Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Nisan 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Şiddet sarmalı
ecevit.osman@gmail.com

Gazetelerden okuduğumuz ve televizyonlardan gördüğümüz kadarı ile Ülkemizdeki şiddet çeşitli boyutlarda, bulaşıcı bir hastalık gibi cemiyetimiz sarmakta ve bir büyüme trendi içinde bulunmaktadır. İnsan psikolojisi ile uğraşan değerli uzmanların ortaya koydukları husus şudur ki, toplumumuzun en az % 30’u ciddi ruhsal sorunlar yaşamaktadır. Kimileri ise, bunun farkına bile varmadan normal hayatın akışı içinde, yaşam budur, şeklindeki anlayış içindirler. Özellikle ilgili görevliler, bunları münferit olmaktan öte, toplumun büyük bir sorunu olarak görmek durumundadırlar. Zaten, olaylara bu göz ile bakılmadığı için şiddetin tırmanarak yükseldiğini görüyoruz. Bu bakımdan toplumumuz hastadır ve tedavi edilmesi gerekir.

Bana göre şiddetin en önemli kaynağı aile ve aile içi ilişkilerdir. Herhangi bir meslek için uzun süreyi içine alacak şekilde eğitim-öğretim öngörülmesine rağmen, evlenmek için bir eğitim-öğretim öngörülmez. Esas olarak, bireylerin reşit hale gelinceye veya diğer bir değimle evlenecek yaşa kadar, yok gibi görünse de, bir eğitim süreci vardır. Çocuk yaştan gençliğe ve evlenecek yaşa kadar olan süre içinde önlerindeki örnek ise; anne, baba, kardeşler ile onların ilişkileridir. Özellikle, birey olarak ortaya çıkma dönemi, yani 14 yaşına kadar olan dönem çocuklar için çok önemlidir. Bu yaşa kadar edinilen bütün bilgiler gencin beynine işlenmekte ve bundan sonraki hayatına şekil vermektedir. Elbette, bu edinilen bilgiler ile örnek alınan davranışlar, müspet yönde olduğu gibi, bu yaşama reaksiyoner olarak menfi de olabilir. Bu dönemden sonraki eğitim ve öğretim ne olursa olsun, çocuk ve gençlik dönemindeki anne-baba örneği, onları bir teknenin çapası gibi bir yerlere çekmektedir. Gelir düzeyi bir tarafa, aile fertlerinin sevgi ve saygı ile birbirine bağlı olmaları gerekir. Vermek ve paylaşma anlayışından mahrum nesillerin mutlu olması mümkün değildir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, şiddetin şekillendiği ilk ortam aile içi davranışlardır. Namus ve töre cinayetlerinin ortaya çıkışındaki durum her gün gözlerimizin önündedir. Allah adına, kanunlara rağmen öldürme yetkisinin nasıl kimilerine devredildiğini açıkça görüyoruz.

Eğitim-öğretim süresi içinde karakterlerin pek fazlaca da değişmediği de ortadadır. Tabiatıyla bu husus bireyseldir. Kimi bireyler, bu süreçte bazı özelliklerini müspet yönde törpüleyebilmekle birlikte, çoğunluğun modeli aynı kalmaktadır. Meslek yaşamında ve olgun dönemde, ben odaklı bir birey ortaya çıkmaktadır. Sağ kalabilmek ve başarılı olabilmek için mutlaka ezeceksin, eğer ezmezsen ezilirsin kavramı öne çıkmaktadır. Eğer, buna bir de etnik ve dini öğeler katılacak olursa, o zaman militan yetiştirmek çok kolaylaşmaktadır. Kolluk kuvvetlerine taş atan ve terörle iç, içe yaşayanlar bu şekilde eğitilmektedir. Trafikte, araba kullanan ve yol vermedi diye, diğer sürücüyü öldüren bu anlayıştır. Anne, baba ve yakınlarını öldürenlerin psikolojik durumu da buna uymaktadır. Allah’ın verdiği canı, sadece onun alabileceğinin eğitimi bir taraftan verilirken, bazı durumlarda bunun töre diye kimilerine havale edilmesinin mantıki açıklaması elbette, yoktur.

Özellikle, TBMM’ne kadar giden şiddet davranışlarının ve siyasilerimizin birbirlerine olan tutumlarını onaylamak mümkün değildir. Mecliste kaba kuvvetin hakim olması, millet vekillerinin birbirlerine yumruk, tokat girişmeleri ne ile izah edilebilir. Türkiye’nin özü, beyin gücünün temsil edildiği, TBMM çatısı altıdaki olaylar, milletimizin gözü önünde ortaya çıkmakta ve insanımızı etkilemektedir. Bu itibarla, bir bakanı veya bir siyasiyi yumruklayan insanlar elbette, suç işlemişlerdir, kınanmalıdır. Yalnız, yüce meclisteki olaylar da bundan öte kınanacak, tasvip edilmeyen davranışlardır. Millet meclisi kürsüsünden kin kusan ve düşmanca davranışları ile ağza alınamayacak kadar kötü sözleri ülkesi için söyleyen bir milletvekilinin, demokrasi ve barıştan anladığı nedir? Yemini nerededir ? Onun beslendiği kin ve öfke; etnik, PKK’yı destekleme projesinin bir parçasıdır. Bana göre, şiddetin azalması, baştaki idare edenlerin davranışına bağlıdır, onlar ülkenin insanlarına örnek olmalıdırlar. Saygı ve sevginin hükümran olduğu bir ülke temennisi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1750 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI