Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Ağustos 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
SEHER GÜN / Artık Gülmüyor Bebekler...
CANİK DERGİSİ 3. SAYI

Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; artık gülmüyor bebekler.

Siz şimdi diyeceksiniz ki bu da ne demek? Gülmeyen bebek mi olur! Ama inanın gülmüyor bebekler..

 

Bir sene önce yeğenimin doğum günü için bir oyuncak bebek almaya karar verdim. Birkaç oyuncak mağazası gezdim, gülen bir oyuncak bebek bulamadım. Bulurum umuduyla en son girdiğim oyuncak mağazasında insanların kullandığı tüm mimiklerin bulunduğu bir sürü bebek görmeme rağmen, bir tane olsun gülen bir bebeğe rastlayamadım.

 

Dükkanda çalışan çocuk 'Abla istediğiniz gibi bir bebek bulamadınız mı?' diye sorunca dedim ki, 'Neden bu kadar oyuncak bebeğin arasında gülen bir bebek yok!?’

 

Çocuk yüzüme garip garip baktı, anlamadı ne demek istediğimi. Ben kendi kendime söylenirken orada oyuncaklara bakan genç bir kız, 'Abla biliyor musunuz, siz söyleyinceye kadar hiç dikkatimi çekmemişti bebeklerin gülmediği! Ben psikiyatri son sınıf öğrencisiyim. Bunu tez konusu olarak sunabilirim' dedi.

 

Oysa bizim büyüdüğümüz dönemler de hep gülerdi bebekler. Bu kadar mı karamsar ve gülmeyi unutan bir nesil olduk. Olmuş olmalıyız ki bu halimiz oyuncak bebeklerimize de yansır olmuş.

 

Çocuklarımızın eline verdiğimiz oyuncak bebeklerle onlara 'Bak çocuğum sende büyüdüğün de tüm insani mimikleri kullanacaksın ama onların içerisinde gülümseme olmayacak mı?' diyoruz, hiç düşündünüz mü?..

 

Öyle kanıksamış ki insanlar. Artık oyuncak bir bebek bile olsa bu bebeklerin, insanlara ait tüm mimikleri yaptığı, ama hiçbirinin gülmediğini görmez olmuşlar.

 

Günden güne kötüleşen yaşam şartları öylesine karamsar ve bencil yapmış ki insanları, etraflarını göremez olmuşlar. Ve bizler işte bu debdebe içerisinde çocuklarımızı büyütüyoruz. Soruyorum, geleceğe dair böylesine yığınla kaygılar ve karamsarlıklar devam ederken çocuklarımıza hayata gülümsemeyi nasıl öğretebiliriz ki?

 

Şöyle etrafınıza bir bakın, gerçekten gülümseyen, kahkaha atan insanlar var mı diye. Ben uzun zamandır göremedim. Ama siz şanslıysanız belki yüzünde kaygı olmayan gerçekten mutlu insanlar görebilirsiniz. Tabi ayrıca görebilenedir bu şans!

 

O kadar mı bakar kör olduk. Hadi diyelim ki eğitimsiz insanlar gözden kaçırabiliyor.Ya eğitimli anne -babalar. Hayatın gailesine o kadar kendimizi kaptırmışız ki..

 

Henüz yeni geldiği dünyanın farkında bile olmayan bebeklerimize, pahalı vitaminler ve mamaların yanında yine çok pahalı oyuncaklar yerine basit olsun ama yüzünde gülümseme olan oyuncak bebekler almamız daha doğru olmaz mı?

 

Ama tabi ki talep olmayınca gülen bebek bulmak zorlaşıyor. Bu sorunun kökeni bizle başlamıyor mu sizce?

 

Son dönemde yetişen çocuklar için hep şu söylenir; yeni yetişen çocuklar çok tatminsiz. Her şeyden çabuk sıkılıyor, istekleri hiç bitmiyor, hiçbir şeyle mutlu olmuyorlar... Halbuki kendimize dönüp bir baksak aslında bunları bizden öğrendiklerini görebiliriz.

 

İşte bu yüzden geleceğe dair kaygılarım gittikçe artıyor. Umarım böyle gitmez, tersine döner! Çocuklarımızın mutlu olmayı bildiği, bol bol kahkaha ve gülümsemeyle dolu  bir yaşamları olur.Bu Haber 1822 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI