Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Nisan 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
BİR 23 NİSAN YAZISI
btimur1967@gmail.com

Hayatımızın inişli çıkışlı anları olmuştur. Belleklerimizde birçok hatıra canlanır ilerleyen yaşlarımızda. Unutulmayan, istesek de unutamadağımız hatıralar vardır.

Benim gibi birçokları için de 23 Nisanlar da böyledir, unutulmaz hatıralardandır. Köy okulunda okumak, ama çok güzel 23 Nisan hatıralarına sahip olmak. Şehirde okumuş olmak, ama 23 Nisan hatırasına sahip olmamak.

Yeşilliklerin kendini gösterdiği, yanı başında ilkbaharın tazeliği ile şırıl şırıl akan küçük ırmak, en yeni elbiselerini giymiş köy sakinleri… Ve bizim köy okulumuz. Avazımızın çıktığı kadar bağırarak okuduğumuz şiirler ve çeşitli beceri yarışmaları. Yetmişli yıllarda çuval yarışması, yumurtayı ağzında bir kaşıkla hedefe ulaştırma, yoğurdun içinde para bulma, kızların koşarken iğne deliğinden ip geçirme… yarışmaları yapılırdı.

Aslına bakarsak bunlar 23 Nisan kutlamaları için çokta anlamlı yarışmalar değildi. 1977 yılı 23 Nisanı öncesi köyümüze gelen öğretmen, folklor ekibi kurdu, müzikli oyunlar hazırlayıp o yılki kutlamaların farklı olmasını sağladı. Eğitimci olmak biraz da fark meydana getirmek değil midir? Yıllar geçti. Ben üniversitede okurken okul ve köy eski cıvıltısını kaybetmişti. Artık bayramlar kimsenin ilgisini çekmiyordu. Köy okulları terk edilmiş.  Şimdi çoğu kapalı ve mahzun şekilde kendi başlarına kalıvermişler. Okul önlerinde çocuk cıvıltısı yok. Köye bir zenginlik katan öğretmen yok. Aradan sadece 10 yıl geçmişti. Öğrenci sayısı on beşe düşmüştü ve birleştirilmiş bir sınıf ve bir öğretmen, işte on yıldaki değişim. Öğretmen eskiden olduğu gibi köyde ikamet etmiyor. Geliş gidiş yapıyor. Adeta köylüyü tanımıyordu artık.

En son gördüğüm 23 Nisan’a köy öğretmeni alelacele geldi. Bir iki şiirin ardından çuval yarışması filan derken programı bitirip hemen köyden ayrıldı. İçimden kızarak ilerlemek bu olmasa gerek diye düşündüm.

Ben yıllarıca bu törenlere katılan biri olarak, ulusal düzeyde, bakanlık düzeyinde bir çalıştay yapılmasının iyi olacağını düşünüyorum. Statlarda sıkıştırılan bayramlar yerine halkın da dikkatini çekecek, öğrencilerin tamamının katılacağı kutlamaların yapılmasının daha iyi olacağı düşüncesindeyim.

Bu anlamda ilçemizde de her yıl kutlamalar yapılmaktadır. Belli okullardan seçilen öğrenciler 23 Nisan törenlerine katılıyor. Şehir stadındaki törenler sırasında okul bahçelerinde de törenler yapılıyor. Kutlamalarda bir birliktelik olmuyor. Böylesi kutlamalar öğrenciye bir coşku, heyecan vermiyor.

Yazımı yıllar önce bir ilçemizdeki bir bayram hatırasıyla bitirmek istiyorum. 23 Nisan bayramlarında çocuklar kısa bir süreliğinde de olsa önemli makamlara otururlar. Benimle birlikte iki öğrenci savcılığa gittik. Diğer bir gurup ilçe karakoluna gitti. Savcı Bey koltuğu emanet etti. Aklıma hemen bir şaka yapmak geldi ve Savcı Bey’e karakol komutanını aramasını (karakol komutanı da bizim öğrenci) “Meydan’da bir olay olmuş, gereğini yapın demesini rica ettim. Savcı Bey arayıp durumu karakol komutanına (bizim öğrenciye) bildirince arkadaşımız bir paniklemiş ki sormayın. Hemen mevcut karakol komutanına, “Şimdi ne yapacağım” demiş. Komutan da sakin olmasını söylemiş, nöbetçi astsubayı çağırarak olayı incelemesi için talimat vermesini istemiş. Astsubayı içeriye çağıran öğrencimiz heyecanla olayı anlatmış. Sonra okula geçtiğinde, öğretmenimiz ne olduğunu sorunca, “Öğretmenim, olmaz böyle şey başıma ne işler geldi?” dedi.  Öğretmenimiz, “Ne oldu, başına ne geldi? deyince, “Birkaç dakika komutan oldum, hemen bir olay oldu” deyince kendimi tutamadım, gülmeye başladım.

Öğretmenimiz durumun şaka olduğunu hemen anladı. “Yoksa bu şaka sizden mi yapıldı, ama güzel şaka olmuş” dedi, bu sefer hep birlikte gülmeye başladık.

Aslında hayatın tüm sıkıntıları içinde bazen hayatı renklendirmek gerekir. Tüm çocukların 23 Nisan’ını kutluyorum.Bu Haber 1808 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI