasetin olması" dileğinize katılmamak mümkün değil.Ancak Obama'nın TBMM'nde yaptığı konuşmayı ve o günden bu güne kadar Hükümetin dış politika konusunda icratlarına bakarsak; Obamanın istekleri ile örtüştüğünü görmekteyiz.Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Hiç gereği yokken Hükümeti; milli birliğimiz zedeleyen, halkı karşı karşıya getirmeye gayret gösteren ısrarlı bir çalışma içinde görmekteyiz.Bu durum şahsen beni çok üzmektedir.Bir de şuna üzülüyorum sayın Dışışleri Bakanı oylamalarla ilgili alternatif yazılar hazırladığını ifade ediyor.Ülkelerin pek kolay değişmeyen milli politikaları vardır.Ve olmalıdır.Esen rüzgarlara göre milli politikalar tesbit edilemez.Edilirse de ona milli politika denemez. Saygılarımı sunarım.Abdullah US
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI