Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ağustos 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
İSMAİL CANBULAT / İşsizlik belâsı ve Ünye ne yapabilir?
İnş. Müh., Senarist

Batasıca Amerikanın ekonomik krizi hepimizi fena sallıyor.. “Teğet bile geçse”, geçerken tokadı “şaaak!” diye patlatıyor!

Kimimiz işimizi, kimimiz paramızı kaybediyoruz! Velâkin zor günlerden geçiyoruz…

İşsizlik belası en önemli dert şu günlerde.. İşini kaybedenler bunalımda, yeri sallantıda olanlar ise korkuda…

Peki ne yapmalı?

Bu; hiçbir zaman sadece devletin sorunu ve sorumluluğu olmamalı, bireylere ve içtimai hayata da düşen önemli görevler var;

Dayanışma gibi, yardımlaşma gibi, birlik gibi, beraberlik gibi, birbirine yardım etmek, birbirini ayakta tutmak gibi, halini sormak, elini tutmak gibi…

Bu arada bir hatırlatma:

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. (En-Nahl / 90)

 

Cuma namazında son hutbede okunan bu ayetleri siz de hemen hatırlayıvermişinizdir.

Ne diyor bu ayet?

Bu zor günlerde, bu dayanışma ve yardımlaşma gereken günlerde, rutinin dışına çıkıp, ilk kez okuyormuş gibi okuyalım, ne görüyorsunuz?

Kur`an-i Hakîm`den parlayan, insanın beynini hayrete sevkeden ve bir çok ibretler gösteren bu ayet öncelikle insana” kendi hakîkatini” bildiriyor..

Peki sonra ?

Sonra; iki yanımıza, önümüze arkamıza, akrabamıza, arkadaşımıza, komşumuza, yakınımıza, hemşehrimize, açta açıkta olana, imdat bile isteyemeyene, halini, açlığını saklayana yardım etmemizi, sahip çıkmamızı söylüyor!

Komşun açken, tok yatmamamızı söylüyor!

“Hemen, derhal harekete geçin” diyor, vatandaşa, devlete, belediyeye, sosyal kurumlara, vakıflara, derneklere, zenginlere, herkese!

Evet, zor günlerden ve işsizlik belâsının yaşandığı günlerden geçiyoruz..

Ünyemizde; kurumlardan, yetkililerden ve akil adamlardan oluşturulacak bir “ACİL İŞSİZLİK ÖNLEME VE İŞVERENİ İŞÇİYLE BULUŞTURMA” çalışması, planı yapılmalı. Çok acil durumlar için de bir “destek fonu” oluşturulmalı, bu zor günler güzellik içinde atlatılmalı insan ve aile dramları yaşanmamalıdır.

Benim önerim bu.

Bunu başaran beldeler, kasabalar, şehirler, akıllar ve organizasyonlar var!

Allah hepimizin yardımcısı olsun…

Bu vesileyle; Hepinizin Mübarek Kurban Bayramını tebrik ederim, her zaman güzel günlerde buluşabilmek ümidiyle…

Mahalli seçimlerin yaklaştığı şu zamanlarda da; her türlü “emanetin”, “ehline” verilmesini ve güzel Ünyemiz için her şeyin en hayırlısının nasip olmasını diliyoruz.

 Bu Haber 2093 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Nutuk Zamanı Geçti... Tarih : 5 Ekim 2011 / Pazar Üye Adı :yazar...
İyi güzel ve aynı zamanda hoş konuşuyorsunuz İsmail Bey..Lakin siz birey olarak üzerinize düşeni yapıyor musunuz? Size birkaç sene evvel bir mail atan biri olarak önce imla kuralları ile ilgili nasiyat, sonra dizi piyasası hakkında başka nasiyat ve en sonunda İstanbul'a yolun düşürse gibisinden başka bir nasiyat veren biri olarak bu kadar güzel konuşmak sanırım bir yazarın en büyük özelliğidir. Birinin elinden öyle ya da böyle tutularak zorluklar aşılır, birilerine nutuk atarak nasiyat verilerek ne işsizlik çözülür ne de başka sorunlar. Eğer korkmadan birinin yanında durabiliyorsanız asıl siz her sorunu çözmede etkin olabilirsiniz..Bence Hem Ünye Hem de ülkemiz için nutuk zamanı değil icraat zamanıdır. Önemli olan kelimelerin sonuna konulacak basit noktalar değil önemli olan kelimelerin ne anlattığı ve ne istediğidir...Saygılar...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI