Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Mayıs 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Temiz siyaset
ecevit.osman@gmail.com

Bir hususu açıkça ifade etmek gerekir ise, ben siyasilerde yaş üzerinde durmuyorum, durulmaması gerekir. Eğer, yerini dolduruyorsa, hürmet edilecek bir husus olarak ta bakarım. Önemli hususun başarı da olması lâzım gelir. Eğer hem yaşlı, hem de statik olma veya dinamizmden mahrum olma durumu var ise, bunun kabul edilebilir tarafı yoktur. Gençlerde dinamizmin yanında bilgi ve yaratıcı gücün olması gerekir. Bu bakımdan her zaman iddia ettiğim gibi, yıllarca siyaset ile uğraşıp, bir fare bile yakalayamayanların siyaset sahnesinden çekilmesi gerekir. Defalarca girdiği seçimleri kaybeden liderlerin yerlerini korumaları, doğu ülkelerine has bir anlayıştır. Özellikle, 1950 yılından itibaren başladığımız çok partili sistem (Demokratik sistem değil)’in en kötü tarafı da budur. İktidarı eline geçiren ve her istediğini yapan ve yaptırabilen bir siyasi yapı içinde demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Uzun yıllar, liderlik yapan kişiler, ilâhlaştırılmakta, vazgeçilmez oldukları kabul edilmekte veya ettirilmekte ve bunun sonucu olarak lider sultası ortaya çıkmaktadır. Seçimi kaybeden, oyları azalan partinin lideri, seçim sonucunun belli olması ile birlikte istifa etmelidir. Zira, demokrasi başarı, başarılı insanların idaresidir ve başarısızlara yer yoktur. Bizler partiyi, parti liderinin malı gibi kabul etmeğe alışmışız. Halbuki, parti bir müessesedir. Bir kişinin ayrılması bu kurumu asla zedelememelidir.

İkinci olarak, cumhuriyet ve demokraside esas fazilet ve dürüstlük olmalıdır. Siyasete soyunanlar, maddi olarak gözleri tok, erdemli, halka ve hakka hizmetten başka bir şey düşünmemelidirler. Siyasetle uğraşan yakın bir dostum “Erdem ve faziletten yoksun, sadece cebini doldurmak ve ikbâl için siyasete atılmanın en kötü şey olduğunu” ifade etmiştir. Onun için siyasette kıyasıya, ahlaki kuraların dışında bir yarış vardır. Elbette, yukarıda üzerinde durduğumuz gibi, bu durum liderlerin işini kolaylaştırmaktadır. Parti liderine medyunu şükran olan millet vekillerinin, milletin vekili olma yerine, parti liderinin emrindeki vekiller olarak ortaya çıkmaktadırlar. Esas olarak, milletin vekillerine parti liderinin saygı duyması gerekir. Bu fikirlerimi ifade ettiğim yakınlarımın, böyle bir durumun olamayacağını, gerçeklerin böyle olmadığını çeşitli nedenlerle ifade ederek, bana itiraz etmektedirler. İşte, bu böyle olmadığı için de, Türkiye’de çok partili sistem var, ama demokrasi var diyemiyoruz.

Şimdi de, CHP genel başkanın istifası ile ortaya çıkan durumu analiz edelim. Sayın Baykal’ı medyadan tanıyorum. Çok güzel konuşan, kültürlü, tecrübeli bir politikacıdır. Yalnız, dışarıdan gözlemlediğime göre, sebebini de bilmiyorum ama, Türk siyasetinin pek de ısınamadığı bir siyasetçi olarak ortaya çıkmaktadır. Siyaset yaşamını da, gelgitleri ile yakından biliyorum. Son seçimlerdeki sonucu da, CHP açısından büyük bir mağlubiyet olarak görüyorum. CHP’nin bu durumu özellikle, Türkiye demokrasisi için çok garip ve kötü bir durumdur. Zira, birçok AKP’li “Deniz Baykal bizdendir. Bize yardımları dolayısı ile ona medyunu şükranız” demişlerdir. CHP, asla muhalefet görevini yapamamaktadır ve bu demokrasimiz için pek de iyi olmayan bir durumdur. Başta, parti liderleri olmak üzere bütün siyasilerin temiz olmaları gerekir. Herhangi bir şekilde bir kirlilik ortaya çıkmışsa bunun diyeti ödenmelidir. Yani, Sayın Deniz Baykal bunun diyetini haklı veya haksız olarak ödemek mecburiyetindedir. Siyasetin gereği budur. Ayrıca, CHP kendi içinde yaralarını sararak, eski ataletini üzerinden atmalı, yeni ve dinamik bir başkan idaresinde Türk siyasetinde yerini almalıdır. Eğer, Sayın Baykal tekrar, bir şekilde başkanlığa seçilecek olur ise, CHP’ye çok yazık olacak ve CHP Türk Halkının nezdinde inandırıcılığını kaybedecektir. Ben CHP’deki sağduyunun galip gelerek, kurum olarak problemlerini çözebileceğine inanıyorum. Zira, CHP geniş tabanlı bir partidir, yetişmiş insan gücü fazladır. Esas olan da bu gücün kuvveden fiile geçirilmesidir. Eskilerin “Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağar” sözü unutulmamalıdır. Elbette, bu Ülkeye iktidar veya muhalefet olarak hizmet edenlere saygılarımız sonsuzdur.

Temiz bir siyasetin ve siyasetçinin olduğu bir Ülke temennisiyle saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1606 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI