Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ağustos 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
RECEP KORKMAZ 1. BÖLÜM / Kullanacak kudretin, verecek himmetin yoksa, o zaman itibarın da yoktur!
Kullanılacak kudreti verecek himmeti olanların bir araya gelerek oluşturdukları birliktelikler hedefe ulaşabilir.

Sivil toplum kuruluşlarının hepsinin ortak bir amacı vardır. O da insanları ortak amaçlar doğrusunda kaynaştırmak ve birlikte hareket etmelerini sağlamaktır.

Bir kasaba, bir ilçe, il veya ülkede yurttaşlarının ortak ilgi ve özlemleri için DEVLET dışında bir araya gelerek kendi birikimlerini ve MADDİ potansiyellerini birleştirdikleri, belli amaçlar için çaba gösterdikleri KATILIMCI birlikteliklere sivil toplum kuruluşları denir.

Sivil toplum kuruluşlarının sağlıklı temeller üzerinde oturması gerekir. Onun için,  öncelikle kudretli ve himmet sahibi yönetim kadrosuna sahip olmalıdırlar. Ayrıca bilgi ve teknolojiyle gücünü artırmalı, hizmet vereceği konuda uzmanlaşmalıdır. Çalışmaları toplumun her alanını kapsamlıdır. (kanarya sevenler, çevreyi güzleştirenler, işçi sendikaları, hemşeri sosyal yardımlaşmaları, vakıflar vb…)

Sivil toplum kuruluşları görevlerini layıkıyla yerine getirdiklerinde Demokrasinin alt yapısı da bu zemin üstünde oturur, gelişir, büyür. STK’lar Gelişmiş ve gelişime yolundaki demokratik ülkelerde toplumun dinamik ve değişime öncülük eden üçüncü gücüdürler.

STK’lar çalışmalarıyla katılımcı demokrasinin oluşmasını da sağlarlar. Halkın sadece seçim esnasında değil, seçimden önce ve sonra da kendi fikir ve birikimlerini mevcut yönetime iletirler. Böylece halk devletle birlikte hareket etmiş olur, devletin gücü artarak hizmeti gerekli yerlere ulaştırır.

Bu kuruluşlar ayrıca devletin özen gösteremediği alanlarda hareket ederek başta KENDİ üyelerine, sonra da toplumun ihtiyaç duyanlarına yardım eder (vakıflar gibi).

STK ların ülkemizde de hak ettiği güce ulaşabilmesi, toplumsal etkisinin olabilmesi, BAĞIMSIZ düşünen ve üreten bireylerin yetişmesine katkı sunabilmeleri için YOL haritalarını doğru çizmeleri gerekir. Ancak o zaman şov değil, HİZMET yapılır.

Vakıfların sivil toplum kuruluşlarından farklı birçok yanları vardır. Vakfeden  kişilerden meydana gelen bir yönetim ve mütevelliden oluşması gerekir. Ayrıca menfaat gözetmeksizin bir hizmet planı oluşturmalıdır. Yani kullanacak kudreti, verecek himmeti olanların oluşturduğu güç birliğiyle amacına ulaşan hizmetler verebilir.

Ordulular Birliği Hizmet Vakfımız da bu saydığım vasıflara vasıta olacak yönetim kurulu ve mütevelliyi bir an önce oluşturmalıdır. Birde yol haritasını iyi çizmelidir. Öncelikle kendi aramızdaki uyumu sağlamalı, haritalarımızı düzletme yarışında olmalıyız.

Ordulular olarak İstanbul’da iki yüz  (200) civarında dernek kurarak ,çok kısa zamanda demokratik geleceğimiz adına çok önemli yol aldık, bunu hafife almamalıyız.

ÖZETLERSEK;

__ Sivil toplum birlikteliklerini birikimi olanlar (kendisi)oluşturursa sorumluluklar yerine doğru oturur.

__ Kendi aramızda kaynaşmalıyız ve yardımlaşmalıyız.

__ Hatalarımızı ve eksikliklerimizi kendi aramızda halletmeliyiz.

__ ARGE  çalışmalarıyla hedef  belirleyip sonuç elde edebiliriz.

__ Hiçbir siyasi oluşumun arka bahçesi olmamalıyız. Hepsine eşit mesafede bulunmalıyız.Bu Haber 1770 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI