Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Kasım 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Tarımsız olmaz
ecevit.osman@gmail.com

Aşağı yukarı son 30 yıllık süreç içinde, Türkiye’yi idare edenler, kimi yazan ve çizenler, Ülkemizin bir sanayi ülkesi olduğunu, çağ atladığımızı söyleyerek, tarımın ihmal edilmesine ve buna göz yumulmasına sebep olmaktadırlar. Kitabı ortasından okuyan ve gerçek anlamda insanlığın geçirmiş olduğu dönemleri anlayamayanların bir hastalığı vardır. Onlar için tarım toplumu olmak ilkelliği ifade eder. Elbette insanlık, toplayıcı toplumdan gerçek sosyal yaşam ve yerleşik düzene tarım toplumu olarak başlamıştır. İnsanlık tarihi incelendiğinde görüleceği üzere, antropolojik olarak çok uzun bir süre tarım toplumu olarak yaşamıştır. Gerçek olan şudur ki, tarım toplumu kabuğunu yırtarak sanayi toplumu olma yolunu açan ise, yine tarımdır ve tarımdaki sermaye birikimidir. Dünya, artık sanayi toplumu almaktan öte, bilim toplumu basamaklarına tırmanma yolundadır. Yalnız, burada yanlış anlaşılan hususu şudur ki, bilim toplumu olmak; sanayi ve tarım ile ilgili faaliyetlerde bulunmamak anlamında değildir. Bizde yanlış anlaşılan da budur. Biz, sanayi toplumu olduk ya, tarıma ve tarımla uğraşmaya gerek yoktur. Çünkü, “tarımla uğraşmak ütülmektir” sözünü, bir devlet başkanımız söylemişti.  

ABD’lerinde, tarımda % 2,5; sanayide % 17 ve hizmet sektöründe % 65 oranında insan çalışmaktadır. Bu rakamların anlamı tarımda % 2,5 insanın çalışmış olması, bu ülkede tarımın gelişmemiş olduğu anlamında değildir. Tarımda bu kadar düşük oranda çalışan, 8.750.000  kişi, 350 milyon insanı beslediği gibi, dünyada en çok tarım ürünleri ihraç eden ülkedir. Geçen yıl ziyaret ettiğim, İtalya tarım ürünleri bakımından Dünyada kendine yeten ülkeler arasında yer almakta ve bundan gurur duyduklarını ifade etmekte idiler. Özellikle, ekonomik olarak ileri gitmiş ülkeler, sanayide kullandıkları ileri teknolojiyi, tarımda da kullanmaktadırlar. Bunun anlamı şudur ki, sanayide ilerlemiş, hatta bilim toplumu olmuş ülkelerde tarım yerini ve önemini korumaktadır. Yani, GSMH yüzdeleri, gerek çalışanları veya % olarak katkıları ne olursa olsun, sektörler arasındaki denge korunmaktadır. Tarım, sanayi ve hizmet sektörleri arasındaki denge her zaman muhafaza edilmektedir. Bunlardan birisine, diğerinden daha fazla önem vermek veya diğerini önemsememek yapılacak en önemli hatadır. Başta, ABD ve Avrupa birliği ülkeleri bu hatayı yapmamaktadır.

Sektörler arasındaki dengeyi sağlayamayan ve tarım ürünleri ithalatçısı olarak ortaya çıkan bir ülke, maalesef Türkiye’dir. Her yıl, birkaç milyon ton buğday, bir milyon pamuk, bir milyon tona yakın likit yağ ve bunlara ilave olarak, sebze, meyve, nohut, mercimek, arpa ve diğer ürünler alınmaktadır. Tarım ürünlerindeki ithalatın değeri 8 ile 10 milyar TL civarındadır. Son yılda herkes tarafından da bilindiği üzere, Ülkemizde bir de kırmızı et sorunu çıkmıştır. Bitkisel üretimindeki eksiklik, et üretimine bunun karesi oranında yansımaktadır. Daha düne kadar, Orta Doğu’da et deposu olan Ülkemizdeki görülen üretim düşüklüğü ve fiyatların % 100 artışı, ihmal edilen tarım sektöründeki gelinen son noktadır. Kimilerinin söylediği gibi, birkaç yıl verilecek desteklemeler ile tarımı kalkındırmak mümkün değildir. Zira, 30-40 yıldır, tarım toplumu olmanın ezikliği sonucu, tarımın sürüklendiği bu verim düşüklüğünün, bu şekildeki uygulamaların devam etmesi ile devam edeceğini söylemek için falcı olmamak gerekir. Tarıma 50 yıla yakın hizmet vermiş ve tarımda yeşil devrimi yaşamış birisi olarak, bu durum ağırıma gidiyor, hazmedemiyorum. Tekrar, tekrar yazdım ve yine yazıyorum: “Gün bir, öğün üçtür”. Ne kadar sanayi ülkesi olursak, olalım “Mili ekonomimizin temeli ziraattır.” Bunun başka türlü izahı da yoktur. Bir asker olan Napoleon Bonapart “Ordular midelerinin üzerinde yürürler” demiştir. Tarım ile ilgili olarak devamlı olarak yazıyorum ve yazmağa devam edeceğim. Zira, tarımı gelişmiş bir Türkiye’nin IMF’e ve dış yardımlara da ihtiyacı yoktur. Bir ülkenin dış güçlere karşı direncini ortaya koyan sektör, onun tarım üretimi ile ilgilidir. Zira, artık tarım ürünleri giderek petrolden daha stratejik önem sahip ürünler olarak ortaya çıkmaktadır. Mevcudiyetimiz garantisinin  tarım ürünleri üretimimize bağlı olduğunu akıldan çıkarmamız gerekir. Saygılarımla.Bu Haber 2178 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI