Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Eylül 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Lütfen trafik terörünü durduralım
ecevit.osman@gmail.com

Gözümüzün önünde cereyan eden, Ülkemiz için şu anda ve gelecekte de giderek önem arz edecek olaylara gereken önem vermediğimiz veya kulak arkasına attığımız gerçeği ortadadır. Ülkemizin üzerinde bir terör belası öteden beri var, ama özelikle son yıllarda trafik terörü giderek tırmanmakta ve trafiğe çıkan insanları korkutmaktadır. Doğrusunu ifade etmek gerekir ise, araba kullanırken rastladığımız olaylar insanın kanını durdurmaktadır. Sanki bir otomobilden daha çok torpil gibi hareket araçları ve sürücülerini görmek mümkündür. Bir “trafik canavarı”  sloganını icat ettik. Sanki, trafik canavarı denilen bir şey var ve bütün melanet bunun başının altından çıkıyor. Sürücüler, hatalı araba kullananların hepsi suçsuz imiş. Yapılan istatistikler şunu göstermektedir ki, kazaların % 95 sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Trafikte araba kullanmak bir kültürdür ve bu kültürün Türkiye’deki sürücülerde olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir.  Burada en önemli husus emniyet ile insanların arabalarına bindikleri gibi sağ ve salim olarak evlerine, ailelerine, çocuklarına dönebilmeleridir. Savaşa gider gibi trafiğe çıkmak ancak, Ülkemizde olur.

Öncelikle, şunu ifade etmek yerinde olacaktır ki, sürücülerimizin renk körü olduğunu zannetmiyorum, ama kırmızı, yeşil ve sarının önemi yoktur. Direksiyonda ve araba kullanıyor ise bütün yollar onundur. Birkaç gün ara ile, kırmızı ışıkta geçen ve en az 120 km (meskûn mahalde)’den hızlı olan otomobilin yayaya çarparak havalandırması gözümün önünden gitmiyor. Yanıp sönen yeşil ışığın sürücülerce anlamı daha çok gaza bas, sarıda ise çok daha fazla gaza bas anlamındadır. Evimin balkonundan, trafik ışıklarının renk değiştirmelerini seyrederim. Açıkça şunu ifade etmeliyim ki, her ışık değişiminde asgari bir araç, bazen iki, üç veya 5 araç kırmızıda ışıkta geçmektedir. Geçenlerde bir trafik polisi arkadaşa da bunu söyledim, bana “doğru hocam” dedi. Yollarımız yeteri kadar iyi olmayabilir, trafik işaretleri de yeterli olmayabilir, ama bunun sebebi kaza yapmak olmamalıdır. Sürücülerimizin kullandıkları vasıtaların mekanik limitleri hakkında maalesef bilgileri yoktur. 100 km hızla giden bir otomobilin, frene basmaya başladıktan sonra durabilmesi için 175 metreye ihtiyaç vardır. Esasen bu mesafenin 115 metresi, frene basmak için karar veren sürücünün gazdan ayağını çekerek, frene basması için geçen intikal süresinde ortaya çıkmaktadır. Trafik kurallarına uygun olarak kırmızı ışıkta durmanın da tehlikesi, arkadan gelen ve geçmeğe niyetlenen aracın size arkadan vurma ihtimalidir. Zira, nizami olarak duruşlardaki selektör ve korna seslerini duymamanız mümkün değildir. Bursa’da kıl payı atlattığım ve yanmaktan son anda kurtulduğum kazanın nedeni, kırmızı ışıkta nizami olarak durmamdır. Bu husus bir karabasan gibi zaman, zaman rüyalarıma girer.

Trafik kanun ve kurallarının olmasının hiçbir anlamı yoktur. Bunların iyi denetlenmesi gerekir. Trafik polisinin yol keserek radar kontrolü yapmasının ise hiçbir esprisi bulunmamaktadır. Hareket halindeki vasıtalar takip edilerek ceza yazılmadığı takdirde bunun hiç önemi yoktur. Kimilerine trafik terörünü söylediğiniz zaman, hemen cezalarının yertersiz olduğunu söyleyecektir. Bunun da anlamı yoktur. Zira,uygulanmayan kanunlardaki ceza az olsa ne olacak, çok olsa ne olacaktır. Fren takip mesafesi diye bir şey yoktur. Sağdan veya soldan fren mesafenize yerleşen arabalar, arabaların fren mesafeleri arasında slalom yapan araçlar, yolların kralı tır ve kamyonlar her an kazaya davetiye çıkarmaktadır. Yolların bölünmüş, duble yol olması da önemli değildir. Saatte 80 km süratle giden iki ağır vasıtanın her iki yolu da işgal etmiş olmalarında, duble yolun olmasının önemi nedir. Bizde dolmuş, otobüs ve kamyonlarda “Allah Korusun” yazısını sıklıkla görürüsünüz. Elbette Allah korur, ama 40-50 km hızla gidilmesi gereken yolda 120 km hız yapanlara Allah ne yapar bilmiyorum. Kara yollarında 220 km hız yaptığını söyleyen ve bundan gururla bahseden, yüksek tahsilli insanlara şahit oldum. Bütün sürücülerin şunu akıllarından çıkarmamalıdır “İnsan yaşamı söz konusu olunca, milyonda bir ihtimal bile” yüksek orandır. Saygılarımla.Bu Haber 1618 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI