Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Haziran 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Acıdan daha acı
ecevit.osman@gmail.com

İki aylık bir süre içinde 48 şehidimizi toprağa değil gönlümüze gömdük. Her şehit düşen Mehmetçikle birlikte, zaten açık olan yaramıza tuz basılmış oluyor, bu dayanılmaz acı, acıdan daha acı olarak sinemizi yakmaktadır. Bunun bir an önce bitmesini isterken, 11 şehidin haberi bütün  Türkiye’yi yasa boğdu. Bizleri perişan eden bu acının düştüğü yeri ne kadar yaktığını düşünmek bile istemiyorum. Genelkurmaydan yapılan açıklama ise, terörün daha devam edeceği yönünde olması, asla alışmanın mümkün olmadığı şehit haberlerine, hazırlıklı olmamızı ortaya koymaktadır. Allah’tan şehitlerimize rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. İnşallah Ülkemiz böyle acılarla bir daha karşılaşmaz, yüreğimiz acılarla dağlanmaz.

Çok sayıdaki ülkeyi gezmiş, oradaki insanlarla konuşmuş birisi olarak, şunu söyleyebilirim ki, milletler, milletlere asla düşman değildir, düşman olmaları da mümkün değildir. Zira, Rusya’da yaşayan ve geçimini tarım ile sağlayan köylünün, Anadolu’da yaşayan tarım ile geçinen köylüden farkı yoktur. Onları birbirine düşman eden, edinme hırsı, daha çok edinme hırsı olan idarecileridir. Tarihin sayfalarında böbürlenerek anlatılan birçok fatih ve imparatorun zaferlerinin altında kan, ölüm, yoksulluk ve sefalet vardır. Lütfen, Dünyaya bir bakınız; bir milyar insan aç, bir buçuk milyar insan açlıkla karşı karşıya, fakat kıyasıya bir  silahlanma yarışı alabildiğine gitmektedir. Yapılan hesaplar şunu göstermiştir ki, silahlanma yarışı olmasa, Dünyada aç, hasta, barınaksız ve bakımsız hiç kimse kalmayacaktır. Dünyadaki  süper güçlerin hayat seviyelerini belirleyen en önemli husus silah satışlarıdır. ABD’ndeki  anlayış şudur; Dünyada, Dünyayı içine alan bir dünya savaşı olmamalı, ama savaş hiç de eksik olmamalıdır. Onlar için kendilerinin dışındaki insanların ölümü sadece sayılar ifade edilen zayiatlar ve yıkılan tahrip olan şehirler ise sadece haberlerdir. ABD’deki petrol konsorsiyumlarının kârı azalınca, bunu telâfi etmek için Irak istila edilir, Amerikan halkının hayat seviyesinin düşmemesi için bunu yapmak gerekir. Dünya nimetlerinin hepsi güçlü olanınındır. Bu bakımdan sıranın İran’da olduğunu bilmemek için aptal olmak gerekecektir. I. Dünya savaşında, Orta Doğunun şekillenmesi hiç de tesadüfi değildir. 19. Yüzyılda yapılan petrol rezerv çalışmaları bu sınırların masa başında çizilmesinde rol oynamıştır. Bu olaylarda Araplar maşa olarak kullanılmıştır. Şimdi sıra, Kuzey Irak ile birlikte, Güneydoğu Anadolu’dadır. Hep Güneydoğu Anadolu’da ne var, burası batılılar için niçin bu kadar önemli diye düşünmüşümdür. Şurası açıktır ki, burada ya petrol var veya bizim bilmediğimiz ama, onlar için önemli olan bir şey var.  Ama, mutlaka bir şey var. Gerek Kuzey Irak ve gerekse Güneydoğu Anadolu’da yaşayan Kürt vatandaşlarımızın veya diğer değimle onların hakları yoktur. Bu husus Büyük Orta Doğu projesinin parçasıdır ve bu projenin temelinde ise batılı ülkelerin çıkarları yatar.

Bu açıdan bakıldığı takdirde, gerek Türkiye ve gerekse Kürt’ler bunun tuzağı içindedir. Onun için PKK’nın kullandığı silah ile, TSK’nın kullandığı silahlar aynı markadır. Türkiye terör için yüz milyarlarca doları harcadı; Kürtlerde bir bu kadar silaha para verdi. Ölenler ise, Batılılar için sadece sayılardır. Zira, bunlar kendi vatandaşları değildir. Son olarak PKK terörünün artmasında çeşitli nedenler vardır. Bunlardan birincisi, Abdullah Öcalan ve serbest bırakılma durumu, açılımın açılamadan kalması, isminde barış olan partinin militanca kışkırtmaları, bir de İsrail ile olan meseleleridir. Özellikle, İran’da faaliyet gösteren ve İsrail tarafından desteklenen PJAK’ın, PKK ile işbirliği içinde olmadığını düşünmek çok hatalı olacaktır. Daha düne kadar elindeki silahı ile Türkiye’ye karşı savaşan Mesut Barzani’yi kırmızı halı ile karşılamak ve “Kak” demek ile bu işlerin önünü almak mümkün değildir.”En tehlikeli düşmanlık, dost kisvesi altındaki düşmanlıktır”. Bazı Arap Ülkelerini alkışlarına, yağcılığına ve dolduruşlarına gelmemek gerekir. Bu hususu Araplar I. Dünya savaşında ispat etmişlerdir. Türkiye göstereceği iyi bir diploması atağı ile Anaların daha fazla ağlamamalarını temin edebilir. Saygılarımı sunarım.Bu Haber 1597 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI