Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Aralık 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Füze kalkanı
ecevit.osman@gmail.com

19-20 kasım 2010 tarihinde, Lizbon-Portekiz’de yapılan NATO toplantısında, Ülkemizde bir FÜZE KALKANI veya FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ kurulmasına karar verildi. Uzun zamandır tartışılan ve birçok ülke tarafından kabul edilmeyen sistemin, Türkiye’ye kurulması kararlaştırıldı . Burada yapılan konuşmalar yoğunlukla, bu sistemin kimi veya neyi hedef alacağı idi. Türkiye’nin üzerinde ısrarla durması ile, hedef olarak bir ülke adı kararda zikredilmedi. Acaba bu bir kazanç mı idi ? Genel kanatlara göre bu sistemin hedef aldığı ülkenin adının ifade edilmemesinin de bir önemi yoktur. NATO’ya girdiğimiz 18 şubat 1952 yılından bu yana, NATO ile ilgili kararlarda Ülkemizin herhangi bir tasarrufu olmamıştır veya olamamıştır. NATO’nun aldığı kararların Ülkemiz tarafından sadece uygulanması gerekmektedir.  Bu bakımdan NATO’nun bir üyesi olarak Ülkemizin bunun dışına çıkması ve kendince bazı hususları uygulaması mümkün değildir. Şimdi de füze savunma sisteminin Füze sisteminin Ülkemize kurulması ile nelerin olabileceği ve yaşanacağı üzerinde duralım:

Son birkaç yıldır, Türkiye komşuları ile olan ilişkilerinde, sorunları çözme ve onlarla müşterek tarihten gelen münasebetler dolayısı ile, sorunsuz dostluk münasebetleri içinde olma gayreti içindedir. Bu gayretlerin boşa çıkmadığı ve bütünü ile olmasa da bazı iyi niyetli davranışların da sergilendiği ortadadır. Yalnız burada üzerinde durulması gereken önemli iki husus vardır. Bunlardan birincisi; müşterek tarihimizde bize göre olan dostlukların, özellikle Müslüman komşularımız tarafından da, bizim anladığımız, algıladığımız anlamda mıdır ? Buna eskilerin “hûlus-i kalp” ifadesi ile “evet” demek mümkün değildir. Zira, tarihten gelen ve iyi yaşanmışlıkların yanında kötü olayların da hafızalardan silinmesi mümkün değildir. Araplar, Türklerin devamlı olarak kullandığı “Arap gibi”, “Arap saçı gibi” değimlerden rahatsızdırlar. Ayıca, onların gözünde Türkler, dağlı ve yabani insanlar olarak kabul görmektedir. Müşterek düşmana karşı olan beraberliğin ayrışmasının da çok kolay olacağı açıktır. İkinci olarak; Müslüman Ülkelerin liderliğine soyunma durumunda olan Türkiye’nin liderliğini, diğer ülkelerin, özellikle Arapların kabul edeceklerini zannetmiyorum. Arap Ülkelerinin bazıları ise, özellikle ABD’nin eyaletleri halindedir ve bunlardan milliyetçilikleri ile İslâm dini açısından bir faydalılığın gelmesi de mümkün değildir. Bunlara ilâve olarak, bütün bu birlikteliğin dışında olan bir de İran vardır ve Arap’larla bir bütünlük için olmaları mümkün değildir. Bu bakımdan Orta Doğu, tarihten gelen husumetlerin yumağı içinde, aynı kandan bile olsa iki ülkenin yan, yana gelebileceği bir durumu ortaya koyamamaktadır.

Gördüğüm ve okuduğum kitaplardan öğrendiğime göre; hiçbir ülke saldırı için silah üretmiyor; daha doğrusu üretmediğini söylüyor. ABD’lerinin Kore’den başlayarak, Dünyanın birçok ülkesine ve bu arada Vietnam, Kamboçya, Afganistan ve son olarak Irak müdahaleleri de hep barış için yapılmıştır. Sonunda çekildiği yerlerde hep kaos ortamı bırakarak orayı terk etmiştir. ABD’lerinde şöyle bir anlayış vardır: “Biz Dünyanın süper gücü olarak, Dünyanın nimetleri bizim içindir, onlardan yararlanmak bize düşer”. Bu bakımdan ABD Dünyadaki politikalarında, halkının hayat seviyesini yüksek tutmak anlayışı yatar.

Türkiye’de dış siyasette aldandığı nokta, İsrail ile ABD ayrı tutmak ve politikalarını bunun üzerine kurmaktır. Şu açıktır ki, İsrail ABD’lerinin Orta Doğu temsilcisidir ve insanlığa aykırı bile olsa yaptığı her hareket mubahtır. Türkiye’ye kurulan füze kalkanı da, İsrail’i korumaya yöneliktir ve bu bakımdan da, İran’a yöneliktir. Elbette, İran’ın yaptığı uzun menzilli füze ve uranyum çalışmalarının hedefi de İsrail’dir. Bu bütün Dünyaca bilinen bir gerçektir. İran’ın kendi ihtiyaçları için uranyum zenginleştirdiği ve NATO’nun muhatap almadığı füze kalkanı kurma çalışmalarının ne anlama geldiği gerçeği açık olarak ortadadır. Onun için bazı hususları gizleme ve tevil etmenin anlamı yoktur. Yalnız, korkarım Türkiye barış için hareket ettiğini söylerken, bir füze savaşı içinde kendisini bulmaz. Çok uzak ihtimal de olsa, Orta Doğuda barışın hakim olması temennisiyle saygılarımı sunarım.



Bu Haber 1780 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI