Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Nisan 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Biz daha oraya gelmedik
ecevit.osman@gmail.com

Yıllar öncesi, bir arkadaşımın oğlu, özel bir Anadolu lisesine devam etmeğe başladı. Bir süre sonra çocukla karşılaşınca, İngilizce’sinin nasıl olduğunu sordum. Çok iyi olduğunu ifade etti. Ben de kendisine, “O zaman seninle İngilizce konuşabilir miyiz”, dedim. “ konuşabiliriz” dedi. O anda zihnime muzipçe bir fikir geldi. Eğer, çocuğa nasılsınız (How are you) ? dese idim. Cevap tabiatıyla, çok iyiyim siz nasılsınız ( Fine, thank you and you) olacaktı. Fakat ben kendisine, bizlerin de çok defa kullandığımız gibi, ne var, ne yok, işler nasıl gidiyor ( How is everythins going) deyince; çocuk çok şaşırdı ve “Biz daha oraya gelmedik” dedi.

1946 yılında başlayan ve aşağı yukarı 64 yılı geride bırakmamıza rağmen demokrasinin ne demek olduğunu anlayamadık. Yani, biz daha maalesef o derslere gelemedik. Lütfen, her gün gazeteleri açarak okuyunuz. Birileri bir uygulamadan dolayı, tamamen demokrasinin dışına çıkıldığına dair yazılar yazmakla birlikte; kimileri de bu beyanatları verenlerin sözlerinin demokrasinin dışında olduğunu ifade etmektedirler. Demokrasi ile idare edilmeğe başladığımız günden, bu güne bilebildiğimiz kadar ile iki doğrudan el koyma, 2-3 kadar da post modern el koyma olayını gördüm. Seçimle iktidara gelen, fakat hiçbir icraatı demokrasi ile ilgisi olmayan, anayasayı ihlâl eden partiler ve demokrasiyi kesintiye uğratarak idareye el koyanların hepsi, bunları demokrasi için yaptıklarını söylemişlerdir. Konuşmalarımıza pelesenk olarak giren “Anayasayı bir defa delmekle bir şey olmaz” ifadesi, yakın zamanlarda söylenmiş bir ifadedir. Tabiatıyla, açıkça ifade etmek gerekir ise, adı geçen devlet başkanımız bunu hiç değilse samimiyetle itiraf etmiştir. Kimileri ise buna lüzum bile görmeden anayasa ihlâllerini yapmışlardır. Şunu açıkça ifade etmek yerindedir ki, anayasalar meclisler tarafından yapılır, fakat demokratik idarelerdeki insanlar kim olursa olsun, kendi yaptıklarına kendilerinin daha çok saygı göstermeleri gerekir. Eğer, kimi özel kişilerin bu kanunlara uymaları gerekmiyor ise, bunun adının demokrasi olmadığı gerçeği ortadadır.

Açık oturumlardaki ifadelere ve gazetedeki yazılara bakınız, her zaman ifade ettiğim gibi, adem’den başlayarak, yani anayasadan başlayarak tenkitlerimiz veya takdirlerimizi ifade etmeğe başlarız. Bunun temelinde yatan ise, olduğundan çok büyük görünme gayretidir. Lütfen, caddeye çıkınız ve önünüze gelen kişilere, Cumhurbaşkanı veya Başbakan veya, Bakan olup olmayacağını sorunuz; hepsi balıklama bu görevlere atlayacaklardır. Aynı, zamanda bu görevlerde olanları tenkit ederek, kendilerine ait proje ve yapacağı işlerden de bahsedeceklerdir. Aynı şekilde, bu şahıslara; bir Türk müziği orkestrası kurmak istediğinizi, bunun için; keman, ut, kemençe, darbuka vs. çalan insanlara ihtiyacınız olduğunu ifade ediniz. Alacağınız cevap basittir: Ben keman veya diğer enstrümanları çalmasını bilmem ki ! Bu örnekten de görüleceği üzere, herhangi bir enstrümanı çalmasını bilmeyenler, sanki devlet yönetimi bundan çok kolaymış gibi, yönetmeğe talip olmaktadırlar. Gerçi bu konuda insanlarımıza da hak vermemek mümkün değildir. Zira, devlet yönetiminin, bürokrasinin çivisi çıktığı ve ehliyet gözetilmediği için herkesin yapabileceği iş olarak kabul görmektedir. Onun için 1950’li yıllardan başlayarak demokrasimizin orkestrasından, akortsuz, uyumsuz ve gıcırtılı sesler ortaya çıkmaktadır. Bunun temelinde de, kadroların doldurulmasında, liyâkat esas olarak değil de, benim, senin adamın kavramı olması yatar. Şunu da iddia ediyorum, Türkiye ehil insanların elinde, hadim-i millet olacakların elinde 5-10 yıl içinde bir Avrupa ülkesi seviyesine erişebilir. Sadrazamın söylediği gibi, dışarıdan ve içeriden bu Ülke yıkılamamaktadır. Potansiyeli çok yüksek bir Ülkemiz vardır. Halkımız cefakârdır, özverilidir, canını, kanını ve terini bu ülke için harcamaktan çekinmez. Yalnız, Ülkemiz hep idare edenlerden çekmiştir.

Bütün özlemim, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği “Muasır medeniyet seviyesine” erişebilmektir. Lütfen, yeniden icat edeceğimiz bir şey yoktur. Dersimize iyi çalışarak Batı demokrasilerinin eriştiği seviyeye erişelim. Biz oraya gelmedik demeyelim. Saygılarımla.Bu Haber 2164 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI