Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Aralık 2008 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Öğretmenler Günü
Her 24 kasımda şekilsel olarak öğretmenler gününü kutlarız.

Bu mesleğin nasıl kutsal bir meslek olduğu üzerinde nutuklar atar ve birçok vaatlerde bulunduktan sonra, tekrar nutuklar atmak ve öğretmenlik mesleğinin kutsallığı üzerinde durmak için gelecek 24 kasımı bekleriz. Esas olarak değerlendirdiğimizde, öğretmenler günü olarak kutladığımız bu günün altında, Türkiye’nin geleceğinin yattığının kimse fazlaca farkında değildir. Atatürk bunu İstiklâl mücadelemiz sırasında fark etmiş ve öğretmenleri askere almamıştır. İstiklâl mücadelesinin kazanılacağına O’nun inancı her zaman tamdı. Yalnız, geleceğin garantisi olan çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi şekilde yetişmesinin eğitim ve öğretimle mümkün olabileceğinin de bilincindedir. Bunu da ancak öğretmenlerin gerçekleştirebileceğini biliyordu. Cumhuriyetin ilânından sonra “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” demesi bu sebepten kaynaklanmaktadır. Bu bakımdan öğretmenlerin M. Kemal Atatürk’ü baş öğretmen olarak tanımlamaları da boşuna değildir.

Cumhuriyetimizin ilanının 85. yılını kutladığımız bu günlerde eğitim ve öğretimde, M. Kemal Atatürk’ ün bize gösterdiği hedeflere eriştiğimizi söylemek mümkün değildir. Yıkılmış, yok olmuş bir imparatorluğun külleri arasından kurulan genç Türkiye Cumhuriyetinin problemleri çok fazladır. Milli Gelirin fert başına 7 dolar olduğu, erkeklerde okuma yazma oranının % 3, kadınlarda % 0,1 olduğu ve mali imkânsızlıkların kol gezdiği dönemde eğitim-öğretim ve okullaşmaya verilen önem olağanüstüdür. Çünkü, Cumhuriyet Hükümetleri kalkınmanın sadece ve sadece eğitim ve öğretimle olacağını bilmektedirler. Avrupa’dan bununla ilgili olarak uzmanlar davet edilmiş ve hem okul çağında, hem de okuma çağının dışındakiler için bir eğitim seferberliğe başlanmıştır. Zira, genç Türkiye Cumhuriyetinin en büyük düşmanı cehalettir ve bunun yenilmesi gerekmektedir.

Fakat, bunlar yapılırken en önemli husus ise çocuklarımızın eğitim ve öğretimlerini üstlenecek öğretmenlerin yetiştirilmesi de önemli bir sorun idi. Bununla ilgili tedbirler de alınmıştır. Esas olarak bakıldığı zaman, yeni nesillerin yetiştirilmesi sadece para ile olacak bir şey değildir. Yeni neslin yetiştirilmesinde ve onların şekillendirilmesinde görev alan insan mimarlığı, özveri ve fedakârlık üzerine kurulur. Onun için öğretmenlerin Türk İnkılâp’nın ilkelerine göre yetiştirilmesi gerekmiş ve bunun için hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamıştır.

Bugün, sabahın köründe kalkarak okula giden çocuklar, zihinsel olarak uykudadırlar. Öğleden sonra gidenler ise, zaten yorulmuşlardır. Birbiri üzerinde balık istifi gibi, 70-80 kişilik sınıflarda, nasıl eğitim ve öğretim yapıldığı ise bir muammadır. İlköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim’de hep bir sistemsizlik, karmaşa ve imkânsızlıklar yatmaktadır. Türkiye’de sadece OKS, SBS, OSS ve KPSS gibi bir sınav endüstrisi vardır, fakat bilgi birikimini ortaya koyacak eğitim ve öğretim sitemi yoktur. Eğitim-öğretim de dershanelere havale edilmiştir. Öğretmenlerin % 65’nin ikinci bir işte çalıştığını hususu, eğitim-öğretim sistemimizin göstergesidir.

“Ekonomiyi, eğitime tercih, cehalettir. Zaten, o da fakirliktir”. Şu asla akıldan çıkarılmamalıdır.”Paramız yok, eğitim ve öğretime bu kadar para verebiliyoruz” sözünü asla kabul edemiyorum  Öncelik sırası her zaman eğitim ve öğretimindir.  Bunun için;

  1. Öğretmenlerin Cumhuriyetin temel ilkelerine göre yetiştirilmeleri ve mali sorunlarının halledilmesi,
  2. Bir şekilde, derslik ve okul sayısını artırarak ikili öğretime geçilmesi ve okulların modern çağın gerektiği laboratuvar ve tesislerle donatılması gerekmektedir.

Türkiye’nin geleceği, yetişecek genç neslin bilgi ve becerisine bağlı olarak şekillenecektir. Bunun mimarları ise öğretmenler olacaktır.

Bütün öğretmenlerin, öğretmenler gününü kutlarım. Saygılarımla.Bu Haber 2289 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI