Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Eylül 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yanlış tanı
ecevit.osman@gmail.com

Referandum yapılalı aşağı yukarı 15 günden fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen, bekledim, sonuçları değerlendiren birçok eleştirmeni dinledim ve yazarı okudum. Hiçbirisinin doğru tanı ile olayları değerlendirebildiğini görmedim, okumadım. Birçok yazar ve siyasinin sonuçlarla ilgili olarak yaptıkları yorumlar da çok hatalı idi. Bunun sebebi ise, yorumları yapanların taraf olmalarından kaynaklanmaktadır. Eğer, taraf olur iseniz, objektif olarak tanı koymanız ve yorum yapmanız mümkün değildir. Bir şeyin tarafı olan beyinlerin esnek olmayan düşünüş tarzları ile, kanıları da belirli kanallara yönelik olarak ve hep kendi tarafına yontan keser misali olacaktır. Zira, hep aynı hareketi yapan ve başka hareket yapınca zorlanan, acı çeken eklem gibi, beyin de kendi düşünüşünün dışındaki düşüncelere zorlandığı zaman acı çekecek, bu fikri dışlayacaktır. Özellikle, son 15-20 yıldır, tarafsız tanı ve bunlara ait yorumları görmemiz de mümkün olamamaktadır. Çünkü, herkes bir taraftadır, o tarafın düşünüş tarzının dışında düşünceyi kabul etmemekte, edememektedir. Çünkü, ona başka türlü düşünme tarzı verilmemiştir. Sadece muayyen verilerle, bir yönde düşünce tarzı gelişmiştir.

Daha önce de yazdığım gibi, yapılan bir referandumdur. Hem demokrasiden bahsedilecek, hem de oylara ambargo konulacaktır. Bunun böyle olması da imkân dahilinde değildir. Demokratik düzen içinde herkes inandığı şekilde oyunu kullanabilir, kullanmalıdır. Ülkemizde seçmenler de buna göre oylarını kullanmışlardır. Esas hakim ve hakem olan da yine seçmendir. Bu ifadelerden sonra, referandumu yorumlayacak olur isek, durumun birçoklarını ifade ettiklerinden farklı olarak ortaya çıkacağı tabiidir. Adalet ve Kalkınma Partisinden olup da, referanduma hayır veren olmamış mıdır ? Bana göre olmuştur ve oy verme yetkisi seçmene ait olduğuna göre, anayasanın amir hükümlerine göre oyunu kendi iradesine göre vermiştir. Diğer bir husus olarak boykot ederek oyunu kullanmayan da elbette vardır. CHP’liler hep hayır oyu kullanmış demek de yanlış olur. Bu partili olup da, evet veren ve boykot edenler de vardır. MHP’li seçmenler için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Bu bakımdan MHP’nin bölündüğünü ifade etmekte yanlıştır. BDP referandumu boykot etmiş görünmekle beraber, bu partiye oy verenler içinde, evet oyu kullanan, hayır oyu kullanan ve boykot edenlerde vardır. Bu bakımdan referandumda bu şekilde az veya çok olarak, oy kaymaları yaşanmış ve bana göre bütün bunlar, demokrasi içinde doğal olan hususlardır.

Elbette, BDP’nin boykot çağrısına itaat eden seçmenlerin, zımnen anayasaya evet veren grubu destekledikleri inkâr edilemez bir gerçektir. Yalnız, oy vermeğe çeşitli sebeplerle katılamayan seçmenler bir tarafa, bütün bunların dışında kalan seçmenleri ise şu şekilde yorumlamak mümkündür. Bu seçmenleri, kafası karışık olan ve bu şekildeki demokrasi yönetiminden ümidini kesmiş seçmenler olarak görmek mümkündür. Muayyen ölçüler içinde bunları da haklı görmemek mümkün değildir. Oy vererek iktidara veya muhalefete taşıdıkları siyasilerden, demokrasinin gereğini yerine getirerek ülkeyi yönetmelerini istemek onların da hakkıdır. Bütün seçimlerde de görüldüğü üzere, ülkemizde % 25-30 civarında, bu şekildeki demokrasi yönetimine küs seçmen topluluğu bulunmaktadır. Referandumda da bu alenen ortaya çıkmıştır. İşin tuhaf tarafı, demokrasinin bu hale getirilmesine reaksiyon gösteren grup gerçekten donanımlı, neyin ne olduğunu bilen ve ülkesini seven seçmenlerdir.

Bütün bunları yorumladığımız zaman, gerek seçimlerin ve gerekse referandum sonuçlarının bize söylediği çok şeyler vardır ve yanlış tanıların sonucunda, bu kısır döngünün devam ettiği ve devam edeceğinin belirtilerini vermektedir. Bir şeyi de açıkça ifade etmek yerinde olacaktır ki, “Anayasa” milli bir mutabakat olduğuna göre ve evet oylarının tamamının AKP’nin oyları olmadığına göre, % 58’lik oy oranının bir zafer değil, üzerinde çok düşünülmesi gereken husus olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ülkemizde yapılan hiçbir referandumda bu kadar düşük evet oyu çıkmamıştır. Siyasilerimizin bu hususu düşünmeleri temennisi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1979 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI