Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ağustos 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
YRD. DOÇ. DR. GÜROLl ÖZCÜRE / Büyüyüp, Gelişen ÜİİBF
Yrd. Doç. Dr. Gürol ÖZCÜRE Ordu Üniversitesi, Ünye İ.İ.B.F. İşletme Bölüm Başkanı/ Ünye MYO Müdürü e-posta:gozcure@odu.edu.tr Kaynak: Canik Dergisi 2. Sayı

 Ünye’de yüksek öğretim 16 yıl önce başladı. Bugün hala Ünye'nin ilk ve tek fakültesi olma unvanını koruyan Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 1993 yılında eğitim-öğretime başladı. Okul, dönemin Ordu Milletvekili ve Tarım Bakanı Refaaddin ŞAHİN’in çaba ve çalışmalarıyla Tarım Kredi Kooperatifi’ne ait kiralık binada açıldı. Bugün hala aynı binada eğitim-öğretimine devam etmektedir.

Binanın kiralık olması okul için sorun yaratmış, sorununun temelli çözümü için ise, binanın satın alınması ve üniversiteye devri için 2010 yılında bütçeye 2 trilyonluk ödenek konulmuş, bunun için çalışmalara başlanmıştır.

Fakülte, açılış hazırlıklarının tamamlanmasının ardından,  1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne (KTÜ) bağlı olarak eğitim-öğretime açılmıştır. Kurucu Dekan olarak ise, bugün Trabzon’da KTÜ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin (İ.İ.B.F) Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Kamil YAZICI atanmıştı. 

Bu Hocamızın eşi Ünyeli olup, Yazıcı ailesi Ünye’de bulunan yazlıklarına sık sık gelmekte Ünye’de kalmakta, Ünye ile bağlarını ve ilişkilerini halen sıcak bir şekilde sürdürmektedirler.

Kamil Yazıcı Hocamızdan sonra sırasıyla, görev yapan dekanlar arasında, Ordulu hemşerimiz, KTÜ, İ.İ.B.F. İktisat Bölümü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Hasan ÖZYURT, ardından dekan vekili olarak halen de fakültemizde öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Nedim DİKMEN, Prof. Dr. Nurettin İsmail ÇELEBİOĞLU ve Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI bulunmaktadır.

Kuruluşunun ardından, eğitim öğretim için elverişli olmayan binanın ilk derslikleri, şimdiki dekanlık binasının üst katındaki günümüz dekanlık makamı ve özel kalem ile ikiye bölünerek şu anda toplantı odası ve baskı odası olarak kullanılan odalar olmuştur.

Sonraki yıllarda ise, artan derslik ihtiyacını karşılamak için düşünülen tadilat talepleri Tarım Kredi Kooperatifi tarafından 2002 yılında kabul edilene kadar, binanın bodrum katında havasız ve elverişsiz koşullarda inşa edilen dersliklerde derslere devam edilmiştir.

İlk olarak, sadece işletme bölümüne alınan 30 öğrenciyle eğitim öğretime başlanan Fakülte’de İktisat Bölümü ise 50 öğrencisi ile 1996-1997 döneminde açılabilmiştir.

KTÜ döneminde eğitim öğretime elverişsiz bu kiralık binada eğitim öğretime devam etmenin mümkün olmadığı, ya yeni bir bina yapılması ya da fakülte öğrencilerinin Trabzon’a taşınması söz konusu olur. Sonunda, Ünye kamuoyunun duyarlılığı ile fakültenin Trabzon’a taşınması kararının durdurulması sağlanır.

Trabzon’dan beri idaresinin güçlüğü anlaşılan fakültenin, Bakanlar kurulu kararıyla 2002 yılından itibaren 2006 yılına kadar, daha yakın olduğu gerekçesiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne (OMÜ) yani Samsun’a bağlanması sağlanır.

 

Günümüzde bağlı olduğu Ordu Üniversitesi'nden önce OMÜ’ ye bağlı olarak eğitim ve öğretime devam eden fakültenin bu dönemde dekanı, Ünyelilerin Fahri Hemşerisi unvanı da verilen ve bu unvanın kendisine çok yakıştığını düşündüğümüz, Prof. Dr. Osman ECEVİT olmuştur.

 

Ecevit’in emekliliğinden sonra da bu görevi halen, Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığını yürütmekte olan aslen Korgan doğumlu olan hemşerimiz Prof. Dr. Cemil YAPAR vekâleten yürütmüştür.

 

Ordu Üniversitesi’nin 2006 Mart ayında kurulmasıyla birlikte Prof. Dr. Haluk KEFELİOĞLU 2007 yılı Mayıs ayında rektör olarak atanarak göreve başlamıştır. Yeni dönemde bir süre görevini yürüten Prof. Dr. Cemil YAPAR’dan sonra ise, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri YILMAZ dekanlık görevine atanmıştır. Yılmaz, halen bu görevine devam etmektedir.

Öğrenci sayısı her yıl artmaya devam ettiği, ancak fiziki mekânın iç açıcı olmadığı fakültede, OMÜ’ye bağlanılan ilk yıl tadilata izin veren mahkeme kararının çıkmasıyla, 2002 yılından sonra binada eğitim öğretime uygun dersliklerin inşaatına başlandı. Binada köklü yenilikler yapıldı. Aralarında bodrumdan bozma dersliklerinde olduğu 8 derslik sayısı, bugün gelinen noktada 15'e çıkarılarak modern hale getirildi. Ayrıca okulda kütüphane ve bilgisayar laboratuarı kuruldu. Bu süreçte, Fakültenin OMÜ’ ye bağlı olduğu dönemde dekanlığını yapan Prof. Dr. Osman ECEVİT ile yardımlarını esirgemeyen şahıs ve kurumların katkıları övgüyle anılmaya değerdir. Bugün de Ünye Belediye Başkanlığı, Ünye Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ve Türkiye Yardımseverler Derneği Ünye Şubesi bu katkıları sürdürmektedir.

Ordu Üniversitesi’ne bağlandıktan sonra daha da büyüyen ve gelişen fakültemizin, eğitim kadrosunda yapılan yeni atamalar ve diğer fakültelerden görevlendirmelere rağmen halen sıkıntıların devam ettiği görülmektedir. Fakülte’de şu anda 9 öğretim üyesi (yardımcı doçent), 2 öğretim görevlisi ve 5 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Yeterli eğitim kadrosunu bir türlü yakalayamayan fakültenin eğitim-öğretim kadrosuna destek için geçmişte KTÜ, Tarbzon’dan ve Samsun OMÜ'den sağlanan öğretim üyesi ve öğretim görevlisi desteği günümüzde de Ordu Üniversitesi merkezden ve Fatsa’dan sağlanmaktadır. Bu eğitim elemanları haftanın bazı günleri Ünye'ye gelerek fakülte’de derslere giriyorlar.

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin öğrenci sayısının günümüzde 1.005'e ulaştığı görülmekte ve bu sayının gelecek yıllarda 2000’e ulaşması beklenmektedir. Önümüzdeki yıl Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü üçüncü bölüm olarak eğitim-öğretime yapmaya adaydır. Yeni bölüm için 3 yardımcı doçentin ataması yapılmıştır. Hemen peşinden açılması için gerekli öğretim üyesi hazırlıklarına başlanan Kamu Yönetimi Bölümü gelmektedir.

Dileriz fakülte, mevcut sorunlarının üstesinden kısa sürede gelir, ülkemize ve bölgemize uzun yıllar boyunca çok ihtiyaç duyduğumuz çağdaş bilgilerle donatılmış ve yetişmiş iktisatçılar, işletmeciler, endüstri ilişkileri uzmanları, maliyeciler ve kamu yöneticileri yetiştirmeye sonsuza kadar devam eder.Bu Haber 2276 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI