Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Mayıs 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dr. Aydoğan Baykan'ın ardından
ecevit.osman@gmail.com

Şu anda sizlere çok karmaşık duygularla sesleniyorum. Evet, can dostum, arkadaşım, sırdaşım Sayın Dr. Aydoğan Baykan’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Havaların iyi gitmesi nedeni ile Doğu Karadeniz gezisine çıkmıştım. 30 mayıs sabahı, 07.30’da eşimin telefonu çaldı. Eşim konuşurken birden ağlamağa başladı. Nereden bilebilirdi ki, Aydoğan kardeşimin bize zamansız bu acı sürprizi yapacağını. Evet, arayan gelini idi ve bize acı haberi veriyordu. Sevgili dostumuz, kardeşimiz hakkın rahmetine kavuşmuştu. İnanmak istemedik bir türlü, bu bir şaka olmalıydı. Daha iki gün önce konuşmuştuk. 01 mayıs günü arkadaşlarına mangal yapacağını, haftaya da kronik hale gelen dizinden ameliyat olacağını anlatmıştı. 

Ortak dostlarımızı arayarak, durumu anlattık ve hemen hazırlanıp Samsun’a döndük. Çünkü, can dostumuza son görevimizi yapmak için İstanbul’a gitmemiz gerekiyordu. Bizim için zor bir yolculuk oldu. Pazar günü tüm sevenleri ile birlikte, çok sevdiğimiz, sevgili dostumuz Aydoğan Baykan’a son görevimizi yaparak onu ebediyete uğurladık. Onu uğurlarken Alaçam’dan dostlarının getirdiği toprak ve yine bir dostunun kırmızı gülleri hüznümüzün tuzu biberi oldu. Cenazesinde ABD, Yunanistan, Samsun, Alaçam ve Türkiye’nin her yerinden dostları vardı.

Dr. Aydoğan Baykan’ı aşağı yukarı 30 yıldır tanıyorum. O Samsun’un da çok iyi tanıdığı birisidir. Öncelikle altın gibi bir kalbi olan, çok iyi bir insan, iyi bir hekim, fakir dostu idi. Alaçam’lı hemşerilerinden ve tanıdıklarından para almaz, ekonomik durumlarına göre çoğu hastalarından da yarım ücret alırdı. Muayene sonrasında ilâçlarını verir ve çok fakir olanları ise “Doktor Bey, dönüş paramız da yok” deyince, evet onlara dönüş parasını da verirdi. Çoğu zaman, 15 veya 20 hastanın birkaçından  ücret aldığına gözlerimle şahit olmuşumdur.  “O”  verdikçe, Allah ona çok, ama çok vermiştir. O kadar iyi niyetli idi ki, her şeye iyi tarafından bakardı, yani bardağın yarısı boş olsa bile, “Hep dolu” derdi. Her şeye, “Şaheser” diyerek, insanların gölünü kazanmasını bilen, adam gibi adam, iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir dede ve mangal gibi yüreği olan bir insan idi. Onu tanımayanlar belki de içlerinden Osman Ecevit, Aydoğan Bey’in iyi dostu olduğu için böyle yazıyor diyebilirler, ama şu gerçek tir ki, keşke onu tarif edebilmek için daha iyi cümleler kurabilse, daha iyi ifadelerle onu anlatabilse idim. Onu anlatmağa kelimelerim ve ifadelerim yeterli olabilseydi.

İstanbul’a yerleşmeğe karar verdiği zaman, “Osman Bey nasıl olsa emekli oluyorsun, İstanbul’dan sana bir ev alalım, orada sık, sık görüşürüz” demişti, ama biz gidememiştik. Bugün geriye dönüp bakınca, çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Zira, vefasızlık ederek beni İstanbul’da yalnız bırakacakmış. Dr. Aydoğan Bey’in olmadığı İstanbul’u ne yapayım. Şehirler insanlarla, dostluklarla güzeldir. Dostlarını sık, sık toplar, onlarla gezmeği ve yemeği çok severdi. Evet, onun dostları, tanıdıkları olarak 02 mayıs 2010 Pazar günü toplanmıştık, ama bu toplantıda, onun bize yaptığı zamansız sürprizin acısı vardı. Her şeyi unutabiliriz, yaralarımız sarabiliriz. Yanız, Dr. Aydoğan Baykan senin yokluğuna NASIL ALIŞABİLİRİZ, NASIL KATLANABİLİRİZ ? Bu kadar erken gitmek için sebep ne idi ? Elbette, ilâhi emre hiç kimsenin itirazı yoktur. “Zira, zamanlama bakımından hatalı olsa da, ölüm adildir, can almada”. Allah sevgili kullarını, Dünyanın eza ve cefasından kurtarmak için, yanına çabuk alırmış. Sendeki insan sevgisinin destanlaşan değeri çok yüksektir. Ama, yine de zamansız ayrılışına anlam vermek, ölümünü kabullenmek çok zor.

                       Mekânın Cennet olsun,

                       Ruhun şâd olsun,

                       Evvel giden dosta selam olsun.

Dr. Aydoğan Baykan seni ebediyete uğurlarken, hatıraların ebediyen bizimle olacaktır. Sevenlerinin gönlünde hep yaşayacaksın. Senin yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diler, saygılarımı sunarım.Bu Haber 2792 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI