Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Ocak 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Resmi ideoloji ve demokrasi
Özellikle az gelişmiş ülkelerde çok fazla yapılan bir popülizm örneğini, sözde bazı aydınların Ermenilerden özür dileme kampanyasında gördük. Fikir özgürlüğü, sivil hareketlere saygılı ve demokrat olma adına, Ermenilerden özür dilemenin normal olduğu ve en önemlisi de ispat edilmemiş bir varsayımdan yola çıkarak, bu kampanyaya karşı çıkanların demokrat olmamakla suçlanması ne hazin bir mantık yorumudur.

Bu kampanya’ya, Başbakan, Muhalefet Liderleri ve Genel Kurmay karşı çıkmıştır. Elbette, bu davranış Türk Devletinin, bütün kurumları ile devlet gibi, devlet olma özelliğinden kaynaklanan bir tutumdur. Bunun böyle olması da gerekir. Burada kimilerinin ağızlarında geveleyerek dışarıya vuramadıkları bakla; devlet resmi ideolojisi bakımından böyle olabilir, fakat gerçekler başka yöndedir, demek istemektedirler. Geçen yazımda da ifade ettiğim gibi, konu Türk Milleti ve Türk Devletinin konusudur. Bilimsel olmayan verilere dayanarak sözde Ermeni soykırımı safsatası yutturulmaya çalışılmaktadır. Konunun parti, iktidar, muhalefet gibi kurumlarımızın birisi ile ilgili bir konu olmayıp, hepimizi ilgilendirmektedir. Açıkça ifade etmek gerekirse, bu konuda bilgisi olmayanları fikir bombardımanına tutarak, kendi taraflarına çekmek istemektedirler. Batıyı yalan ve tezvirlerle  kendi tarafına çeken Ermeni Diyaspora’sının yeni hamlesi, tarih bilincinden yoksun olan sözde aydınlar olmuştur. Bana göre, bu önemli bir adımdır, yeni bir zafer kazanmışlardır. Fakat, kimileri bunun demokratik ülkelerdeki olağan olaylar zinciri içinde yer alabildiğini ifade edecek kadar pişkinlik ve gafleti içindedirler.

Daha önceki bir yazımda, tarih biliminin metodolojisi üzerinde dururken, onun da kendisine ait yöntemleri ve metotları olduğunu, asla yargılama yapmadığını söylemiştim. Ama, Türkiye milletlerarası platformda köşeye sıkıştırılmaya, AB üyeliği nedeniyle bazı şeylere zorlanmaktadır. Okurlarımı ve kimilerini uyarmak için yazıyorum:

-Ermeni meselesi 1915 yılındaki, TEHCİR olayından ibaret değildir. 1877-78 ( 93 Harbi) ile başlayan ve günümüze kadar devam eden bir süreçtir. Doğu Anadolu’da sayısı belli olmamakla birlikte, bu süre içinde bir milyona yakın Türk, Ermeniler tarafından öldürülmüştür. Bu zulüm, Kazım Karabekir Paşanın Ermenileri Doğu Anadolu’dan sürüp çıkarması ile son bulmuştur.

-Talat Paşa, Cemal Paşa, Sait Halim Paşa, Dr. Bahaeddin Şakir, Enver Paşa’yı öldürenler kimlerdir. Elbette, Ermeniler öldürmüşlerdir. Diyelim ki, bu isimleri Tehcir’e neden olmaları sebebi ile öldürüldüler. Peki, ASALA’nın onlarca Türk Diplomatını katletmelerine ne buyurulur. İşin tuhaf tarafı da bu azılı katiller asla tutuklanmadılar, ceza almadıkları gibi, kahraman ilan edildiler.

-Avrupa insan hakları mahkemesi (AİHM), iki azınlık vakfının açtığı mülkiyet davasında, Türkiye’yi mahkum etmiştir. Türkiye iki ermeni vakfına ait malları, ya 3 ay içinde iade edecek veya toplam 875 euro tazminat ödeyecek. Bu tip mahkemeler devamlı olarak açılacak ve Türkiye hep kaybedecektir. Yeni vakıflar kanununu çıkaranların kulakları çınlasın.

-1924 yılında çıkarılan Tevhid-i Tedrisat yasası olmasa, Ruhban okulu da açılmıştı ve  yine Fatih’ten beri süregelen tutumlar ve1924’teki vakıflar kanunu ve diğer yasalar olmasaydı Ekümeniklik de ilan edilmişti.

Kısaca özetleyecek olur isek, kendi tarihini bilmeyen, okumayan insanların oluşturduğu milletler, diğer milletlerin yemi olurlar. Batılıların görüşüne göre, Anadolu’da Türklere yer yoktur. Buraları Türklerin buraya gelmelerinden önceki, özellikle hıristiyan kavimlere verilmelidir. Ayrıca, buradaki kaynaklardan süper güçlerin yararlanması temin edilmelidir. Bunun anlamı şudur ki, serv hala yürürlüktedir. İktidarı, muhalefeti, devleti ve milleti ile akıllı hem de çok akıllı olmamız gerekiyor. Yoksa, bu topraklarda yaşamamız mümkün değildir. Bizi bir bardak suda boğmağa hazır güçler hazır beklemektedir.

Aklı başında bir Türkiye ümidi ile, yeni yılınızı kutlar, saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1577 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI