Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Aralık 2008 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yollar yine kan gölü
Bayram öncesi yapılan bütün uyarılara rağmen, bayram süresince ortaya çıkan trafik kazaları; bayram, kurban bayramı, kurbanlıklar Allah rızası için kurban edilecek ama, “Bu insanlar neye kurban ediliyor” dedirtti.

Her bayram yüreğimiz ağzımıza geliyor ve şimdiden 179  civarında vatandaşımız hayatını kaybetti ve binlercesi ise yaralı. Yaralılardan önemli bir kısmı ise iflah olamayacak şekilde, özürlü olarak hayatlarını tamamlıyorlar. Sönen ocaklar, yetim ve öksüz kalanlar ise madalyonun diğer yüzüdür.. Bütün bunlar niçin böyle oluyor akıl erdirmek mümkün değildir. Ehliyet alarak araba kullanmak önemli ve önemli olduğu kadar da mesuliyetli bir iştir.

Elbette, az gelişmiş bir Ülke olarak, yollarımız bizdeki trafiğin ağırlığını çekecek kadar mükemmel değildir. Kaldı ki, kazaların büyük bir kısmı ise standardı yüksek olan yollarda meydana gelmektedir. Yapılan istatistikler, Türkiye’deki trafik kazalarını %90’ın üzerinde sürücü hatalarından meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Otomobil kullanmak, araç, sürücü ve yol üçlüsünün beraberliğinde; trafik kurallarına uygun olarak otomobilin kullanılması demektir. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki, Ülkemizdeki sürücülerin % 90’ında trafik kültürü yoktur. Onlara göre, kurallar bir tarafa, ben en kısa zamanda gideceğim yere nasıl giderim anlayışı vardır. Ana yolda olmama rağmen, tali yoldan gelene yol veriyorum; yolun sağında olmama rağmen, soldan gelene, yol veriyorum; fren mesafeme sağ tarafımdan giren araca, yavaşlayarak yol veriyorum; arabaların arasında slalom yapanlara, yavaşlayarak ve kenara çekilerek yol veriyorum, veriyorum da, nizami olarak kırmızı ışıkta durduğum zaman arkamdan cehennem hızı ile gelenlere ve durduğum için korna çalıp, selektör yapanlara yapabileceğim bir şey yoktur. Bir pazar sabahı, Balıkesir tarafından Bursa’ya 5 km kadar mesafede iken, uzaktan yeşil ışık yandı,.. söndü, yandı söndü, daha sonra sarı ışık yandı- söndü ve ben kırmızı ışıkla birlikte durdum. Bir aralık, aynadan arkaya baktığım zaman arkamdan bir kamyonetin cehennem gibi hızla geldiğini gördüm. O anda bacaklarımın titrediğini hissettim. Bu kamyonet ne yapıyordu. Allah’tan yolun boş olmasından yararlanarak, sol tarafımdan birden direksiyonu kırarak geçti. Fakat, aynı anda sol taraftaki arabalar yolun ortasına kadar geldikleri için, bu sefer direksiyonu sağa kırarak, nerede ise takla atmağa ramak kala, yolda kayboldu. Bu arada benim otomobilimin üzeri, yanık yağ veya mazot ile kaplandı. Zannediyorum, kamyonet açık olarak varillerde, yağ veya buna benzer bir madde taşıyordu. Müsait bir istasyonda durdum, arabayı tamamen yıkattım ve heyecanım geçince de yola devam ettim. Zaman, zaman bu olay uykularımı bile böler ve verilmiş sadakamız varmış derim. Çarpma bir tarafa yanarak, kül olmaktan kurtulmuştuk.

Amerika Bileşik Devletleri ve Avrupa gibi ülkelerde otomobil kullandım. Ama 40 yıldan fazladır trafikte olmama rağmen, Türkiye trafik kuralları bakımından bir başka ülkedir ve ben yola çıkarken cidden korkuyorum. Küçücük çocukların “Amca bu araba kaç basar” veya “Ben Ankara’ya 3,5 saatte gittim” sözlerini hayretle dinliyorum. Altımızdaki aracın limitlerinden haberimiz olmadığı gibi, trafik kurallarının bu kadar hiçe sayıldığı bir ülke de yoktur.

En kısa zamanda, trafik ile ilgili olarak tedbirler alınmalıdır. Cezaların caydırıcılığı da fayda vermiyor. Şurası muhakkak ki, ehliyet verilirken gerek mekanik olarak ve gerekse trafik kuralları bakımından gerekli bilgiler verilmiyor. Bunlara ilâve olarak kendiliğinden ortaya çıkmış olan garip bir trafik kurallar zinciri de var. Korna çalmak, selektör yapmak, dörtlü ışıkları yakarak yok istemek, el ve kol hareketleri yapmak ve icabında arabayı durdurmak, adam dövmek ve hatta öldürmek olağan trafik olaylarıdır. Mutlaka bu gidişe bir dur demek gerekmektedir. Aksi halde, trafik terörü her yıl, bir kasaba halkı kadar insanımız yok etmeğe devam edecektir. “Bana bir şey olmaz” sözü çok yanlıştır. Olduğu zaman, zaten bu sözü söylemeniz artık mümkün değildir.

Kazasız, belasız, sıhhatli günler dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 2632 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI