Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ekim 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
Ecz. Dr. Turgay Güven-Aile Hekimliği ve Uzmanlığı
Hekim, bir insana merhametle yaklaşan kişidir. Tarihin bildiği ilk hekimler olan Eski Mısır’ın Teb şehrindeki tapınaklarda görevli rahiplerin acı çeken hasta ve yaşlı kişilere yardımcı olabilmek için geliştirdikleri bir takım yöntemler zamanla özellikle Mısır ile İslam coğrafyasının yayıldığı yerlerde tıp bilimi olarak adlandırılmaya başlandı ve bu yöntemleri kullanan kişiler tabip olarak adlandırıldı.

İleri yüzyıllarda Avrupa’da  Rönesansla birlikte tıp okulları açıldı. Buralardan yetişen ve modern cihaz ve yöntemleri kullanan doktorlar tıp biliminin bugünkü  konumuna gelmesinde büyük yararlar sağladılar.

   20’nci yüzyılın başlarında  toplumlarını gerekli sağlık hizmetlerinden yararlandırmak isteyen devrin  gelişmiş  ülkelerinde bir yerleşim biriminin veya bir fabrikanın bir veya birkaç pratisyen doktoru toplumun ihtiyaçları için  yeterli oluyordu.   Zaman içerisinde tıpta uzmanlık dalları çoğaldı, gelişen ilaçlar ve teknolojik yöntemler topluma yayıldıkça  pratisyen doktorlukla uzman doktorluk arasında bir ara dal ihtiyacı doğdu.   

 1978 yılında Alma Ata’da  Dünya Sağlık Örgütü ve  Dünya Aile Hekimleri Örgütü’nün birlikte toplantısında alınan kararlarla tıp disiplini olarak özelikle tüm topluma daha etkin, kapsayıcı ve üst düzeyde sağlık hizmeti sunmanın önemi ön plana çıkarılmış, kaliteli ve uygun maliyetli  ve herkese yaygın bir sağlık hizmeti olarak Aile Hekimliği Uzmanlığı kabul edilmiştir. Temel prensipleri; aile ve bireylere odaklanmış olması, maddi olarak herkesin ulaşabileceği, geniş alanlara yayılmış ve branş uzmanlarıyla işbirliği içerisinde çalışmasıdır.

Ülkemizde 1985 yılından beri başta Tıp Fakülteleri olmak üzere aile hekimliği eğitimi başlamıştır. Yaklaşık 2000 civarında Aile Hekimlik Uzmanı ve uzmanlık öğrencisi vardır.

Üç yıl süren eğitim çalışması sırasında başta İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Hastalıkları ile Psikiyatri ve diğer tıp uzmanlık branşlarında rotasyon yaparlar.

Aile hekimliği uzmanı; ırk, dil, din, cins, yaş, düşünce vb. ayırımı yapmadan hastalarını kabul eder. Ailenize en yakın doktordur. Sağlığınızı korumak onun görevidir, hastalıklara karşı sizi uyarır, yardımcı olur, gereğinde tedavinizi yapar ve bir üst sağlık kurumuna gönderebilir. Eğer hizmetinden memnun iseniz bir yaşam boyu sizin ve ailenizin yanında olacaktır. Sizinle uzun süreli ve yakın ilişki kurar, fiziksel, psikolojik ve sosyal durumunuzla ilgilenmek, kişisel bilgilerinizi korumak  hukuki ve ahlaki sorumluluğundadır.

Sağlık Bakanlığı’nca açılan ilgili eğitimlere katılarak yeterlilik belgesi alan pratisyen doktorlarında katılımlarıyla 13 Eylül tarihinden itibaren Ordu ilimiz genelinde aile hekimliği uygulaması başlamış bulunmaktadır.

Ülkemiz sağlık hizmetlerini  çağdaş hekimlik hizmetleri ile buluşturan bu yeni uygulamanın halkımıza yararı olacağına inanıyorum.

Sağlık ve esenlik dolu günler dileklerimle.

 Bu Haber 1749 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI