Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Aralık 2010 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
ÜNİVERSİTEDE ÖĞRENCİ OLMAK
ecevit.osman@gmail.com

Üniversitelerimizdeki son öğrenci olaylarının üzerine yanlış yöntemlerle gidildiğini görüyor ve üzülüyorum. Hep demokrasiden bahsediyoruz ve sorunları konuşarak halletmenin yolunu gösteriyoruz, hep konuşuyoruz, ama dinlemiyoruz. Olayların nedeni, tam olarak basına yansımadığı için, bu durum öğrenci olayları üzerinde yorum yapmamıza engel olmaktadır. Bu olayların üzerine yanlış olarak ve özellikle de şiddet ile gidilecek olur ise, sonuçların pek iyi olmayacağı kanaatini taşıyorum. Öncelikle, şunu bilmekte yarar vardır ki, onlar bizden ayrı, farklı gruplar değildir, onlar bizim canımız, bizlerin bir parçasıdır. Üniversitede görev yaptığım süre içinde, kendimi öğrencilerimin velilerinin yerine koydum, onların bize verilmiş kutsal emanetler olduğunu, hiç ama hiç unutmadım ve onlara yaklaşımlarımda hep tatlı-sert oldum. Öğrencilerin yanlış tutum içinde olduklarına karar vermeden önce, bizlerin neye, niçin karar verdiğimizi düşünmemiz gereği ortadadır. Eğer öğrenciliğimi de, üniversitede geçirdiğim süreye ilâve edecek olur isek, bu aşağı yukarı tam, tamına yarım asır olacaktır. 1960 öncesi ve sonrası olayları, 1971 öncesi ve sonrası ile 1980 öncesi ve sonrasında üniversitede idim ve öğrencilerle yan, yana idim. Üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptığım sürede, uzun bir süre de değişik kademlerde idarecilik de yaptım. Şunu açıkça, ifade etmek yerinde olacaktır ki, öğretim üyeleri ve amirlerimle çok problemlerim oldu, yalnız ufak bazı olaylar hariç öğrencilerimle büyük problemlerim olmadı.

Gençlerde ileri derecede tolerans ile karşılayacağımız iki dönem vardır. Bunlardan birincisi buluğ çağıdır ki, üniversite öğrencileri bu dönemi geçirerek geliyorlar. Yalnız, üniversiteye adım atan öğrencilerin gerçekten büyük problemleri olduğunu biliyorum. Zira, onlara kapım açık olduğu için bu problemleri onlarla beraber yaşadım ve birçoklarının sırları benimle beraber mezara gidecektir. Bir bakıma üniversite hayat yolunun ilk basamağı ve gerçek hayatın bir parçasıdır. Öncelikle, hayatla ilgili kararlarda reşit olmanın verdiği gurur yanında; başlangıçta mali sorunlarla karşı, karşıya kalınmakta, çünkü üniversite öğrencilerimizin çoğu, orta ile az gelir aile grubundan gelmekte ve aileden kopmuş olmanın doldurulamayan eksikliği de hissedilmektedir. Bizim dönemimize göre, bu dönemdeki öğrencilerimizi düşündüren önemli sorunlardan bir tanesi ise, üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma durumudur. Üniversitede öğrenci iken ve ilâve olarak askerlikte ailesinden destek alan genç adamların mezuniyetten sonra ise, iş korkusunun olmaması gereği de ortadadır. Bırakın ailesine yardım etmeği, kendini kurtarmanın yolunu gençlere vermemiz gençlerin asgari haklarıdır. Açıkça ifade etmek gerekir ise, “boş gezen üniversite mezunu” kavramını kabul etmem mümkün değildir. Bunun çok büyük manevi ve moral yıkımı olduğunu ve bir üniversite mezunun Ülkemize neye mal olduğunu çok iyi biliyorum. Şimdi bir beyin jimnastiği yapalım, pek alâ  üretimde kullanmayacağımız bu yatırımı niçin yapıyoruz. Bu genç ve üretgen gücü niçin üretime yönlendirmiyoruz. Bu bana masallarda söylenen “itin önünde ot, atın önünde et” değimini anımsatır. Yapılacak çok iş var, yapacak çok elemen var ve biz iş ile elemanları aynı ortamda buluşturamıyoruz.

Uzun ama, çok uzun süren üniversitedeki öğretim üyeliğim sırasında, öğrencilerime çok şey öğrettiğimi biliyorum. Ama, onlardan da çok şey öğrendiğimi inkâr edemem; en azından onların ne istediğini ve onlara nasıl hareket etmem gereğini öğrendim. Bunu için de hep aynı yaşta kaldım. Zira, öğrencilerim hep aynı yaşta idiler. Onlara kulağınız verdiğiniz ve dinlediğiniz zaman, sadece siyah beyaz değil; tayf’ı meydana getiren yedi renk ile, her renge ait yüzden farklı tonun olduğunu göreceksiniz. Onlar öğrenci kalabalığı değillerdir, “Her biri değişik kabiliyet ve yeteneklere mücehhez bireylerdir”. Bu akıldan çıkarılmamalıdır. Geçenlerde mezun bir öğrencimin “ Y.lisansı sizin yanınızda tamamlayamadım ve buna üzülmüştüm. Yanız, “ben çok şey biliyorum ama, keman çalamam” sözünüz bana rehber oldu ve ben şimdi bölge müdürüyüm” dedi. Öğrencilerime, velilerine ve idarecilere saygılarımla.Bu Haber 1912 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI