Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Ocak 2011 Pazar
MİSAFİR KALEM
Ünye sağlık grup başkanı Çetin Gündoğdu /Tüberküloz (verem)
Ünye sağlık grup başkanı Çetin Gündoğdu'nun Tüberküloz (verem) ile ilgili bilgilendirmesi

Verem tüm dünyada ve ülkemizde çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünyada her yıl 8-10 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta 2-2,5 milyon insan veremden ölmektedir. .Tüm dünyada bulaşıcı hastalıklardan ölümde AİDS ten sonra  ikinci sırada yer almaktadır.

 Tüberküloz binlerce yıldır var olduğu bilinen "Mycobacterium Tuberculosis" adı verilen mikrobun yol açtığı, en çok akciğer olmak üzere tüm organlarda görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Dünyanın bütün uluslarından insanlarda zengin yoksul herkeste hastalık yapabilen ve tedavisiz bırakılırsa öldürücü olabilen bu hastalıkta, uygun ve yeterli süre ilaç tedavisiyle yüzde yüze yakın iyileşme sağlanabilmektedir.

 Tüberkülozun kontrolü için çabalarını zayıflatan ülkelerde hastalık artış göstermektedir. AİDS hastalığı da veremi arttırmıştır. Türkiye'de 10 milyon ile 20 milyon arası bir nüfusun verem mikrobuyla enfekte olduğu yani vücutlarında henüz hastalık oluşturmamış verem mikrobunun bulunduğu hesaplanmaktadır.

Tüberküloz mikrobunun kaynağı tedavi görmemiş aktif akciğer ve gırtlak veremi olan hastalardır. Öksürme, hapşırma, konuşma ile mikroplar çevre havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları nefesleri ile alır ve enfekte olurlar. Enfekte olmak hasta olmak anlamına gelmemektedir. Vücudun mikrobu almasıdır. Bu mikrop hastalık yapmak için vücut direncinin zayıfladığı anı bekler. Sigara, alkol, ilaç bağımlılığı, düşük kilo ağırlığı, şeker hastalığı, kanser, AİDS gibi direnci düşüren durumlar vücuttaki mikrobun çoğalmasına ve hastalık oluşturmasına sebep olurlar. Unutulmamalıdır ki; verem mikrobu karanlık ve rutubeti sever. Güneşten gelen ültraviyole ışınları mikrobu öldürür. Bu yüzden yaşadığımız ortamların bol bol havalandırılması ve güneş ışığı alması çok önemlidir. Koruma da en etkili yöntem kuşkusuz aşılamadır. 2. ayını doldurmuş her bebek BCG aşısı ile aşılanmalıdır.

Tüberküloz tanısı balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ve akciğer film bulguları ile konulur. Hastalarda öksürük, ateş, gece terlemesi, göğüs ağrısı, iştahsızlık, zayıflama çocuklarda kilo almama, halsizlik, kan tükürme gibi yakınmalardan biri veya birkaçı bulunabilir. Dispanserlerde tanı tedavi ve takip ücretsiz yapılmaktadır. İlaçların günü gününe aksatılmadan yeterli miktar ve sürede alınması çok önemlidir. Aksi takdirde direnç gelişimi görülebilir. Bu yüzden tüm dünyada uygulanan ve ülkemizde de uygulanmaya başlanan Doğrudan Gözetim Tedavinin önemi çok büyüktür. Bu tedavi hastaya her doz ilacın bir görevli tarafından içirilmesidir.

Sonuç olarak Ulusal Tüberküloz kontrol programının, dolayısıyla Verem Savaş Dispanserlerinin öncelikli hedefleri; hastalığın bulaşmasını önlemek, hastalığa yakalananların tümüyle iyileşmesini sağlamak hastalığa yakalananların sayısını ve hastalıktan ölüm sayısını azaltmaktır. Bu hedeflere ulaşmak için 2003 yılından itibaren geliştirilen " Doğrudan Gözetim Tedavi" stratejisi adı altında gerekli hizmet içi eğitimleri verilmiş olup, değerli sağlık görevlisi arkadaşlarıma desteklerinden dolayı teşekkür ederim.Bu Haber 2255 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI