Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Haziran 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İsrail ile Sorunlar
ecevit.osman@gmail.com

Tahmin ederim daha önceliği olması gerekir ama, İsrail ile sorunlarımızdaki bilinen gerginlik, Davos’ta “One Minute” ile başladı ve giderek tırmanarak bugünkü seviyeye kadar gelmiştir. Bu durum, Hükümetimizin komşularımızla “Sıfır sorun” politikasına da ters düşmektedir. Tabiatıyla meselelerde derinliğine bilgilerimizin olmaması nedeniyle, durumu tam olarak tahlil etmek de pek mümkün olamayacaktır. 19. yüzyılın sonlarında, Haham Teodor Herz’in  bir İsrail devletinin kurulması ile ilgili çalışmaları Osmanlı döneminde sonuç vermemiş, Osmanlının Orta Doğudan çekilmesi ile, 1948 yılında İsrail kurulmuştur. Şunu açıkça ifade etmek gerekir ki, 2000 yıl devletleri olmadan yaşamlarını sürdürmüş olan Yahudiler, maalesef Arap’ların yanlış politikaları sonucunda, İsrail’in kurulması ile sonlanmıştır. Tarihin her döneminde karışıklıkların ve kaos’un merkezi olan Orta doğu, Araplar ve İsrail çekişmeleri ile daha da karışmış ve bir cadı kazanına dönmüştür. İsrail Orta Doğuda iki nehir arasında, kendilerine göre vaat edilmiş topraklarda süper bir devlet olma hayalindedir. Bir devlet olabilmek için 2000 yıl bekleyen İsrail bu gayesi için daha uzun bir süre bekleyebilir.

Esas olarak, Filistin ve Gazze’yi abluka altına alarak, buradaki Arapları, silah zoru ve yaşam şartlarını zorlaştırarak göçe ve yok etmeye yönelik stratejinin bir parçası olarak bu olaylar ortaya çıkmaktadır. Zaten, şu anda üzerinde İsrail’in yaşadığı topraklar Filistin’in bir parçasıdır. Müslümanlar bu anlayış için oldukları müddetçe daha kötü durumlara hazırlıklı olmalar gerekecektir. Hep söylediğim gibi, batıda çifte standart yoktur. Yalnız, mesele Müslümanlar olunca, Müslümanlar bu standardın dışındadırlar. Halâ, Müslüman devletler, ırklar ve milletler bu bakış açısının farkında değillerdir. Hükümranlık için gerekli olan, ilim,  sağlam ekonomi ve askeri güç maalesef bu ülkelerde bulunmamaktadır. Çoğu da yer altı ve yer üstü kaynaklarını emperyalistlerin emrine vermiş olmanın huzuru içinde sırt üstü yatmaktadırlar. Milletlerarası seviyede, insanlıkla ilgili dilimize pelesenk  ettiğimiz şekilde bir hak ve hukukun olmadığı gerçeği ortadadır veya ben bunu göremiyorum. Milletlerarası  ilişkilerde hukukun üstünlüğü, ülkelerin gücü ile orantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Alenen yadım konvoylarına saldıran İsrail’in bu davranışını mazur gösterecek kılıf bile bulunmuştur. Açık olarak belirtilmesine ve gemilerin yardım taşıdığının bilinmesine rağmen, milletlerarası sularda seyreden bu gemilere müdahale, “Silah taşımaları ihtimaline karşı alınan bir tedbir” imiş ! Yardım gemileri hareketlerinden önce İsrail’den izin almaları gerekir imiş ! Görüldüğü gibi, her türlü haksızlık ve zûlme bir kılıf bulunmakta ve bulunmağa devam edilecektir. Bu sorunlardan sonra da İsrail hep haklı olarak çıkmaktadır

Ölen vatandaşlarımızın kanları İnşallah yerde kalmaz, ama görebildiğim kadarı ile İsrail’e yaptırım uygulayabilecek bir gücün olmadığı ortadadır. Bu arada, Ülkemizdeki bazı protesto ve kınamaların bir antisemitizm’e dönmeden müdahale edilmelidir. Bu hassas durumda soğukkanlılığımızı korumamız gerekmektedir. Devletimizin, iktidar ve muhalefet olarak, protesto konuşmalarının dışında bazı yaptırımlarla ilgili tedbirlere de başvurmaları gerekir. Her zaman olduğu gibi, protestolar ve toplantılar belirli bir süre sonra mum gibi sönecek ve gerekli tedbirler alınmayacaksa, hiçbir şey yapmamak daha iyi olsa gerektir. Batılılara göre, “Türkler önce bağırır çağırır ve tepki gösterir, sonra ise olanları unutur” anlayışının doğru olmadığını ispat etmeliyiz. Öncelikle, nerede veya nelerde hata yapıldığının düşünülmesi gerekir. Eskilerin “Öfke ile kalkan, zarar ile oturur” sözünde olduğu gibi hareket edilmemesi gerekir. Akılıca, soğukkanlı olarak ve uzun vadeli projeksiyonlarla hareket etmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Batıda hakkımız olan saygı ve hürmeti görmemiz, onlar kadar güçlü olmakla mümkündür” sözünü akıldan çıkarmamız gerekir. Hak ancak, hakkı hak edebilecek ve alacak güçte olmakla mümkündür, Milletlerarası düzeydeki insanlık ve hukukun üstünlüğünden anladığım budur. Gerisi laf-ı güzaftır.

Milletlerarası düzeyde saygınlığı olan bir devlet ve millet olma ümidi ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1394 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI