Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ağustos 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
AV. KADİR ÖZDEMİR / Kredi ve kredi kartları üzerine hatırlatmalar...
CANİK DERGİSİ 1. SAYISI

Bir gün gelir sana da lazım olur:

HUKUK

kadir@kadirozdemir.com

 

Genel manada kredi, özelde ise kredi kartları, günümüz dünyasının belki de en vazgeçilmez kullanım araçlarıdır.

 

Ancak, gerek ülkemizde ve yöremizde kredi ve kredi kartı kullanımı ile ilgili karşılaştığım çok sayıdaki olumsuzluk ve sorun, gerekse avukat olarak tarafıma sorulan soruların önemli bir bölümünün kredi ve kredi kartı ile ilgili olması bu konuda birkaç satır yazma gereğini doğurdu.

Kredi; belirli miktardaki satın alma gücünün (genellikle paranın), tayin edilen bir süre için ve iade edilmek üzere bir bedel (genellikle faiz) karşılığı gerçek ya da tüzel kişilere verilmesidir. Kredi, teminatlı-teminatsız olabileceği gibi kullanacak kişiye göre de özel ve kamu, süreye göre de kısa ve uzun, veriliş nedenine göre de üretim ve tüketim; kullanılacak alana göre de sınai, tarımsal, konut, ticari gibi çeşitlere ayrılabilir.

Genel olarak kredi kartı; bankaların bir kredi anlaşması çerçevesinde müşterilerine verdiği, POS cihazı bulunan satıcılarda ödeme amacı ile veya bankaların otomatik para ödeme cihazlarından (ATM) nakit avans çekmek amacı ile kullanılabilen bir ödeme aracıdır.

Uygulamada kredi kartı sahibi dönem içinde değişik seferlerde yaptığı harcamaları dönem sonunda tek bir seferde yapabileceği gibi dönemsel borç tutarının belirli bir oranını asgari ödeme tutarı olarak da ödeyebilir. Dönemsel tutarın tamamı süresi içinde ödendiğinde herhangi bir faiz veya cezai şart ödenmez. Ancak asgari tutar veya nispi bir tutar ödendiğinde, ödenmeyen bölüm için alışveriş veya nakit avans faizi işletilir. Ayrıca bankasına ve kullanılan kredi kartının limit veya çeşidine göre de genellikle yıllık bir kredi kartı üyelik aidatı da ödenir.

Dikkat… Yarar yerine zarara, yıkımlara yol açabilir

Kredi kartları, kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçiş sürecini hızlandıran önemli araçlardan biri olsa da özellikle ülkemizdeki kullanım şekli göz önünde alındığında çok ciddi toplumsal meseleleri de beraberinde getirmektedir. Bu manada kredi kartlarının o veya bu sebeplerle amacı dışında veya bilinçsiz kullanılması sonucu, birkaç yılda bir, kredi kartı mağdurları olarak isimlendirilen çok önemli bir sosyal kitle meydana getirmekte, hükümetler de her seferinde bu kitlenin baskısı ile faiz içinde kıvranan insanlara çare bulmak için bankalarla görüşerek ödeme ve faiz kolaylığı sağlamaya çalışmaktadır.

Genelde kredi, özelde de kredi kartı kullanımında bazı önemli kriterlere uyulmadığında oluşan borç, üstesinden gelinemeyecek boyutlara ulaşmaktadır. Çoğunlukla nakit sıkıntısı çekilen durumlarda kullanılan kredi veya kredi kartları, vadesinde ödenmeyen borçlara, yüksek oranda günlük faiz işletilmesi ve üstüne faiz tutarının %15'i kadar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve %5 Banka Sigorta Muameleleri Vergisi eklenmesi ile kredi borcu çığ gibi büyümektedir. Zaten nakit sıkıntısı sebebi ile kullanılan krediler, zamanında ödenmeyen borçların bu şekilde büyümesi ile içinden çıkılmaz hale gelmektedir. Her ne kadar kredilere ve özellikle kredi kartlarına dair her tür faaliyet, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından denetlense ve bankaların önceki keyfi bir takım uygulamaları ortadan kaldırılmış olsa dahi tabiatı gereği bilinçsiz ve uygunsuz her kullanımın faturası çok ağır olmaktadır.

Görsel ve yazılı basında sıkça karşılaştığımız üzere uygunsuz kullanım sonucunda insanlar, maddi olarak; evlerini, arabalarını, birikimlerin, taşınmazlarını kaybetmekte, manevi olarak ta intiharlar, aile içi şiddet görüntüleri, suiistimal ve hırsızlık sonucunu doğuran olaylarla karşılaşılabilmektedir.

Fındık üreticileri çok dikkat etsinler

Son zamanlarda köylerimizde yaşayan insanların bağ-bahçeleri üzerine ipotek tesis ettirerek “harçlık” amacı ile kredi almaya çalışması, düzenli geliri olmayan insanların dahi sadece asgari ödeme tutarını zorlukla ödeyebildikleri kredi kartlarını her vesile ile kullanması bilinçsiz kullanımın en tipik örnekleridir. Her ne kadar faiz oranları eskiye göre biraz düşmüş olsa dahi bankaların uyguladığı aylık faiz oranı ortalama % 3 - 4 civarındadır. Buna vergi ve fonlar eklendiğinde en az bir puan daha artmakta, bu orandaki aylık faiz, bileşik faizle yıllık yüzde 90'ları geçmektedir. Yapılan bir hesaplamaya göre 1.000 TL'lik borç, asgari ödemeyle ancak 10 yıla yakın bir zamanda kapatılabilmekte, kartla yapılan 100 TL harcama, aylık % 5 faiz oranı ile başkaca hiçbir harcama yapmadan sadece asgari tutarı ödeyerek 66. ayda (5 yıl) dahi tamamen kapatılamamaktadır. Bu anlatılanlar olayın sadece gecikme ile ilgili bölümü.. Olay bir de icra aşamasına gelince faize ilaveten harç, masraf ve avukatlık ücreti de bu hesaba dâhil olacağından çok küçük rakamların bile ne kadar büyüyebileceğini asla akıldan çıkarmamak gerekir.

Yöremiz insanının çok büyük bir bölümünün temel geliri yılda bir kere ürün verip kazanç getiren fındıktır. Bu durumda esnafı ile köylüsü ile yıl içinde kullanılan kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesi için “fındık zamanı” bekleneceğinden bu arada borcun üzerine çok ciddi faiz yükü binecek ve olay içinden çıkılmaz hale gelecektir. Bu şekilde borç, kat kat artıp ödenmez hale gelince icra takibi aşaması başlayacak, icra takipleri ile karşı karşıya gelindiğinde de sahibi bulundukları evlerinin, bağ-bahçelerinin, çok ucuz bir bedelle kalıcı olarak ellerinden çıkması sonucu doğacaktır.

İnsanlarımızın, kredi ve kredi kartı kullanırken bu gerçekleri mutlaka göz ününde bulundurmalarını hatırlatmayı bir hukukçu olarak borç bilirim. 

 Bu Haber 2956 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI