Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Haziran 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
27 Mayıs
ecevit.osman@gmail.com

Demokrat Parti iktidarının, muhalefet, ordu, yargı ve üniversitelerle olan gerginlikleri, 28-29 nisan’da Üniversitede ortaya çıkan öğrenci olayları ile iyice tırmanışa geçmiş ve ilân edilen sıkı yönetim ile Üniversiteler süresiz olarak tatil edilmiş, öğrenci yurtları 24 saat içinde boşaltılmıştı. Buna rağmen, Harp Okulu öğrencilerinin yürüyüşü, Ülkede bazı şeylerin iyi gitmediğini gösteriyordu. 27 mayıs sabahı, radyodaki marşlarla uyandığımızda Ordunun idareye el koyduğunu öğrendik. Radyoda Anayasa’nın askıya alındığını ve Milli Birlik Komitesinin Anayasa hükmündeki yasakları, daha sonra merhum Alparslan Türkeş’in sesine ait olduğu öğrendiğimiz bildiriler okunuyordu. Buna rağmen, saat 13.00 kadar bilgilerimiz sınırlı olarak kaldı. Daha sonra,  el koyma işleminin albaylar tarafından gerçekleştirildiğini, emekli Orgeneral Cemal Gürsel’in İzmir’den getirildiğini ve 37 kişilik bir komitenin el koyma işinde rol oynadığını öğrendik. Ordu birkaç saat içinde idareye el koymasına rağmen, ortaya çıkan bir husus vardı ki, askerler devlet idaresini bilmiyorlardı. Sonrasında ise, Yassı Ada mahkemeleri ve idamlarla devam eden dramatik olaylar meydana geldi.

Darbe harekatından sonra partilerin kurulması ve seçimlerin yapılmasına rağmen, bir kere taşlar yerinden oynamıştı. 1969 yılında olayların alevlendiğini görüyoruz. Sonunda 12 mart 1971 olayı ortaya çıktı. Bu tarihte ABD’lerinde tahsilde bulunuyordum. Buna rağmen olaylar durulmamış, 1969 yılından itibaren, giderek tırmanmış ve 12 eylül 1980 tarihinde yine Ordunun idareye tekrar el koyduğunu görüyoruz. Daha sonra ise 12 martta olduğu şekilde bilinen veya bilinmeyen birkaç post modern darbe girişimine de şahit olduk. Bu olayları bizatihi yaşamış olduğum gibi, yazılan eserler ile olayların perde arkasına da ulaşmağa çalıştım. Esas olarak, şu iyice bilinmelidir ki, 1923 ile 1938 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetinden ve ağırlığından dolayı bir olayın olmadığını görüyoruz. 1960 darbe girişiminin yapılanmasının, 1943 yılına kadar uzandığını yazılı kaynaklarla söyleyebiliriz. Eğer, 1950 yılında iktidara DP gelmemiş olsa idi, muhtemeldir ki, 1960 darbesi ile karşı, karşıya CHP gelecekti. Bu darbelerin sadece Cumhuriyet döneminde değil, Osmanlı döneminde de olduğu gerçeği ortadadır.

Bütün bunlara rağmen, bu darbelerden sonra demokrasi yeniden tesis edilmiştir. 1960 darbesinden sonra uzun süre darbe idaresinin devamını isteyenlerle, istemeyenler arasında, darbe içinde darbe, 14’ler olayı, 22 şubat ve 21 mayıs olayları da vardı. Görüldüğü gibi, bir dengesizlik ortaya çıktığı zaman bunun durulması çok uzun süreyi içine almaktadır. Fransız ihtilâlinden sonra, köpekleri öldüren çocukların, köpek başlarını sopaların ucuna geçirerek ihtilâlcilik oynadıklarını görüyoruz. Frank Yerby “Biz ihtilâli, toplum içinde, zeytinyağı ve sirke gibi, altta ve üste duran, aristokratlar ile halkı aynı seviyeye getirmek için yaptık. Fakat, olaylar öyle gelişti ki, aristokratlar alta, halk üste çıktı” der. 27 mayıs’ın 50. yılı nedeni ile bilir, bilmez birçok kimsenin kimilerine yaranmak için konuştuklarını görüyoruz. Evet, tarihi bilmiyoruz ve olayları değerlendiremediğimiz için, kin ve menfaat duyguları içinde olur olmaz şekilde konuşuyoruz. Tarihi olayları iyice okuyabilsek ve bunları değerlendirebilsek, elbette bu olaylar tekrar, tekrar ve yine tekrar ortaya çıkmayacaktı. Maalesef, toplum mühendislerimiz yok ve kendini ortaya atan kimileri ise saçma sapan konuşuyor. Olaylardan ders çıkararak, bu olayların önlenmesine matuf plan ve projelerin olmadığını görüyoruz. Bir imkânı eline geçiren, hemen intikam duyguları ile öç almaya yönelik hareketler içinde bulunuyor ve bunlar tekrar ihtilatları ortaya koyuyor. Eskiler “Kan, kan ile yıkanmaz; kan su ile yıkanır” ı boşuna söylememişlerdir. Bu badire ve olayların karşısında, Ülkemizde bir grup insan var ki, onların sağduyu ve olaylara bakış açılarına her zaman hayran oldum ve olmaktayım. O da “TÜRK MİLLETİDİR”. Binlerce yıllık birikimi ile, üst kademede çıkar hesaplarını yapanları her zaman sessizce protesto etmişler, her şeyi olduğu, olması gerektiği yere koymuşlardır. Ona saygı ve şükranlarımı sunar, önünde saygı ile eğilirim.Bu Haber 1863 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI