Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Kasım 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yol kullanmanın ekonomisi
Uzun zamandır yazmağı düşündüğüm bir husus, araç sayısının artışına bağlı olarak, yolların genişliği ve şerit sayısı ne kadar artırılabileceğidir.

Bunun ekonomisinin ortaya konulmasında yarar vardır, yalnız benim gözlemlerime göre, bu trafik kültürü ile şerit sayısını sonsuza kadar artırsanız ve yolları olağanüstü genişletseniz bile, trafiğin akışını normal duruma getirmeniz mümkün değildir. Çoğunlukla görebildiğim kadarı ile, şehir içi ve şehirlerarası yollarımız bugünün trafiğini çekecek güçte olmamakla birlikte, pek fena da sayılmaz. Ama gel gör ki, işin diğer yünü hiç de iç açıcı değildir. Üç şeritli şehir içindeki bölünmüş bir yol düşününüz; yolun iki kenarında nerede ise yerinden kalkmayan devamlı olarak park durumundaki araçlar; ikinci şeritte flaşörlerini yakarak duran araçlar; kalan tek şeritte ise, birbiri ile yolcu almakta yarışan dolmuşlar olduğu durumda, trafiğin ve trafikteki vasıtaların yol alması mümkün müdür ? Acilen park sorunun halledilmesi gerekir. Bin binanın bir tanesinde bile kendine ait oto parkı yoktur. Şehirdeki esnaf arabalarını, dükkanlarının önüne koymakta ve şehirde alış veriş yapacakların nefes almasına fırsat verecek mekan bırakmamaktadırlar. Elbette, bunun sonucu olarak, alışveriş ister istemez, şehrin çevresindeki alış-veriş merkezlerine kaymakta ve esnaf alışverişin olmaması sebebi ile alışveriş merkezlerinden şikayet etmektedir. .

Dolmuş hatlarının bulunduğu güzergahlarda, dolmuşların indirme ve bindirime için cepleri çok azdır, olanlar da otomobiller tarafından park yeri olarak işgal edilmiştir. Dolmuş seferlerinde  bir zamanlama olmadığı için, yolcu almak için birbiri ile yarışmakta, hızı ne olursa olsun, her el kaldıranı, diğer araçların önünü keserek almakta ve çoğu zaman kazaya ramak kalmaktadır. Öncelikle, dolmuşlar için yolcu indirme ve bindirme durakları olmalı, yolcular buradan alınmalı ve her el kaldıran dolmuş indirme-bindirme yerinin dışında ise alınmamalı ve yolcu yoğunluğuna göre, sefer sayısı organize edilmelidir.

Üç gidiş ve üç geliş şeritli olan yolda, en sağdaki şerit, gerek dolmuş ve gerekse otomobillerin canlarının istediği şekilde yolcu indirme ve bindirme yolu olduğu için normal olarak % 20 ‘si kadar kapasite ile çalışmaktadır. Orta şerit, genellikle tır ve kamyonların iştigal sahasıdır. Çoğunlukla da sıkılan kaptanlar en sol şeridi kullanmaktadırlar. Bu bakımdan orta şerit de normal kapasitesinin % 50’sinin üzerine çıkamamaktadır. En soldaki şerit ise, çoğunlukla sola dönüş ceplerinin yeterli ve olmaması nedeniyle ancak % 50 kapasite ile çalışmaktadır. Bütün bunları topladığımız zaman, üç şeritli bir yolun normal olarak bir şerit kapasitesinde olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunlara ilave olarak şerit kullanmada, trafik kurallarını alt üst eden bir kullanım sıralaması vardır. En sol ve orta şerit tır, kamyon ve dolmuşların; sağ şerit indirme ve bindirme şeridi ve bunların arasında ise otomobiller serpilmiş olarak gitmektedirler. Bunlardan daha fenası, egzozunu standartların üzerinde ses çıkaracak şekilde ayarlatıp, şehir içinde 120 km/saat üzerindeki otomobillerin slalomlarına her zaman şahit olabilirsiniz. Diğer dikkatimi çeken husus ise motosikletler ne türlü vasıtalardır, anlayamıyorum. Lütfen, kimileri bana bunu izah edebilir ise, memnun olurum. Kaldırımlar onların hinterlandı içinde yer alır, bu bakımdan, eğer kaldırımlar otomobiller tarafından işgal edilmemiş ise, yayalara rahat yoktur. Trafiğe açık yollarda ise, otomobiller arasında slalom yaparak en öne geçerler ve boş buldukları zaman ise kırmızıya rağmen yollarına devam ederler.

Kısaca özetleyecek olur isek, Ülkemizde trafik kültürü yok denecek kadar azdır. Kusura bakmayınız, eğer trafik kazaları az oluyor ise; elbette, trafik kazaları çok fazla ama, daha çok olmuyor ise, çok az miktardaki gerçek trafiği bilenlerin lahavle çekip kendi haklarından feragat etmelerinden kaynaklanmaktadır. Salı günü Müslümanlar için kutsal bir gün ve kurban bayramıdır. Lütfen, “Allah için kurbanınızı kesiniz, ama trafikte, trafik canavarının kurbanı olmayınız”. Her trafik kuralı uzun tecrübelerinin sonunda ortaya çıkmıştır. Kendi kuralınızı koymaya çalışır iseniz, bu sizin için hiç de iyi olmaz. Daha nice kurban bayramlarına sağlık ve mutluluklarla erişmek dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 2588 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI