Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Ocak 2011 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Konuşulmayanlar
ecevit.osman@gmail.com

Yazının başlığına bakarak kimileri “Ülkemizde o kadar çok konuşuluyor ki” diyeceklerdir. Bir bakıma bu ifadeyi doğru olarak kabul edebiliriz. Fakat, benim üzerinde durduğum konu ise, konuşulması gerekmeyen konular üzerinde suni gündemler yaratarak konuşuyoruz, konuşuyoruz, ama esasa ait konularda ise hiç konuşmuyoruz. İncir çekirdeğini doldurmayacak konular özel olarak gündeme getiriliyor ve kamu oyu meşgul ediliyor. Özellikle siyasette gündem diye bir şey yok, kimileri ortaya bir şeyler atıyor ve diğerleri de onun akasından gidiyor. Yaratıcı ve meseleleri halletme yönündeki konuşmaları görmemiz mümkün değildir. Konuşmalar bir tarafa, çalışma ile ilgili olarak kimsenin yorum yaptığını göremiyorum.

Üniversitede öğrenci iken, bir hocamız (Allah rahmet etsin) “Ders saatlerin saati çok az, yeterli zaman olsa ben size neler, neler anlatırım” derdi. Ama, sömestre bittiği halde Amerika hatıralarını bitirerek, esas ders konularına gelemezdik. Ders saatleri yeterli idi, ama hocamızda dersleri dolduracak kadar, bilgi birikimi olmadığı için hatıraları ile dersleri doldurur, kapasitesinin olmadığından dolayı düştüğü kompleksi ise, çok bilgili olduğunu vurgulayarak gidermek isterdi. Ülkemizde derslerine iyi çalışmayan, birikimi olmayan siyasetçiler ise, hep konuşarak bunu kapamağa çalışıyorlar. Konuşmaktan, gezmekten vakit bularak devlet işleri ile ne zaman ilgilendiklerini de anlamak mümkün değildir. Seçim zamanı seçim çalışmaları olmalı, seçim bittikten sonra ise, ülkenin kalkınması ile ilgili olarak çalışmalar başlatılmalıdır. Zira, konuşarak siyaset yapmak değil, çalışarak ülkeyi kalkındırmak gerekir. Bizde siyasetten amaç, sadece ve sadece fazla oy almağa yöneliktir. Halbuki esas olan ülkeye hizmet olmalı ve iktidar ise, bunun yan ürünü olmalıdır. Geçen yılı bir seçim gibi algılanan referandum ile geçirdik. Şimdi ise genel seçime hazırlanıyoruz. Seçim çalışmaları başlayınca da, hayat seçime odaklanmış olarak durmaktadır. Seçim ve siyaset bu kadar önemli ise, bunun aşını yapıp yesek ya ? Elbette, bütün bunlar karın doyurmuyor. Karın doyuran çalışmadır, alın teridir. Hiçbir siyasetçinin seçmenine çalışma ve projeler üreterek ülkeyi kalkındıracağını vaat ettiğini görmedim. Bütün siyasetçilerin tembelliği teşvik ederek, “O ne verirse, ben beş fazlasını vereceğim” dediklerin duydum.

Esas olarak da mesele, konuşmadığımız konular üzerinde düğümlenmektedir. Çalışmadan ve tembelliğe hep ödün vererek kalkınmanın nasıl olacağını anlamam mümkün değildir. Ülkemizde hiç çalışmayan, üretmeyen, vergi vermeyen; buna karşılık çok yüksek bir düzeyde  hayat seviyesinde yaşayan insanları görmek mümkündür. Elbette, onların yüksek hayat düzeyleri, hakkını alamayanların haklarının gasp edilmesi sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok kişi de, hiç çalışmadan büyük birikimler yaptığını, ballandıra, ballandıra anlatmaktadırlar. Ülkemizde, bizim gibi ülkelerde olmaması gereken lüks ve israf olduğunu görüyoruz. Düşünebiliyor musunuz ? İstanbul’da bir günde çöpe atılan ekmek, İzmir’i besleyecek kadarmış. Her yıl, 2 milyon ton buğdaya eşdeğer ekmek çöpe gitmekte ve Ülkemiz bu kadar buğdayı da ithal etmektedir. Ekmeği çok büyük bir nimet olarak kabul eden, onun bir parçasının yere düşmesine tahammül gösteremeyen dini inançta olması gereken insanımıza, neler olduğunu anlamak mümkün değildir. “Benim param çok, kimse bana karışamaz, isteğim kadarını yer, kalan bayat ekmekleri çöpe atarım” cümlesinin ne kadar sakil olduğu ortadadır. Çalışmamak, tembel olarak gezmek de israftır ve onun, bunun sırtından geçinmek ise, parazitliğin alâsıdır. Çok çalışmağa, ölesiye çalışmaya ihtiyacımız vardır. Güney Kore’de çalışanların üç günlük senelik izin hakkı olduğunu söylersek, tatil cenneti olan ülkede, aç kalmadığımız için Allah’a şükretmemiz gerekir. M. Kemal Atatürk’ün “Türk, öğün, güven, çalış” sözünü akıldan çıkarmamız gerekir. Burada vurgulanan en önemli kelime “çalış” dır. Çalışan insanın kendine güveni vardır ve öğünmek daha sonra gelmektedir. Konuşmak yerine çalışmayı ve çok çalışmağı kendimize ilke edinmeliyiz. Çalışmayan ve üretmeyen ülkelerin, hayatta kalmaları mümkün değildir. Saygılarımla.Bu Haber 1784 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI