Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Gençlik Haftası
İçinde bulunduğumuz hafta “Gençlik Haftası”dır. İnsanın en verimli yaşam devresi, gençlik yaşlarıdır.

Bu verimli devreden, kişisel ve toplumsal olarak gereği gibi faydalanabilmek için gençliğin kıymetini iyi bilmek gerekir. Bu gerçeği hatırlatmak üzere peygamberimiz (s.a.v.) :

            Beş şey gelmezden önce beş şeyin kıymetini iyi biliniz;

a)      Fakirlikten önce zenginliğin,

b)      Hastalanmazdan önce sağlığın,

c)      Meşguliyet gelmezden önce boş vaktin,

d)      Ölüm gelmezden önce hayatın (yaşamın),

e)      Yaşlanmazdan önce GENÇLİĞİN”.

Gençlik enerji dolu olan yaşam (hayat) devresidir. Kıymeti bilinmezse bu enerji boşa harcanır, ziyan olur gider.

Ben bu yazımda gençliği, bireysel gençlik ve toplumsal gençlik olmak üzere iki maddede özetlemek istiyorum.

1)      Bireysel gençlik, sahsın aklı, çevresi veya bir bilenin kılavuzluğu sonucu iyiye veya kötüye yönlendirilerek harcanan ve sadece şahsın kendi hayatını ilgilendiren yaşam devresidir. Kahvehanelerde, kumarhanelerde, meyhanelerde ve benzeri yerlerde harcanan gençlik devresi, iradenin kötüye kullanılarak ziyan edilen gençlik devresini anlatır. Planlı bir çalışma düzeni kurarak verimli işlerde harcanan gençlik devresi ise iyiye, doğruya kullanılan iradenin sonucu, mutluluğa götüren yaşam devresidir.

2)      Toplumsal gençlik, genç enerjilerin bir bütün olarak toplumların, devletlerin, milletlerin ortak iradeleri doğrultusunda toplum yararına veya zararına yönlendirilerek kullanılan gençliktir. Yararlı kullanıldığında kazancı büyük, zararlı kullanıldığında da zararı büyük olur. Bu önemli gerçeği çok iyi görmüş olan Mustafa Kemal Atatürk, çocukluk devresinden itibaren gençliğe, belki dünyanın hiçbir ülkesinde veya toplumunda verilemeyen önemi vermiştir. 23 Nisan çocuk bayramı, 19 Mayıs gençlik bayramı olarak çocuklara ve gençliğe armağan edilmiştir.

Bir toplumun, devletin, milletin ortak idealleri doğrultusunda el-ele, gönül-gönüle birlikte hareket edecek şekilde yetiştirilmiş gençlik gücüne sahip olan toplumların sırtı yere gelmez. Aksine, toplumun aleyhine yönlendirilerek yetiştirilen gençliğin topluma vereceği zararı da hiçbir güç veremez.

Bu nedenle gençliğe devlet olarak, millet olarak, toplum olarak gereken önemi vermek zorundayız. Gençliği kendi haline bırakmadan toplumumuzun, devletimizin, milletimizin ortak değerleri doğrultusunda, gereken ağırlığı vererek yetiştirmeliyiz. Geleceğimizden emin, yarınlarımıza umutla bakabilmemiz için buna mecbur olduğumuzun bilincinde olmalıyız.

 Bu Haber 1467 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI