Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ağustos 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
TEHLİKELİ YAKLAŞIMLAR
ecevit.osman@gmail.com

Osmanlı İmparatorluğunda merkezi idarenin zaafa uğradığı son dönemlerinde, etnik ve dini ayrışmaların farkına varan yetkililer, gidişatı durdurmak için; Osmanlıcılık, İslamcılık, eşitlik ve kardeşlik gibi kavramlardan medet ummuş, fakat ayrışma durdurulamamıştı. PKK olaylarının başladığı dönemlerde de, birkaç kendini bilmez çapulcunun yarattığı olaylar olarak tanımlanmasının sonunda gelinen duruma bakınız. Bir panik havası yaratmamak veya olayları küçümseyerek bakmak ve tanımlarda yanılmak, Ülkemizi çok kötü durumlara sürükleyebilir. Devleti idare edenlerin olaylara ciddiyetle eğilmeleri, tedbirleri buna göre almaları gereği ortadadır. Burada gösterilecek en küçük gaflet ve tedbirsizlik, topun geri tepmesi gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Bu bakımdan sosyal olaylar tek boyutlu değildir ve bu olaylara değişik boyutlardan bakılması gerekir. Devleti idare edenlerin birer toplum mühendisi olarak olaylara yön vermeleri lazımdır. Burada gerekli tanı yapılamadığı ve bununla ilgili tedbirler alınamadığı veya alınamadığı takdirde, olaylar tedbirleri alamayanları da yutar.

İnegöl ve Dörtyol’daki olayları önemsiyorum, Devletimizin tanımlamada yanıldığını ve gerekli tedbirleri almadığı kanaatini taşıyorum. Gerçektende olayların çıkışı basit polisiye veya adli olaylar olabilir. Yalnız, olayların daha sonra değişerek etnik olaylara doğru gidişi ise, bu olaylara basit adli olaylar olarak bakmamıza engeldir. Zira, orada etnik ayrımcılığa doğru bir birikimin olduğunu ortaya koymaktadır. Bulutların veya havanın % 100 nem ile doymuş olması yağmur haline gelmesine sebep olmayabilir. Bu bulutlardaki potansiyel yağmuru ortaya çıkarabilecek bir yoğunlaşma nüvesinin olması gerekir. Bana göre toplumumuzda mevcut olan yoğun etnik veya dini yoğunluğu, bu hale getiren bu basit polisiye veya adli olaylardır. Esas olan toplumdaki bu durumu tanımlayarak, buna göre tedbirlerin alınmasıdır. Meselelere basit polisiye olaylar olarak bakıldığı takdirde, ayrışmalar giderek büyüyecek ve önü alınamaz duruma gelebilecektir. Ortaya çıkan tablo oldukça önemli bir durumdur. Daha önce de üzerinde durduğum gibi, etnik ve dini esaslar üzerine kurulu siyasal oluşumlar sebebi ile bu olaylar ortaya çıkmakta ve parti çıkarları Ülke çıkarlarının önünde tutulmaktadır. İnsanlığın binlerce yıllık ölümüne fedakarlığı ve uğraşı ile ortaya koyduğu, insanca yaşamı ve bireyselliği, insan olmayı ortaya koyan demokrasiden nasıl da kolaylıkla uzaklaşabiliyoruz. Hak ve hürriyetlerini elde etmek isterken, totaliter rejimlerin tuzağına düşen toplumlar herkes tarafında bilinmektedir. İran Şahının zulmünden kurtulmak için harekete geçen İran halkı bu sefer mollaların tuzağına düşmüştü. Kırk yıllık idarede İran Şahı 200 bin insanı idam ettirmişti. Cidden bu hunharca, zalimane bir idare idi ve halkın nefretini kazanmıştı. Yalnız mollalar iktidara gelince 2 milyon insanı, 2 yılda idam ettiler. Rusya, komünist devriminden sonra, Çarlık döneminden daha sıkı totaliter bir rejim ortaya çıkınca, komünist yetkililer “Bugün sizin haklarınızı, daha ileride çok büyük haklar vereceğimiz için kısıtlıyoruz” demişlerdir.

İşe yarar mı bilmiyorum ama, Ülkemizde yaşayan bütün etnik ve dini gruplara itidâl ve soğukkanlılık diliyorum. Kimlerinin hangi ödül ve ödünler vererek kışkırttıkları bu grupları kendi kötü, kötüden öte, habis emellerine alet ettikleri açıktır. Demokratik bir idare altında, konuşarak ve insanları rencide etmeden anlaşmaların yapılabileceği kanaatindeyim. Önümüzdeki örnek bunu çok açık olarak göstermektedir: 400-500 yıl Müslümanlığın kılıcı olarak, İslamlığı mahalli bir din olmaktan çıkararak, Üniversal bir din haline getiren Türklere, Arapların yaptığını cümle alem bilmektedir. Şimdi, Araplar Hıristiyan alem tarafından sömürülen yer altı ve yer üstü servetleri ile sözde devletler olarak ortadadırlar. Elbette, ihanetlerinin kefaretini ödüyorlar, fakat insanlarının ve dinlerinin aldığı yaralar ise telafisi mümkün olamayan yaralardır. Tarihlerini bilmeyenler, bir şekilde bunun diyetini öderler. Bu diyet ise esarettir. T.C devletinin ilelebet payidar olması en büyük dileğimdir. Bu birlikten ayrılmak isteyen bütün etnik gruplar zararlı çıkacaklardır. Saygılarımla.Bu Haber 2283 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI