Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Mayıs 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dimyat'taki pirinç.....
ecevit.osman@gmail.com

Asla yazmak istemediğim konuların başında şehitlerle ilgili yazılar gelir. Zira, burnumun direği sızlar, göz yaşlarımı tutamam. Çoğunu tanımam ama, geleceğe ait ümitleri, hayalleri olan, en önemlisi yaşamak en doğal hakkı olan birileri ömrünün baharında vatanı için bu hakkından severek vazgeçmesi beni üzer, çok üzer. Orası sözün bittiği yerdir. Hep “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye sloganlar atılır. Fakat, Dağlıca’da olduğu gibi şehitler ölmeğe devam ediyorlar. Ben bu tip sloganları hep düşünmüşümdür. Onlar adına, Allah adına konuşmayı da sevmiyorum. Devlet adına, millet adına, onların en önemli varlıkları olan yaşam haklarını ellerinden aldığımız, onları koruyamadığımız için “Onlardan özür diliyorum, yine özür diliyorum”. “Ateş düştüğü yeri yakar” derler, beni uzaktan yakan bu ateşin düştüğü yeri nasıl yaktığını düşünmek bile istemiyorum. Allah geriye kalanlarına sabır versin, şehitlerimizin mekânı cennet olsun.

Önce “Kürt açılımı” dendi. Sonra, bu değiştirilerek “Demokratik açılım” dendi. Türk, Kürt kim olursa olsun, ölümlerin ve şehitlerin kanının duracağı, akmayacağı söylendi. Bu konuda şüphelerimiz olmasına rağmen, sabırla kanın durmasını ve kardeşlik rüzgârlarının esmesini ümitle bekledik. Elbette, hangi etnik gruptan ve dinden olursa, olsun kanın akması tasvip edilemez, en azından ben asla tasvip etmem, edilmemelidir. Hangi şart ve durumda olursa, olsun insanların öldürülmesi bütün dinlerde günahların en büyüğüdür. Bütün bunlara rağmen, tarihin her döneminde olduğu gibi, kandan beslenen ve bundan kendilerine kazanç temin edenler de vardır. İşin en önemli yanı ise bunların, demokrasi ve insan haklarını dillerinden düşürmemeleridir. Kin ve intikam duyguları ile, öç almaya yönelik konuşanların hangi demokrasi ve insan haklarından bahsettiklerini de anlamak ta mümkün değildir.

PKK dağda, organizasyonlarını yer altına kurmuş halde şehirlerde, en büyük destekçileri her gün televizyonda, talimatları ise Abdullah Öcalan’dan aldıkları herkesçe malumdur. Bütün bunlara rağmen adında barış olan fakat, barışla ilgisi olmayan parti mensupları, TSK’nın Güney Doğudaki faaliyetlerine engel olmak için, dağa çıkarak, askerlerin önünü keseceklermiş. TSK’nın elini kolunu bağlayacaksınız, Türk Askerleri şehit olamaya devam edecek ve bizlerden, PKK’ya gül mü, vermemizi istiyorlar ?

Ben askerlikten fazlaca anlamam. Askerlikle ilgili bilgilerim 25 ay yaptığım yedek subaylıkla sınırlıdır. Yalnız, dışarıdan bakılınca; devlet olarak, hükümet olarak ve TSK olarak bazı eksikliklerimizin olduğu var gibi geliyor. PKK aynı karakola defalarca saldırıyor, Mehmetçikler şehit oluyor, şehit oluyor. Duymaktan nefret ettiğim haber “ PKK terör örgütü, …….karakoluna saldırdı, …. şehit, ….yaralı var. Güvenlik kuvvetleri bölgeye sevk edildi, fiili gerçekleştiren terör örgütünün aranmasına devam ediliyor, uçak ve helikopterlerle terör örgütüne bomba yağdırıldı”. PKK bir terör örgütüdür. Karşısında TC devleti ve TSK var. Bu Silahlı Kuvvetleri yedi düvele karşı en zayıf zamanında bile, zaferler kazanmıştır. Açıkça, ifade etmek gerekir ise, 30 yıla yakın süredir PKK’ya karşı sürdürülen mücadelede, bir şeylerin eksik olduğu gerçeği ortadadır. Daha ne kadar vatan evladını şehit vermeğe devam edeceğiz. Yetkililerin “Kanınız yerde kalmayacaktır” sözlerine sahip çıkmalarını özellikle, istirham ediyorum. Artık, kanın akması durdurulmalıdır. Bunun siyasi, psikolojik, sosyal, kanuni cepheleri olabilir. Bütün bu tedbirlerin bir an önce alınmasında  yarar vardır. Türkiye Cumhuriyeti olarak, Milli sınırlarımız içinde; hangi etnik veya dini gruptan olursak olalım, barış içinde yaşamağa mecburuz. Bunu mutlaka başarmamız gerekir. Bunu başarmamızı istemeyen, dış ve iç güçler; bizleri yutmak için beklemektedir. Devlet idaresi ciddi bir iştir. Devleti idare edenlerin omuzlarında 75 milyon insanın vebali vardır. Bizim devlet idare geleneğimizde de bu vardır. Tek bir insan aç açık kalmamalı, tek bir insanın burnu kanamamalıdır. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım. Barış, kardeşlik ve insanlığın egemen olduğu bir Türkiye Cumhuriyeti ümidi ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1816 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI