Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Ocak 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yeni Yıl
ecevit.osman@hotmail.com

Gerek iç olaylar ve gerekse dış siyaset bakımından, çok hareketli geçen 2010 yılını geride bırakarak, büyük ümitlerle 2011 yılına girdik. İnsanlar hep ileriye ümitle bakarlar ve elbette kimilerin söylediği gibi, hep iyi düşünerek ileriye bakmakla muhtemeldir ki, ümitler gerçekleşebilir. Tarihin ilk çağlarından bu yana insanlar değişik takvimler geliştirmişler, uygulamışlardır. Bugün  resmi olarak kullandığımız takvim büyük ölçüde Romalılar zamanında geliştirilen Gregorian veya batı veya Hıristiyan takvimidir ve 24 şubat 1582 yılında kabul edilmiştir. Giderek bu takvim geniş bir kullanım alanı bularak, bugün hemen bütün Dünya tarafından kullanılmaktadır. İnsanlığın uyguladığı değişik tipteki takvimlerin çoğu, güneş ve ayın hareketlerini esas alan takvimlerdir ve başlangıç tarihi de önemli bir olay veya önemli bir kişinin doğum veya ölüm yıldönümü veya diğer bir olaydır. Gregorian takvim ise başlangıç olarak Hazreti İsa’nın doğum tarihini esas almaktadır. Fakat, açıkça ifade etmek gerekir ise, büyük bir çoğunlukla da bu takvim ve diğer takvimler dinsel öğeleri içermektedir. Ayrıca, İsa peygamberin doğum tarihinde de, tam bir sarahat yoktur ve milat olarak kabul edilen tarih üzerinde şüpheler vardır.

Çoğunlukla bizim uyguladığımız takvim ve bu takvimdeki zaman kavramının daha çok sanal olduğu düşünürüm. Üzerinde yaşadığımız Dünya’yı terk etsek, uzayın herhangi bir noktasındaki zaman ne olacaktır ? İcat ettiği birçok şeyler gibi, zaman kavramı da insanların buluşu mu ? Zaman diye bir şey yok da, değişen biz miyiz ? Açıkça ifade etmek gerekir ise, herkes tarafından uygulanan bu sistemin, pek fazlaca da aklıma yatmamasına rağmen, bunun dışına çıkmak da mümkün olmuyor. Zira, her şeyde olduğu gibi, temelde yanlış olan ve herkesin yapması sonucu doğru kabul edilen, galat-ı meşhur’u ister istemez ben de kabul ediyorum. Yüzyıldan fazla yaşayan canlılar var; ama insanlar ise ortalama olarak 60-70 yıl kadar yaşayabiliyor. Ama, bir günlük dediğimiz canlılar, 5-6 saat ile bir gün kadar yaşıyorlar ve bütün hayati faaliyetlerini bu zaman içinde tamamlamakta ve elbette, gençler aşklarını bu zaman içinde açıklamakta ve düğünleri de bu zaman içinde olmaktadır.

Allah bütün canlıları yarattıktan sonra, onlara ömür biçer ve bütün canlıları karşısına dizerek onlara 40’ar yıl ömür verdiğini söyler. Hiçbir canlıdan ses çıkmaz, ama insan bir adım öne çıkarak “Allah’ım bu müddet benim için çok kısa, bir süre daha ihsan etmez misiniz” diye ağlamaklı bir ifade ile yalvarır. Bu duruma bütün canlılar hayret ederler. Fakat, eşek bir adım öne çıkarak “Allah’ım, 40 yıllık sürede, yükleri taşımak bana ağır gelir, onun için, ben ömrümün yirmi yılını insanoğluna veriyorum” der. İnsan geriye çekilerek teşekkür etmek bir tarafa, “60 yıllık süre de benim için az” diye yalvararak sızlanır. Bunun üzerine, maymun ileriye çıkarak “Allah’ım maymunlukla 40 yıl uzun bir zaman, ben de ömrümün 20 yılını insanoğluna verdim” der. Bütün bunlara rağmen, insan tatmin olmaz ve “Allah’ım biraz daha” der. Daha sonra, yılan ileriye gelir ve “Allah’ım 40 yıl sürünerek geçen ömürden ben bir şey anlamam, onun için ben de 20 yılımı insanoğluna veriyorum” der. Böylelikle, insanların ömrü yüzyıla çıkar. Onun için derler ki, insanoğlu insanca 40 yıl yaşar. Kırk yaş ile 60 yaş arasında eşek gibi çalışır ve yükleri taşır, yani insanlar için bu yaşlar eşeklik yaşlarıdır. Altmış yaş ile 80 yaş arası, maymunluk dönemidir ve 80 ile 100 yaş arası ise yılan gibi sürünmek dönemidir. Elbette, bu insanın kendi zihninde yarattığı bir hikayedir, elbette böyle bir şeyin olması mümkün değildir. Yalnız, bazı gerçekleri de ortaya koyduğu gerçeği inkâr edilemez. Her insana için verilmiş olan ömür değişmez ve onun ne zaman biteceğini kimse de bilemez. Bilinmemesi de çok iyidir, zira bilmenin ağırlığı ile yaşamak çok zordur. Onun için uzun veya kısa olması önemli değil, bize verilen süreyi sağlık ve esenlikle, üretici olarak, iyi eserler bırakarak, tamamlayarak “Kubbede hoş bir seda” olarak kalmaktır.

2011 yılının, başta Ülkemiz olmak üzere, bütün insanlık için, içinde yaşadığımız şehir ve ailelerimiz için mutluluklarla dolu olması dileği ile, saygılarımı sunarım.Bu Haber 1834 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI