Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Kasım 2010 Pazar
MİSAFİR KALEM
Dr. Özlem Telcioğlu - Organ bağışı, organ nakli nedir?
Görev yapamayacak durumda olan veya hastalık sonucu bedenimize zararlı hale gelen bir organın yerine sağlam bir organın nakledilmesi işlemine organ nakli denir.

Organ bağışını kimler yapabilir?

Organ bağışı ile ilgili yasa gereği organ bağışı yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bu isteğin tanıklar huzurunda sözlü ve yazılı olarak yapılması ve bunun bir doktor tarafında onaylanması gerekir. Organ bağında bulunmak isteyen bir kişi(doku ve organ bağışı belgesinin)doldurur ve bu belgeyi kimlik gibi yanında bulundurur. Kişi yaşamını yitirdiğinde bağışta bulunduğuna dair kartı olsa da bağışı yapacak olanlar ölenin yakınlarıdır. Yakınlarının istememe halinde kişinin kendi organ bağışı hiç birşey ifade etmez. Bu yüzden organ bağışında bulunan kişilerin yakınlarına büyük sorumluluklar düşmektedir.

Hangi organlar bağışlanabilir?

Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde: kalp, karaciğer, akciğer, böbrek, pankreas gibi organlar, kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği dokular başarıyla nakledilebilmektedir. Organı bağışlayan bir kişi birçok insana yaşama şansı verebilir.

Organ nakli kimlerden yapılır?

Organ ve doku nakli canlı ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

1.Kadavra donör (verici): Trafik kazası, kurşunlanma, beyin kanaması vb nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların  organları bağışlandığı taktirde bunlar kadavra donör (verici)olarak tanımlanmaktadır.

2.Canlı donör: Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb uyumu mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek ve karaciğer, canlıdan nakil yapılabilen organdır. Canlıdan nakillerin genellikle akrabalar arasında olması nedeniyle tam bir bağış sayılmaması doğaldır. Asıl organ bağışı ise kadavra nakilleri için kullanılmaktadır. Yaşam boyu kullandığımız bizi yaşatan organlarımızın öldüğümüzde bambaşka hem de tanımadığımız insanları yaşatmak amacıyla kullanılması ve bu organlardan, bağışlayanların herhangi bir menfaatinin olmaması , kavram olarak gerçek bir bağış olduğu gibi aynı zamanda büyük bir insanlık örneğidir de.. Bu aynı zamanda insanın yaşama duyduğu saygının da ifadesidir. Dünya malının dünyada kalacağı bilinciyle sadece insana has olan ardında bir şeyler bırakabilme, insanlık adına da bir şeyler yapabilme duygusunun da doruk noktasıdır.

Organ nakli nerede gerçekleştirilir?

Organ nakli Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinin -Organ Nakil Merkezleri-nde gerçekleştirilir. Bölgemizde Doku ve Organ Nakil Merkezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’dir hastanesidir.

Ülkemizde16 bin hasta acil akciğer, böbrek, kalp nakli bekliyor. Avrupa’da 1 milyon nüfus başına verici oranı 15 ile 20 yani her bir milyon nüfus içim 15 ile 20 kişiden beyin ölümü tanısı konuyor ve organ alımı gerçekleştiriliyor. Türkiye de ise bu oran milyonda iki. Ülkemizde 40 bin diyaliz hastası var. Bunlardan sadece yaklaşık yılda 415 kişiye böbrek nakli yapılabiliyor.

Dinsel yönü:

Din işleri yüksek kurulunun 6 Mart 1980 tarih ve 196 sayılı kararına göre; Organ bağışı İslam dinine göre caizdir. Kuranı Kerimde de ( Maide suresi Ayet 32 ye göre)  < Bir kişiye hayat vermek bütün insanlara hayat vermeye eş değer> sevaptır.

Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ önemini fark edebiliyor. Herkes organ bağışında bulunmalı yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihiyaç olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir. Birçok hasta bağışlanacak bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır.

sloganlarıyla 03-09 KASIM tarihleri  arası ÖZEL ÜNYE ÇAKIRTEPE HASTANESİ‘NİN düzenlemiş olduğu hastanemizdeki organ bağışı kampanyasına destek vermeniz dileğiyle.Bu Haber 2340 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI